| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie urlopowe pracownika

Wynagrodzenie urlopowe pracownika

Wynagrodzenie urlopowe pracownika zatrudnionego na część etatu liczy się jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika. Najważniejsze jest, aby prawidłowo ustalić wymiar urlopu.

Zbliża się sezon wakacyjny, a z nim coroczny problem, jak udzielić wolnego i jak zapłacić za wypoczynek pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Prawidłowe rozliczenie nieobecności pracownika w tym przypadku powinno ograniczyć się jedynie do poprawnego ustalenia wymiaru urlopu należnego i wykorzystanego. Samo obliczenie wynagrodzenia urlopowego nie powinno natomiast przysparzać problemów, gdyż liczy się je na zasadach ogólnych, identycznych dla wszystkich zatrudnionych bez względu na ich wymiar czasu pracy.

Dzień wolny od pracy

Udzielając pracownikom urlopów wypoczynkowych, należy przede wszystkim rozróżnić 2 pojęcia dnia urlopowego: według Kodeksu pracy i w rozumieniu pracownika. Kodeksowy dzień urlopu odpowiada zawsze 8 godzinom, stąd pracownik zatrudniony na 1/2 etatu ma prawo do 13 dni urlopu (kodeksowych). W pojęciu pracownika dzień urlopu jest zawsze dniem nieświadczenia pracy i odpowiada liczbie godzin nieświadczenia pracy w tym dniu. Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, świadczącego pracę codziennie po 4 godziny, odpowiada on zatem 4 godzinom, dlatego realnie pracownik ma 26 dni wolnego.

Do kodeksowej reguły udzielania urlopu w wymiarze godzinowym w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, dostosowano zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego. Reguluje je rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Ustalenie wysokości wynagrodzenia urlopowego

Aby ustalić wysokość wynagrodzenia urlopowego, trzeba przede wszystkim obliczyć podstawę jego wymiaru. Należy przy tym pamiętać, że wynagrodzenie urlopowe powinno oprócz wynagrodzenia zasadniczego uwzględniać przysługujące pracownikowi inne świadczenia ze stosunku pracy.

W wynagrodzeniu urlopowym nie są uwzględniane składniki wynagrodzenia i świadczenia, które mają charakter jednorazowy, nieperiodyczny lub przysługują z tytułu np. upływu okresu zatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »