reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia?

RADA

Pracownik, w związku ze zwolnieniami grupowymi, powinien otrzymać 3-miesięczną odprawę. Pracownik ten ma bowiem ponad 8 lat stażu pracy. W opisanej sytuacji do tzw. stażu zakładowego należy wliczyć wszystkie okresy zatrudnienia pracownika, a nie opierać się tylko na ostatnim nieprzerwanym zatrudnieniu.

UZASADNIENIE

Wysokość wypłacanych pracownikom odpraw w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników jest uzależniona od tzw. zakładowego stażu pracy. Bierze się więc pod uwagę długość zatrudnienia pracownika w danej firmie. Bez znaczenia jest tu okoliczność, że staż pracy pracownika nie jest ciągły. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik kilka razy rozstawał się i ponownie został zatrudniany w danym zakładzie pracy. Wówczas do zakładowego stażu pracy, od którego zależy wysokość odpraw, należy wliczyć także staż zakładowy z poprzednich okresów zatrudnienia. Dopiero zsumowanie wszystkich okresów zatrudnienia da zakładowy staż pracy danego pracownika.

WAŻNE!

Przy ustalaniu zakładowego stażu pracy należy sumować wszystkie okresy zatrudnienia bez względu na długość przerw między nimi.

W opisanej sytuacji, wypłacili już Państwo temu pracownikowi 2-miesięczną odprawę w związku ze zwolnieniem w 2002 r. Jednak fakt ten nie ma wpływu na prawo tego pracownika do kolejnej odprawy w związku z aktualnymi zwolnieniami w Państwa firmie. Wypłacona poprzednio odprawa nie zmniejsza również w żaden sposób wysokości aktualnie przysługującej odprawy.

PRZYKŁAD

Janina W. pracowała w firmie ABC od 1 stycznia 2000 r. do 31 sierpnia 2001 r. W sierpniu 2001 r. została zwolniona z powodu redukcji etatów. Wypłacono jej odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 lutego 2008 r. Janina W. została ponownie zatrudniona w firmie ABC. Pracodawca w kwietniu 2009 r. wypowiedział jej umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Umowa o pracę rozwiąże się 31 maja 2009 r. Janinie W. należy ponownie wypłacić odprawę pieniężną. Aby ustalić jej wysokość, okres poprzedniego zatrudnienia w firmie ABC trzeba zsumować z bieżącym okresem. Ponieważ łączny staż zakładowy Janiny W. wynosi ponad 2 lata, jednak nie przekracza 8 lat, to należy jej wypłacić odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia.

Odprawy mogą otrzymać pracownicy pracujący u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych oraz zwolnień indywidualnych. W przypadku zwolnień indywidualnych wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę muszą być przyczyny istniejące po stronie pracodawcy (art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama