reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

 W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy nie mogą Państwo przydzielać im odpowiednio mniej odzieży i obuwia roboczego. Można jedynie wydłużyć okresy używalności przydzielonej im odzieży i obuwia roboczego, stosownie do wymiaru czasu pracy, w jakim są zatrudnieni.

UZASADNIENIE

Pracodawca musi nieodpłatnie dostarczyć pracownikom odzież i obuwie robocze, które spełnia wymagania określone w Polskich Normach. Pracownikom przysługuje od pracodawcy odzież robocza:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bezpłatne przekazanie odzieży i obuwia roboczego pracownikom oznacza, że pracodawca nie może obciążyć pracowników kosztami jej zakupu.

Obecnie przepisy prawa pracy nie przewidują odgórnych norm określających, jakie rodzaje odzieży i obuwia roboczego oraz w jakiej liczbie powinny być przydzielone pracownikom na określonych stanowiskach. Ustalenia co do rodzaju, jakości i liczby przysługujących pracownikom na określonych stanowiskach odzieży i obuwia roboczego, a także przewidywanego okresu ich użytkowania powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych. Okres używalności powinien uwzględniać przede wszystkim:

  • rodzaj i jakość materiału, z którego odzież i obuwie są wykonane,
  • sposób wykonywania pracy na danym stanowisku,
  • warunki pracy panujące w danym zakładzie pracy, np. stosowana technologia, stan maszyn, stopień brudzenia i niszczenia odzieży itp.

Przydzielanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego nie powinno być jednak uzależnione od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony dany pracownik. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół etatu, nie mogą zatem otrzymać proporcjonalnie mniej odzieży i obuwia roboczego. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby pracownicy ci otrzymywali np. po jednym bucie roboczym co roku lub połowę kombinezonu na rok.

Ponadto zapewnienie pracownikom po 2 lub więcej kompletów odzieży i obuwia roboczego umożliwia odpowiednio jej częste pranie, odkażanie, odpylanie, konserwację lub naprawę. W sytuacji gdy jest czyszczony lub naprawiany jeden komplet, pracownik może wykonywać pracę używając drugiego kompletu. Natomiast w sytuacji, gdy przydzielono mu tylko jeden – pranie czy naprawa z pewnością utrudnią lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwią wykonywanie pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama