Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Kiedy stosować równoważny system czasu pracy
Aktualizacja: 14.02.2017
Warunkiem stosowania systemu równoważnego czasu pracy jest potrzeba pracodawcy wynikająca z rodzaju lub organizacji pracy. Wdrożenie tego systemu następuje w formie wprowadzenia odpowiednich postanowień do regulaminu pracy albo układu zbiorowego. »
Niepełny etat w systemie równoważnym
Aktualizacja: 09.11.2015
Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę? »
Planowanie pracy w systemie równoważnym
Aktualizacja: 28.10.2015
Równoważny system czasu pracy można wprowadzić, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Polega on na tym, że w niektórych dniach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Wydłużone godziny pracy powinny być zrównoważone krótszą pracą w inne dni lub dniami wolnymi od pracy. »
Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?
Aktualizacja: 24.04.2017
Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy. »
Aktualizacja: 08.10.2015
Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy. Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regulaminu pracy lub układu zbiorowego. »
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku
Aktualizacja: 01.12.2014
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę. »
System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego
Aktualizacja: 12.08.2013
Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego? »
Wymiar czasu pracy w systemie weekendowym
Aktualizacja: 19.10.2011
Czy pracownik zatrudniony w weekendowym systemie czasu pracy na cały etat pracujący po 12 godzin we wszystkie dopuszczalne dni – piątki, soboty, niedziele i święta będzie wypracowywał obowiązujący go wymiar czasu pracy, czy też może na skutek takiej organizacji czasu pracy dojść do pracy w nadgodzinach? »
Wybór systemu czasu pracy a potrzeby firmy
Aktualizacja: 04.10.2011
Pracodawca ma prawo wybrać jeden lub kilka systemów czasu pracy, w zależności od potrzeb firmy. »
Aktualizacja: 02.09.2011
Jestem pracownikiem działu kadr w zakładzie produkcyjnym. Większość zatrudnionych u nas pracowników wykonuje swoje obowiązki w systemie pracy w ruchu ciągłym. Ostatnio szef zarzucił mi, że planując pracę dla tych pracowników nie uwzględniam nowych przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy. Szef uważa, że jak święto przypada w sobotę, to pracownicy ci nie powinni z tytułu tego święta mieć obniżanego wymiaru czasu pracy, tak jak pracownicy zatrudnieni w systemie podstawowym. Czy ma rację? »
Zmiana harmonogramu czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego
Aktualizacja: 05.08.2011
W naszej firmie obowiązuje system równoważnego czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę zgodnie z harmonogramem w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czasie trwania okresu rozliczeniowego dochodzi jednak do wielu nieprzewidzianych sytuacji (np. choroby pracowników, urlopy na żądanie), które często uniemożliwiają realizację planu pracy. Czy istnieje w takich przypadkach możliwość wprowadzenia w trakcie trwania okresu rozliczeniowego zmian do harmonogramu? Jeśli tak, to na jakich zasadach? »
Jak ustalić czas pracy trenera
Aktualizacja: 15.04.2011
Nasza jednostka budżetowa ma zarejestrowaną działalność klubową. Prosimy o informację, jak trenerowi ustalić czas pracy w przypadku, gdy treningi przewidziane są dwa razy dziennie, tj. od godz. 5.45 do 9.30 i od 14.15 do 17.45 od poniedziałku do piątku? »
Równoważny czas pracy - łączenie z innymi systemami czasu pracy
Aktualizacja: 29.03.2011
Z przepisów prawa pracy wynika, że nie można łączyć równoważnego systemu czasu pracy z przerywanym. Wyjątek od tej zasady dotyczy np. pracowników teatrów, którzy pracują od rana do południa podczas próby, następnie mają 4-godzinną przerwę i dopiero wieczorem grają przedstawienie. Tak samo rozlicza się czas pracy w przypadku kierowców. »
Ruchome godziny zatrudnienia pracą przyszłości
Aktualizacja: 08.02.2011
Na Zachodzie możliwość ruchomych godzin zatrudnienia lub teleworkingu oferuje coraz więcej pracodawców. Tymczasem w Polsce przywiązanie do pracy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa jest szczególnie widoczne: ten sektor rynku pracy rozwija się bardzo powoli. »
Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku
Aktualizacja: 07.01.2011
1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zmieniająca zasady obliczania wymiaru czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. w zakresie wynagradzania. »
Wniosek o odroczenie składek za XI