Kategorie

Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

 W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy nie mogą Państwo przydzielać im odpowiednio mniej odzieży i obuwia roboczego. Można jedynie wydłużyć okresy używalności przydzielonej im odzieży i obuwia roboczego, stosownie do wymiaru czasu pracy, w jakim są zatrudnieni.

UZASADNIENIE

Pracodawca musi nieodpłatnie dostarczyć pracownikom odzież i obuwie robocze, które spełnia wymagania określone w Polskich Normach. Pracownikom przysługuje od pracodawcy odzież robocza:

 • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
 • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bezpłatne przekazanie odzieży i obuwia roboczego pracownikom oznacza, że pracodawca nie może obciążyć pracowników kosztami jej zakupu.

Obecnie przepisy prawa pracy nie przewidują odgórnych norm określających, jakie rodzaje odzieży i obuwia roboczego oraz w jakiej liczbie powinny być przydzielone pracownikom na określonych stanowiskach. Ustalenia co do rodzaju, jakości i liczby przysługujących pracownikom na określonych stanowiskach odzieży i obuwia roboczego, a także przewidywanego okresu ich użytkowania powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych. Okres używalności powinien uwzględniać przede wszystkim:

 • rodzaj i jakość materiału, z którego odzież i obuwie są wykonane,
 • sposób wykonywania pracy na danym stanowisku,
 • warunki pracy panujące w danym zakładzie pracy, np. stosowana technologia, stan maszyn, stopień brudzenia i niszczenia odzieży itp.

Przydzielanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego nie powinno być jednak uzależnione od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony dany pracownik. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół etatu, nie mogą zatem otrzymać proporcjonalnie mniej odzieży i obuwia roboczego. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby pracownicy ci otrzymywali np. po jednym bucie roboczym co roku lub połowę kombinezonu na rok.

Ponadto zapewnienie pracownikom po 2 lub więcej kompletów odzieży i obuwia roboczego umożliwia odpowiednio jej częste pranie, odkażanie, odpylanie, konserwację lub naprawę. W sytuacji gdy jest czyszczony lub naprawiany jeden komplet, pracownik może wykonywać pracę używając drugiego kompletu. Natomiast w sytuacji, gdy przydzielono mu tylko jeden – pranie czy naprawa z pewnością utrudnią lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwią wykonywanie pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pół etatu otrzymał 1 parę spodni i 1 koszulkę. Pracownik pracuje w każdy poniedziałek i wtorek oraz co drugą środę po 8 godzin. We wtorek po pracy oddał swoje ubranie do prania, które zapewnia pracodawca. Ubranie miało być gotowe na kolejny poniedziałek, lecz z powodu awarii w pralni nie zostało wyprane. W takiej sytuacji pracownik powinien otrzymać od pracodawcy przed przystąpieniem do pracy w poniedziałek kolejny komplet odzieży roboczej. Pracownik nie miałby również w czym pracować, gdyby zaszła potrzeba wykonywania pracy w godzinach ponadwymiarowych, np. w czwartek w tygodniu, kiedy oddał odzież roboczą do prania. Przydzielenie mu dwóch kompletów ubrań roboczych zapobiegnie takim sytuacjom.

Mimo że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy rzeczywiście nie zużywają odzieży i obuwia roboczego tak szybko jak pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, nie można im przydzielić odpowiednio (tj. w zależności od wymiaru etatu) mniej odzieży lub obuwia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wydłużenie okresów używalności odzieży i obuwia przydzielanych pracownikom niepełnoetatowym. Mniejsza liczba godzin użytkowania odzieży i obuwia faktycznie to usprawiedliwia. Ustalając okres używalności takiej odzieży pracodawca powinien mieć na uwadze:

 • wymiar czasu pracy pracownika (np. półetatowiec może użytkować tę samą odzież dwa razy dłużej niż pełnoetatowiec),
 • możliwość i częstotliwość występowania pracy w godzinach ponadwymiarowych,
 • maksymalny okres użytkowania danej odzieży i obuwia podany przez producenta – po upływie tego okresu odzież i obuwie tracą wartości użytkowe, a tym samym przestają spełniać swoje zadanie (nawet jeśli nie są uszkodzone), a zatem nie powinny być wówczas użytkowane.

WAŻNE!

Przydzielając pracownikom niepełnoetatowym odzież roboczą można ustalić dłuższe okresy jej używalności niż w przypadku pracowników pełnoetatowych.

Przydzielanie odzieży i obuwia roboczego powinno odbywać się po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami (art. 23711a § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, wówczas to one dokonują wyboru przedstawicieli pracowników. Natomiast w przypadku, gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa, przedstawiciele pracowników są wybierani przez pracowników w trybie przyjętym w tym zakładzie pracy (art. 23713a Kodeksu pracy).

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli pracuje na stanowisku, na którym używanie odzieży jest niezbędne (art. 2379 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli taka odzież zostanie mu przydzielona, obowiązkiem pracownika jest jej używać zgodnie z przeznaczeniem (art. 211 pkt 4 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

 • art. 1041 § 1 pkt 1, art. 2376 § 1 i § 3, art. 2377 § 1, art. 2378, art. 2379 § 1 i § 2, art. 23711a § 1 pkt 4, art. 23713a Kodeksu pracy,
 • § 8 pkt 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.