REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prace sezonowe, Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od dziś ważne zmiany w umowach terminowych

Od 22 lutego 2016 r. pracodawcy mogą podpisywać z tym samym pracownikiem umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Zmienią się też okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, które będą uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy.

Nowe zasady zawierania umów na czas określony

Od 22 lutego br. wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Łączny okres zatrudnienia między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące, a liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Oznacza to, że czwarta umowa będzie z mocy prawa - umową na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach na czas określony od 22 lutego 2016 r.

22 lutego br. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy dotyczące umów o pracę na czas określony. Maksymalny okres, na jaki będzie można zawierać umowy na czas określony to 33 miesiące. Co jeszcze się zmieni?

Wymiar urlopu wychowawczego 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 6 roku życia (w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia). Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego?

Jak wypowiedzieć umowę na czas określony – nowelizacja z 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących umów na czas określony. Wprowadzone zmiany zrównują okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Najważniejsze zmiany w umowach na czas określony 2016

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r. wprowadza duże zmiany, w szczególności w zakresie zawierania umów na czas określony. Najważniejsze z nich zostały przedstawione i omówione w artykule.

Jak liczyć okres zatrudnienia po zmianie przepisów

22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która ogranicza liczbę umów na czas określony. Zgodnie z tymi przepisami mogą to być maksymalnie trzy umowy, a zatrudnienie nie może trwać dłużej niż 33 miesiące. Jak liczyć okres zatrudnienia na czas określony po 22 lutego br.?

Kara porządkowa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym

W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym?

Czy pracodawca może monitorować pracowników?

Monitoring pracownika przez pracodawcę przybiera różne formy. Jako przykładowe możemy wymienić śledzenie poczty elektronicznej, przeglądanie bilingów z telefonu służbowego czy montowanie kamer użytkowych. W takich sytuacjach pojawia się pytanie o granice dopuszczalnego monitorowania pracownika.

Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r.

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Jak ustalić wynagrodzenie urlopowe?

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem - nowy art. 188 Kp

Zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w związku z wychowywaniem co najmniej jednego dziecka przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin (art. 188 Kp). Nieskorzystanie z omawianego uprawnienia nie powoduje jego przejścia na kolejny rok.

Opieka nad dzieckiem a niepełny wymiar czasu pracy

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Jak ustalić zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy?

Wniosek o urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika-rodzica. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Dokumentacja pracownicza - zmiany od 2016 r.

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację pracowniczą?

Tymczasowe aresztowanie - konsekwencje dla pracownika

Główną konsekwencją wynikającą z nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania jest możliwość wygaśnięcia jego stosunku pracy. Czy pracodawca w okresie tymczasowego aresztowania może rozwiązać z pracownikiem umowę?

Wniosek o urlop ojcowski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik-ojciec może wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 24. roku życia oraz podzielić go na dwie części. W tym celu należy złożyć wniosek. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek?

Podważanie umów cywilnoprawnych przez inspektorów pracy

Propozycja zmian w Państwowej Inspekcji Pracy uwzględnia przyznanie inspektorom pracy uprawnień do jednostronnej zamiany pracownikom umów cywilnoprawnych na umowy o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Zdaniem eksperta jest to rozwiązanie ryzykowne.

Brak okresu wypowiedzenia w umowie - jak wypowiedzieć umowę po zmianie przepisów

Pracodawca zawarł z pracownikiem roczną umowę na czas określony, która kończy się w lipcu 2016 r. W umowie nie zawarto klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Jak rozwiązać umowę o pracę po wejściu w życie nowelizacji dotyczącej umów terminowych?

Nowe zasady wypowiadania umów na czas określony

Każda umowa o pracę na czas określony, zawarta od 22 lutego 2016 r., będzie mogła być wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Zmienią się okresy wypowiedzeń takich umów, wciąż jednak pracodawca nie będzie musiał podawać przyczyn swojej decyzji ani konsultować jej z działającymi u niego związkami zawodowymi. Warto wiedzieć, że zmienią się za to zasady obliczania odszkodowań dla pracowników za niezgodne z prawem wypowiedzenie takiej umowy o pracę. Zobacz, co o szczegółach nowych rozwiązań mówi nasz ekspert.

Opieka nad dzieckiem do lat 14 - zmiany 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy - rodzice mogą zdecydować czy chcą skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem do lat 14 - w dniach czy w godzinach. Kiedy opłaca się opieka w dniach, a kiedy w godzinach?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2016 roku

Współczynnik urlopowy służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Czy długoterminowe umowy zawarte przed tym terminem trzeba będzie skrócić do 33 miesięcy?

Sprzeciw od kary porządkowej - termin

Pracownik może wnieść sprzeciw od zastosowanej wobec niego kary porządkowej. Musi jednak zachować przy tym odpowiedni termin. Pracodawca może odrzucić bądź uwzględnić sprzeciw pracownika.

Rodzina 500 plus, zmiany w Kodeksie pracy, godzinowa płaca minimalna - plany na 2016 r.

Program „Rodzina 500 plus”, minimalna stawka godzinowa dla umów zleceń, nowelizacja Kodeksu pracy i wiek emerytalny - to główne zmiany zapowiedziane przez resort pracy na 2016 r. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech.

Duże zmiany w Kodeksie pracy w 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzą fundamentalne zmiany w Kodeksie pracy, których głównym celem jest ograniczenie możliwości zawierania przez pracodawców z pracownikami umów o pracę na czas określony.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca sporządzając uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia musi być uzasadniona, konkretna i prawdziwa.

Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 roku nastąpiło zrównanie długości okresów wypowiedzenia niezależnie od tego, czy wypowiadana jest umowa na czas określony czy nieokreślony.

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?

Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacjach określonych przepisami kodeksu pracy. Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną z minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Umowy terminowe 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Według nowelizacji Kodeksu Pracy, co do zasady umowy terminowe będą zawierane z pracownikami na okres do 3 lat (3 miesiące umowy na okres próbny oraz 33 miesiące umowy na czas określony). Po upływie tego czasu, pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Planowanie urlopów wypoczynkowych - obowiązki pracodawcy

Pracodawca zobowiązany do ustalania planu urlopów powinien najpóźniej do końca roku kalendarzowego przygotować plan urlopów na kolejny rok kalendarzowy, biorąc pod uwagę wnioski pracowników. Pracodawcy, u których nie działa zakładowa organizacja związkowa nie są zobligowani do tworzenia planu urlopów. Pracodawca, który uzyska zgodę związków zawodowych działających na terenie zakładu na to aby pracownicy nie byli objęci planem urlopów, jest zwolniony z obowiązku tworzenia planu urlopów.

Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mieli wybór, czy chcą skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w dniach lub godzinach. Do końca 2015 roku z tego zwolnienia można korzystać wyłącznie w dniach. O sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku, pracownik zdecyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie.

Jak zwolnić pracownika zgodnie z prawem i etyką?

Zwolnienie pracownika z zachowaniem zasady poszanowania godności oraz uszanowaniem praw pracowniczych zawartych w Kodeksie pracy to jedno z najtrudniejszych zadań dla menedżera ds. personalnych i zarządu spółki. Jak rozstać się z pracownikiem zgodnie z prawem oraz etyką?

Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane z posiadaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi lub przyjmie dziecko na wychowanie.

Kiedy kończy się umowa na zastępstwo?

Najczęściej umowy na zastępstwo zawierane są na cały okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika zastępowanego. Kiedy kończy się umowa na zastępstwo nieobecnego pracownika?

Zniszczenie służbowego sprzętu - odpowiedzialność za mienie powierzone

Co do zasady, jeżeli pracodawca w sposób odpowiedni powierzył pracownikowi rzeczy, które mają służyć wykonywaniu pracy a pracownik je zniszczy lub utraci, będzie miał obowiązek naprawienia szkody pracodawcy w pełnej wysokości.

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Umowy na czas określony 2016 – wyjaśnienia MPiPS

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które ograniczają zawieranie umów na czas określony. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia nowe przepisy o umowach terminowych.

Umowa na czas określony 2016 - przepisy przejściowe

Zmiany w umowach na czas określony mają wejść w życie 22 lutego 2016 r. Nie oznacza to jednak, że do wszystkich umów o pracę trwających w tym dniu należy stosować nowe przepisy. Jakie regulacje będą miały zastosowanie do umów o pracę obowiązujących w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej?

Zmiany w zatrudnieniu - podsumowanie reform

Zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie 22 stycznia 2016 r. pozwolą na ograniczenie umów czasowych, zgodnie z którymi nie może być więcej niż trzy, zaś czwarta stanie się umową na czas nieokreślony. Ponadto od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Umowa o pracę - nowy wzór 2016

Nowy wzór umowy o pracę ma obowiązywać od 22 lutego 2016 r. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów do nowych rozwiązań prawnych w zakresie umów o pracę na czas określony wprowadzonych do Kodeksu pracy.

Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

W jakich przypadkach możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny

Zawarcie umowy na okres próbny z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na umowę o pracę na czas nieokreślony będzie dopuszczalne jedynie wówczas, gdy nowe zatrudnienie ma dotyczyć całkowicie innej rodzajowo pracy niż poprzednio wykonywana.

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy

Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszech­nie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące.

Rewolucyjne zmiany w umowach na czas określony w 2016 r.

Od 22 lutego 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą obecnie obowiązujące przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony zostaną zmienione. W myśl nowych zasad, będą trzy rodzaje umów: na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Ponadto co do zasady umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony.

Odszkodowania w prawie pracy

Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę.

Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy

Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywa­nia ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowie­dzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

REKLAMA