reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

W ramach reorganizacji w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Do zwolnienia wytypowaliśmy m.in. dwóch pracowników, którzy spełniają warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. Czy tym pracownikom przysługuje odprawa emerytalna? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji należy im wypłacić dwie odprawy - emerytalną i z tytułu zwolnień grupowych?

RADA

Tak, tym pracownikom przysługują dwie odprawy - emerytalna i z tytułu zwolnień grupowych.

UZASADNIENIE

W razie rozstania z pracownikiem pracodawca każdorazowo powinien zbadać, czy pracownik spełnia warunki do nabycia prawa do danego rodzaju odprawy. Pracownik może rozwiązując umowę o pracę nabyć prawo jednocześnie do kilku odpraw. Wystąpienie przesłanek uprawniających do otrzymania jednej z odpraw nie wyklucza bowiem prawa do drugiej.

Prawo do odprawy emerytalnej wynika z Kodeksu pracy. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 921 Kodeksu pracy). Zatem odprawę emerytalną dostanie m.in. pracownik, który jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy nabył prawo do emerytury, bez względu na to, czy jest to emerytura wcześniejsza czy na zasadach ogólnych i po rozwiązaniu umowy o pracę przechodzi na to świadczenie. Decyduje tu bowiem pewien ciąg następujących po sobie zdarzeń - pracownik nabył uprawnienia emerytalne, rozwiązał lub został z nim rozwiązany stosunek pracy i przejście na emeryturę.

WAŻNE!

Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje pracownikowi bez względu na to, czy przechodzi na emeryturę na zasadach ogólnych czy na wcześniejszą emeryturę.

Jeżeli więc dojdzie do ustania stosunku pracy i pracownik spełnia warunki i przechodzi na emeryturę, to przysługuje mu odprawa. Przejście na emeryturę nie musi być jednak jedyną, wyłączną i bezpośrednią przyczyną rozwiązania stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 16 listopada 2000 r., I PKN 81/00, OSNP 2002/11/265). Przyczyną ustania stosunku pracy może być przejście na emeryturę, a podstawą rozwiązania umowy - ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych. Ma ona zastosowanie w przypadku konieczności rozwiązania przez pracodawcę, zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników,
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

W ramach tej ustawy można zwolnić również mniej pracowników, jeśli pracodawca zatrudnia ich co najmniej 20 i wyłącznym powodem uzasadniającym rozwiązanie bądź wypowiedzenie stosunku pracy są przyczyny nieleżące po stronie pracowników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama