reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Kompetencje rady pracowników

Kompetencje rady pracowników

Radę pracowników tworzy pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Jakie kompetencje posiada rada pracowników?

Wybór członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek co najmniej 10 proc. pracowników. Ma on obowiązek zawiadomienia pracowników o terminie przeprowadzenia wyborów oraz zgłaszania kandydatów na członków racy pracowników. Zgłoszeń kandydatów do wyboru na członków rady pracowniczej dokonują pisemnie pracownicy. W przypadku pracodawcy zatrudniającego do 100 pracowników, zgłoszenia kandydata musi dokonać co najmniej 10 pracowników, w przypadku zaś pracodawcy, zatrudniającego powyżej 100 pracowników, grupa co najmniej 20 pracowników.

Polecamy serwis: Układy zbiorowe pracy

Co do zasady, w skład rady pracowniczej wchodzi trzech, pięciu bądź siedmiu pracowników, w zależności od tego ilu pracowników zatrudnia dany pracodawca. Trzech pracowników wchodzi w skład rady u pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników, pięciu – u pracodawcy zatrudniającego od 251 do 500 pracowników, zaś siedmiu - u pracodawcy zatrudniającego powyżej 500 pracowników. Rada pracowników może w porozumieniu z pracodawcą ustalić inna niż wskazana liczbę członków rady, nie mniej jednak niż trzech członków.

Kompetencje Rady

Rada pracowników, jako organ reprezentujący pracowników, ustala z pracodawcą zasady i tryb przekazywania informacji i przeprowadzania konsultacji, tryb rozstrzygania kwestii spornych, zasady ponoszenia kosztów związanych z wyborem i działalnością rady pracowników, w tym kosztów związanych z wykonywaniem niezbędnych ekspertyz.

Pracodawca ma obowiązek informowania rady pracowników o działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz przewidywanych w tym zakresie zmian, stanie struktury i przewidywanych zmianach zatrudnienia oraz działaniach mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia, a także o działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Informacje te są przekazywane przez pracodawcę radzie pracowników w przypadku przewidywanych zmian lub zamierzonych działań, a także na pisemny wniosek pracowników, w terminie umożliwiającym pracownikom ich przeanalizowanie i przygotowanie się do konsultacji. We wskazanych sprawach, rada ma prawo przedstawienia swojej opinii. Opinię tę, rada przyjmuję za zgodą większości swoich członków, przy czym każdy z nich może złożyć zdanie odrębne, które również podlega przedłożeniu pracodawcy. Sam obowiązek konsultacji dotyczy kwestii stanu, struktury, przewidywanych zmian w zakresie zatrudnienia, jego podstaw oraz organizacji pracy, nie dotyczy działalności i sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Obie strony maja obowiązek prowadzenia konsultacji w dobrej wierze i z poszanowaniem ich wzajemnych interesów.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Inna istotna kwestia przy omawianiu kompetencji rady pracowników jest fakt, iż pracodawca jest ograniczony w wypowiadaniu i rozwiązywaniu umów o pracę z pracownikami będącymi członkami rady. Otóż, aby rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem będącym członkiem rady, pracodawca potrzebuje jej zgody.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama