| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Kompetencje rady pracowników

Kompetencje rady pracowników

Radę pracowników tworzy pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Jakie kompetencje posiada rada pracowników?

Wybór członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek co najmniej 10 proc. pracowników. Ma on obowiązek zawiadomienia pracowników o terminie przeprowadzenia wyborów oraz zgłaszania kandydatów na członków racy pracowników. Zgłoszeń kandydatów do wyboru na członków rady pracowniczej dokonują pisemnie pracownicy. W przypadku pracodawcy zatrudniającego do 100 pracowników, zgłoszenia kandydata musi dokonać co najmniej 10 pracowników, w przypadku zaś pracodawcy, zatrudniającego powyżej 100 pracowników, grupa co najmniej 20 pracowników.

Polecamy serwis: Układy zbiorowe pracy

Co do zasady, w skład rady pracowniczej wchodzi trzech, pięciu bądź siedmiu pracowników, w zależności od tego ilu pracowników zatrudnia dany pracodawca. Trzech pracowników wchodzi w skład rady u pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników, pięciu – u pracodawcy zatrudniającego od 251 do 500 pracowników, zaś siedmiu - u pracodawcy zatrudniającego powyżej 500 pracowników. Rada pracowników może w porozumieniu z pracodawcą ustalić inna niż wskazana liczbę członków rady, nie mniej jednak niż trzech członków.

Kompetencje Rady

Rada pracowników, jako organ reprezentujący pracowników, ustala z pracodawcą zasady i tryb przekazywania informacji i przeprowadzania konsultacji, tryb rozstrzygania kwestii spornych, zasady ponoszenia kosztów związanych z wyborem i działalnością rady pracowników, w tym kosztów związanych z wykonywaniem niezbędnych ekspertyz.

Pracodawca ma obowiązek informowania rady pracowników o działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz przewidywanych w tym zakresie zmian, stanie struktury i przewidywanych zmianach zatrudnienia oraz działaniach mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia, a także o działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Informacje te są przekazywane przez pracodawcę radzie pracowników w przypadku przewidywanych zmian lub zamierzonych działań, a także na pisemny wniosek pracowników, w terminie umożliwiającym pracownikom ich przeanalizowanie i przygotowanie się do konsultacji. We wskazanych sprawach, rada ma prawo przedstawienia swojej opinii. Opinię tę, rada przyjmuję za zgodą większości swoich członków, przy czym każdy z nich może złożyć zdanie odrębne, które również podlega przedłożeniu pracodawcy. Sam obowiązek konsultacji dotyczy kwestii stanu, struktury, przewidywanych zmian w zakresie zatrudnienia, jego podstaw oraz organizacji pracy, nie dotyczy działalności i sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Obie strony maja obowiązek prowadzenia konsultacji w dobrej wierze i z poszanowaniem ich wzajemnych interesów.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Inna istotna kwestia przy omawianiu kompetencji rady pracowników jest fakt, iż pracodawca jest ograniczony w wypowiadaniu i rozwiązywaniu umów o pracę z pracownikami będącymi członkami rady. Otóż, aby rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem będącym członkiem rady, pracodawca potrzebuje jej zgody.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK