Kategorie

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

Sylwia Kalman
W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia?

RADA

Pracownik, w związku ze zwolnieniami grupowymi, powinien otrzymać 3-miesięczną odprawę. Pracownik ten ma bowiem ponad 8 lat stażu pracy. W opisanej sytuacji do tzw. stażu zakładowego należy wliczyć wszystkie okresy zatrudnienia pracownika, a nie opierać się tylko na ostatnim nieprzerwanym zatrudnieniu.

UZASADNIENIE

Wysokość wypłacanych pracownikom odpraw w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników jest uzależniona od tzw. zakładowego stażu pracy. Bierze się więc pod uwagę długość zatrudnienia pracownika w danej firmie. Bez znaczenia jest tu okoliczność, że staż pracy pracownika nie jest ciągły. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik kilka razy rozstawał się i ponownie został zatrudniany w danym zakładzie pracy. Wówczas do zakładowego stażu pracy, od którego zależy wysokość odpraw, należy wliczyć także staż zakładowy z poprzednich okresów zatrudnienia. Dopiero zsumowanie wszystkich okresów zatrudnienia da zakładowy staż pracy danego pracownika.

WAŻNE!

Przy ustalaniu zakładowego stażu pracy należy sumować wszystkie okresy zatrudnienia bez względu na długość przerw między nimi.

W opisanej sytuacji, wypłacili już Państwo temu pracownikowi 2-miesięczną odprawę w związku ze zwolnieniem w 2002 r. Jednak fakt ten nie ma wpływu na prawo tego pracownika do kolejnej odprawy w związku z aktualnymi zwolnieniami w Państwa firmie. Wypłacona poprzednio odprawa nie zmniejsza również w żaden sposób wysokości aktualnie przysługującej odprawy.

PRZYKŁAD

Reklama

Janina W. pracowała w firmie ABC od 1 stycznia 2000 r. do 31 sierpnia 2001 r. W sierpniu 2001 r. została zwolniona z powodu redukcji etatów. Wypłacono jej odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 lutego 2008 r. Janina W. została ponownie zatrudniona w firmie ABC. Pracodawca w kwietniu 2009 r. wypowiedział jej umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Umowa o pracę rozwiąże się 31 maja 2009 r. Janinie W. należy ponownie wypłacić odprawę pieniężną. Aby ustalić jej wysokość, okres poprzedniego zatrudnienia w firmie ABC trzeba zsumować z bieżącym okresem. Ponieważ łączny staż zakładowy Janiny W. wynosi ponad 2 lata, jednak nie przekracza 8 lat, to należy jej wypłacić odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia.

Odprawy mogą otrzymać pracownicy pracujący u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych oraz zwolnień indywidualnych. W przypadku zwolnień indywidualnych wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę muszą być przyczyny istniejące po stronie pracodawcy (art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wysokość odprawy jest uzależniona od dwóch czynników: stażu pracy u pracodawcy, u którego dochodzi do zwolnienia (tzw. stażu zakładowego), oraz wysokości wynagrodzenia zwalnianego pracownika. Na wysokość odprawy nie ma zatem wpływu wymiar czasu pracy pracownika.

Pracownikowi zwalnianemu z przyczyn go niedotyczących przez zakład pracy objęty przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

 • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
 • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
 • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat (art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
Reklama

Wysokość odprawy pieniężnej wypłacanej przy zwolnieniu grupowym ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Jednak wysokość odprawy w 2009 r. nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 19 140 zł (15 × 1276 zł).

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Nie jest natomiast zwolniona z podatku dochodowego. W miesiącu wypłaty odpraw pracodawca, pełniąc rolę płatnika, musi naliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego stosowną zaliczkę na podatek, tak jak od innych dochodów ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

 • art. 1, art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz U nr 90, poz. 844 ze zm.),
 • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b, art. 31, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 2, pkt 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?