Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 08.10.2015
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy. »
Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego
Aktualizacja: 07.10.2015
Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawodowych osób, którym przysługuje prawo zrzeszania się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż. »
Co powinno znaleźć się w regulaminie ZFŚS?
Aktualizacja: 07.10.2015
Pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (bądź tworzący go mimo braku obowiązku) powinni opracować i wprowadzić regulamin ZFŚS.Jakie regulacje powinien zawierać regulamin ZFŚS? »
Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?
Aktualizacja: 07.10.2015
Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Przeniesienie służbowe pracownika w różnych grupach zawodowych
Aktualizacja: 06.10.2015
Przeniesienie służbowe może polegać na zmianie miejsca pracy lub warunków pracy i płacy. Pracodawca, przenosząc pracownika na inne miejsce pracy lub stanowisko pracy, powinien mu zmienić warunki pracy i płacy. W przypadku szczególnych grup pracowników może nastąpić przeniesienie służbowe na innych zasadach. Dotyczy to pracowników sfery budżetowej i samorządowej. »
Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Aktualizacja: 06.10.2015
Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę. »
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy
Aktualizacja: 05.10.2015
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W sprawach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy. »
Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?
Aktualizacja: 05.10.2015
Pracownikowi, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonych przez pracodawcę, przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb). W czasie podróży krajowej dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. »
Wysokość dofinansowania z PFRON
Aktualizacja: 05.10.2015
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to fundusz celowy, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, posiadający osobowość prawną powołany do wspierania rehabilitacji oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jaka jest kwota miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz kto nie może skorzystać z dofinansowania? »
Aktualizacja: 05.10.2015
Outplacement jest to pomoc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowej pracy, oferowana przez przedsiębiorstwo zmuszone do redukcji zatrudnienia. Outplacement może być indywidualny (prowadzony dla konkretnej, wybranej osoby) bądź grupowy (dla określonych grup zawodowych zwalnianych w firmie). »
Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie
Aktualizacja: 02.10.2015
Potwierdzenie zdolności pracownika do pracy następuje na podstawie badań lekarskich zakończonych wydaniem przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy przez pracownika na danym stanowisku. Orzeczenie lekarskie jest również dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby (jego lub w określonych sytuacjach również członka rodziny). »
Senat za ograniczeniem ulg we wpłatach na PFRON
Aktualizacja: 02.10.2015
Senat poparł ograniczenie do 50 proc. ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co ma zapewnić stabilność funkcjonowania PFRON. Wymiar kar dla pracodawców, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON ma wynosić trzykrotność różnicy między tym, co należało się funduszowi, a co do niego nie wpłynęło, jednak nie więcej niż 30 proc. należnej ulgi. »
Wysokość ekwiwalentu za odzież i obuwie robocze
Aktualizacja: 01.10.2015
Zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego jest jednym z elementów wypełniania przez pracodawcę obowiązków w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu pracy. Pracodawca powinien zapewnić wydanie odzieży i obuwia roboczego nowo zatrudnionemu pracownikowi, jeżeli wymagają tego przepisy bhp. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, gdy w czasie zatrudnienia następuje zmiana stanowiska pracy na wymagające używania odzieży i obuwia roboczego. »
Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
Aktualizacja: 29.09.2015
Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywania ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie. »
Niewypłacalność pracodawcy w prawie pracy
Aktualizacja: 29.09.2015
Niewypłacalność pracodawcy zachodzi, gdy na podstawie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego sąd upadłościowy wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika, ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu. W sytuacji gdy pracodawca jest niewypłacalny, roszczenia jego pracowników, byłych pracowników lub członków rodziny zmarłego pracownika są zaspokajane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »