REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r.

Bożena Lenart
specjalista z zakresu prawa pracy
Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia
Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia

REKLAMA

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Jak ustalić wynagrodzenie urlopowe?

Pracownicy zwolnieni przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia otrzymają za ten czas wynagrodzenie ustalane jak za urlop wypoczynkowy. W ten sam sposób trzeba będzie obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownicom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią, zwolnionym ze świadczenia pracy ze względu na warunki jej wykonywania. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzeń.

Nowelizacja przepisów jest m.in. konsekwencją wejścia w życie od 22 lutego 2016 r. zmian w Kodeksie pracy umożliwiających pracodawcy jednostronne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten czas (art. 362 Kodeksu pracy po nowelizacji). Dotychczas pracodawcy często decydowali się na takie rozwiązanie, jednak wymagało ono zgody pracownika. Ponadto wobec braku regulacji w tym zakresie wynagrodzenie za czas zwolnienia zatrudniający ustalali w różny sposób: jak za przestój, jak wynagrodzenie urlopowe lub jak ekwiwalent za urlop.

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

Rekomendujemy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

W zakresie zmian dotyczących kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią nowe przepisy doprecyzowują sposób ustalania wynagrodzenia za czas niewykonywania przez nie pracy wzbronionej (na podstawie art. 1781 i art. 179 Kodeksu pracy). Ostatecznie w wyniku nowelizacji w obu wskazanych przypadkach pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia ze świadczenia pracy należy brać pod uwagę te same składniki pensji, które uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym, tj. stałe i systematycznie otrzymywane przez pracownika elementy wynagrodzenia oraz inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem wskazanych w § 6 rozporządzenia urlopowego, m.in.:

● jednorazowych i nieregularnych wypłat za określone zadania lub osiągnięcia,

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

● wynagrodzenia za gotowość do pracy i przestój,

● wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego

Rodzaj składnika

Sposób uwzględnienia

Wyjątki

w stawce miesięcznej w stałej wysokości

w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu zwolnienia

brak

zmienny za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc

w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zwolnienia od pracy (a w przypadkach znacznego wahania wysokości tych składników wynagrodzenia – w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy)

w razie zmiany w składnikach zmiennych wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub w miesiącu korzystania z tego zwolnienia podstawę ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian

jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc korzystania ze zwolnienia od pracy, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie

jeżeli pracownik przed rozpoczęciem okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy otrzymał wynagrodzenie zmienne za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany

zmienny za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

nie uwzględnia się

brak

Ustaloną według podanych reguł podstawę wymiaru wynagrodzenia ze składników zmiennych za zwolnienie ze świadczenia pracy należy:

● podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie

● pomnożyć tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie zwolnienia od pracy w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał ze zwolnienia.

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

PRZYKŁAD

Załóżmy, że 26 lutego 2016 r. pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 maja 2016 r. Pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 14 marca do 31 maja 2016 r. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze 3600 zł i ma prawo do miesięcznej premii regulaminowej w wysokości od 10% do 25% wynagrodzenia zasadniczego. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy należy wliczyć miesięczne premie wypłacone pracownikowi w okresie od grudnia 2015 r. do lutego 2016 r. Przyjmijmy, że w tych miesiącach otrzymał on premie w wysokościach: 900 zł, 720 zł i 540 zł i przepracował łącznie 488 godzin. W okresie zwolnienia ze świadczenia pracy powinien przepracować:

● od 14 do 31 marca – 104 godziny (ze 176 godzin przypadających na ten miesiąc),

● w kwietniu – 168 godzin,

● w maju – 160 godzin.

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczone w następujący sposób:

1) od 14 do 31 marca 2016 r.: 2587,52, zł, tj.:

● (3600 zł : 176 godzin) = 20,45 zł; 20,45 zł x 104 godziny = 2126,80 zł,

● (900 zł + 720 zł + 540 zł): 488 godzin = 4,43 zł; 4,43 zł x 104 godziny = 460,72 zł;

2) za kwiecień 2016 r.: 4344,24 zł, tj.:

● 3600 zł,

● (900 zł + 720 zł + 540 zł): 488 godzin = 4,43 zł; 4,43 zł x 168 godzin = 744,24 zł;

3) za maj 2016 r.: 4308,80 zł, tj.:

● 3600 zł,

● (900 zł + 720 zł + 540 zł): 488 godzin = 4,43 zł; 4,43 zł x 160 godzin = 708,80 zł.

Podstawa prawna:

● art. 1 pkt 8, art. 18 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1220

● art. 1781, art. 179 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 1 pkt 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz.U. z 2015 r., poz. 2000

● § 6–12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA