REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r.

Bożena Lenart
specjalista z zakresu prawa pracy
Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia
Wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Jak ustalić wynagrodzenie urlopowe?

Pracownicy zwolnieni przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia otrzymają za ten czas wynagrodzenie ustalane jak za urlop wypoczynkowy. W ten sam sposób trzeba będzie obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownicom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią, zwolnionym ze świadczenia pracy ze względu na warunki jej wykonywania. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzeń.

Autopromocja

Nowelizacja przepisów jest m.in. konsekwencją wejścia w życie od 22 lutego 2016 r. zmian w Kodeksie pracy umożliwiających pracodawcy jednostronne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten czas (art. 362 Kodeksu pracy po nowelizacji). Dotychczas pracodawcy często decydowali się na takie rozwiązanie, jednak wymagało ono zgody pracownika. Ponadto wobec braku regulacji w tym zakresie wynagrodzenie za czas zwolnienia zatrudniający ustalali w różny sposób: jak za przestój, jak wynagrodzenie urlopowe lub jak ekwiwalent za urlop.

Pracodawca, który od 22 lutego 2016 r. zwolni pracownika ze świadczenia pracy, musi mu wypłacić za ten czas wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

Rekomendujemy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

W zakresie zmian dotyczących kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią nowe przepisy doprecyzowują sposób ustalania wynagrodzenia za czas niewykonywania przez nie pracy wzbronionej (na podstawie art. 1781 i art. 179 Kodeksu pracy). Ostatecznie w wyniku nowelizacji w obu wskazanych przypadkach pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia ze świadczenia pracy należy brać pod uwagę te same składniki pensji, które uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym, tj. stałe i systematycznie otrzymywane przez pracownika elementy wynagrodzenia oraz inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem wskazanych w § 6 rozporządzenia urlopowego, m.in.:

● jednorazowych i nieregularnych wypłat za określone zadania lub osiągnięcia,

● wynagrodzenia za gotowość do pracy i przestój,

● wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego

Rodzaj składnika

Sposób uwzględnienia

Wyjątki

w stawce miesięcznej w stałej wysokości

w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu zwolnienia

brak

zmienny za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc

w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zwolnienia od pracy (a w przypadkach znacznego wahania wysokości tych składników wynagrodzenia – w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy)

w razie zmiany w składnikach zmiennych wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub w miesiącu korzystania z tego zwolnienia podstawę ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian

jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc korzystania ze zwolnienia od pracy, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie

jeżeli pracownik przed rozpoczęciem okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy otrzymał wynagrodzenie zmienne za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany

zmienny za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

nie uwzględnia się

brak

Ustaloną według podanych reguł podstawę wymiaru wynagrodzenia ze składników zmiennych za zwolnienie ze świadczenia pracy należy:

● podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie

● pomnożyć tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie zwolnienia od pracy w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał ze zwolnienia.

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

PRZYKŁAD

Załóżmy, że 26 lutego 2016 r. pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 maja 2016 r. Pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 14 marca do 31 maja 2016 r. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze 3600 zł i ma prawo do miesięcznej premii regulaminowej w wysokości od 10% do 25% wynagrodzenia zasadniczego. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku pracy należy wliczyć miesięczne premie wypłacone pracownikowi w okresie od grudnia 2015 r. do lutego 2016 r. Przyjmijmy, że w tych miesiącach otrzymał on premie w wysokościach: 900 zł, 720 zł i 540 zł i przepracował łącznie 488 godzin. W okresie zwolnienia ze świadczenia pracy powinien przepracować:

● od 14 do 31 marca – 104 godziny (ze 176 godzin przypadających na ten miesiąc),

● w kwietniu – 168 godzin,

● w maju – 160 godzin.

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczone w następujący sposób:

1) od 14 do 31 marca 2016 r.: 2587,52, zł, tj.:

● (3600 zł : 176 godzin) = 20,45 zł; 20,45 zł x 104 godziny = 2126,80 zł,

● (900 zł + 720 zł + 540 zł): 488 godzin = 4,43 zł; 4,43 zł x 104 godziny = 460,72 zł;

2) za kwiecień 2016 r.: 4344,24 zł, tj.:

● 3600 zł,

● (900 zł + 720 zł + 540 zł): 488 godzin = 4,43 zł; 4,43 zł x 168 godzin = 744,24 zł;

3) za maj 2016 r.: 4308,80 zł, tj.:

● 3600 zł,

● (900 zł + 720 zł + 540 zł): 488 godzin = 4,43 zł; 4,43 zł x 160 godzin = 708,80 zł.

Podstawa prawna:

● art. 1 pkt 8, art. 18 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1220

● art. 1781, art. 179 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 1 pkt 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz.U. z 2015 r., poz. 2000

● § 6–12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA