reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r.

Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r.

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Jak ustalić wynagrodzenie urlopowe?

Pracownicy zwolnieni przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia otrzymają za ten czas wynagrodzenie ustalane jak za urlop wypoczynkowy. W ten sam sposób trzeba będzie obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownicom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią, zwolnionym ze świadczenia pracy ze względu na warunki jej wykonywania. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzeń.

Nowelizacja przepisów jest m.in. konsekwencją wejścia w życie od 22 lutego 2016 r. zmian w Kodeksie pracy umożliwiających pracodawcy jednostronne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten czas (art. 362 Kodeksu pracy po nowelizacji). Dotychczas pracodawcy często decydowali się na takie rozwiązanie, jednak wymagało ono zgody pracownika. Ponadto wobec braku regulacji w tym zakresie wynagrodzenie za czas zwolnienia zatrudniający ustalali w różny sposób: jak za przestój, jak wynagrodzenie urlopowe lub jak ekwiwalent za urlop.

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

Rekomendujemy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

W zakresie zmian dotyczących kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią nowe przepisy doprecyzowują sposób ustalania wynagrodzenia za czas niewykonywania przez nie pracy wzbronionej (na podstawie art. 1781 i art. 179 Kodeksu pracy). Ostatecznie w wyniku nowelizacji w obu wskazanych przypadkach pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia ze świadczenia pracy należy brać pod uwagę te same składniki pensji, które uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym, tj. stałe i systematycznie otrzymywane przez pracownika elementy wynagrodzenia oraz inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem wskazanych w § 6 rozporządzenia urlopowego, m.in.:

● jednorazowych i nieregularnych wypłat za określone zadania lub osiągnięcia,

● wynagrodzenia za gotowość do pracy i przestój,

● wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego

Rodzaj składnika

Sposób uwzględnienia

Wyjątki

w stawce miesięcznej w stałej wysokości

w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu zwolnienia

brak

zmienny za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc

w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zwolnienia od pracy (a w przypadkach znacznego wahania wysokości tych składników wynagrodzenia – w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy)

w razie zmiany w składnikach zmiennych wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub w miesiącu korzystania z tego zwolnienia podstawę ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian

jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc korzystania ze zwolnienia od pracy, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie

jeżeli pracownik przed rozpoczęciem okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy otrzymał wynagrodzenie zmienne za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany

zmienny za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

nie uwzględnia się

brak

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, autorka licznych publikacji z tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia
Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa 2.0 – pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama