REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Izabela Lipińska
Nasza firma zatrudnia 9 pracowników oraz kilku zleceniobiorców. W związku z trudną sytuacją na rynku, z końcem czerwca musimy zwolnić 5 pracowników i 4 zleceniobiorców. Nie mamy obowiązku wypłacać odpraw. Jednak z jednym z pracowników i zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, na podstawie którego wypłacimy zwalnianym osobom 3-miesięczne wynagrodzenie jako rodzaj dobrowolnej odprawy. Czy od tego rodzaju odprawy naliczać składki na ubezpieczenia oraz zaliczkę na podatek?

RADA

Autopromocja

Odprawa wypłacona pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę jest zwolniona ze składek, ale muszą Państwo naliczyć od niej podatek. Natomiast od świadczenia wypłaconego zleceniobiorcy mają Państwo obowiązek naliczyć i składki, i podatek.

UZASADNIENIE

Zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są świadczenia pieniężne wypłacane pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę. Aby mogły być one zwolnione z podstawy wymiaru składek, nie muszą być wypłacane tylko w przypadkach rozwiązania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Mogą to być także świadczenia pieniężne wypłacane w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, np. z woli obu stron, czyli w drodze porozumienia. Podstawą wypłaty takiego świadczenia po stronie pracodawcy może być w takim przypadku np. chęć dodatkowego wynagrodzenia pracownika jako podziękowanie za dobrą pracę albo chęć zmotywowania pracownika do rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron i dobrowolnego odejścia z pracy. Jeśli jednak do wypłaty dodatkowego świadczenia pracodawca nie jest zobowiązany na mocy przepisów prawa powszechnego (np. ustawy) albo zakładowego (np. zakładowego układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania itp.), lecz wypłaca go dobrowolnie, w drodze uznaniowej, ma obowiązek przestrzegać zasady równego traktowania w zatrudnieniu (zakaz dyskryminacji).

Odprawę otrzyma tylko jeden Państwa pracownik, mimo że z pozostałymi pracownikami w tym samym czasie także zostaną rozwiązane umowy o pracę na podstawie porozumienia stron. Pracownicy ci mogą więc wystąpić do Państwa z roszczeniem o wypłatę takich samych odpraw. Mogą też wystąpić o odszkodowanie z tytułu naruszenia przez pracodawcę zakazu dyskryminacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłacając odprawę tylko jednemu pracownikowi powinni Państwo móc udowodnić, że wypłata temu pracownikowi dodatkowego świadczenia łączy się ze szczególnymi okolicznościami rozwiązania umowy o pracę, jakie nie występują przy okazji zawierania pozostałych porozumień o rozwiązaniu umowy (np. pracownik znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, ale jest zmuszony do rezygnacji z zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny, pracownik w sposób szczególny, ponadprzeciętny zasłużył się dla dobra zakładu pracy, ma najdłuższy zakładowy staż pracy itp.).

Odprawa (świadczenie pieniężne) wypłacona zleceniobiorcy nie jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia. Nie jest to bowiem odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, lecz w związku z rozwiązaniem umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia). W tym przypadku od wypłaconego zleceniobiorcy świadczenia mają Państwo obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma tu znaczenia podstawa przyznania zleceniobiorcy dodatkowego świadczenia, np. rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron czy wypowiedzenia umowy zlecenia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023

Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę

Wymienione odprawy nie korzystają ze zwolnień podatkowych. Zwolnione z podatku dochodowego są bowiem m.in. otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in.:

 • określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
 • odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Od kwoty odprawy wypłaconej pracownikowi na podstawie porozumienia stron mają więc Państwo obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłata odprawy przyznanej pracownikowi, wysokość i zasady ustalania nie wynikają bowiem wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, ale z woli samych stron stosunku pracy.

Mają Państwo również obowiązek naliczyć podatek od kwoty odprawy wypłaconej zleceniobiorcy w związku z rozwiązaniem umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

 • § 2 pkt 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027),
 • art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA