REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od dziś ważne zmiany w umowach terminowych

Od dziś ważne zmiany w umowach terminowych
Od dziś ważne zmiany w umowach terminowych

REKLAMA

REKLAMA

Od 22 lutego 2016 r. pracodawcy mogą podpisywać z tym samym pracownikiem umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Zmienią się też okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, które będą uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy.

W związku ze zmianami przepisów w zakresie umów terminowych trzeba będzie zmienić umowy o pracę. Pracodawcy, którzy będą zatrudniać pracowników powyżej limitów dotyczących umów na czas określony w przypadkach wskazanych przez przepisy, będą musieli wpisać do umowy o pracę przyczynę, która uzasadnia takie zatrudnienie.

Autopromocja

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wprowadziła zarówno limity w liczbie zawieranych umów o pracę na czas określony, jak i limit czasowy zatrudnienia na podstawie takiej umowy. Począwszy od 22 lutego łączny okres zatrudnienia u tego samego pracodawcy, niezależnie od przerw między zawartymi umowami na czas określony, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba zawieranych umów na czas określony nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy po nowelizacji). Jeżeli łączny okres zatrudnienia na podstawie tak zawartych umów jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, to odpowiednio, od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy tego rodzaju uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 3 Kodeksu pracy po nowelizacji).

W przypadku przekształcenia umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony przepisy Kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku zmiany umowy o pracę. Taka umowa automatycznie przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca poinformował pracownika na piśmie o zmianie rodzaju zawartej umowy o pracę, żeby ten wiedział, na jakich warunkach jest zatrudniony. Kopię przekazanego pracownikowi pisma należy włączyć do części B akt osobowych.

Z pracownicą została zawarta umowa o pracę na czas określony od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. (12 miesięcy). Po kilkumiesięcznej przerwie w zatrudnieniu z tą samą pracownicą będzie zawarta umowa o pracę na czas określony od 1 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. (12 miesięcy). Niezależnie od przerwy w zatrudnieniu dwie zawarte umowy o pracę na czas określony wejdą do limitu 3 umów oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów zostanie wliczony do limitu 33 miesięcy. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownicą jeszcze jedną umowę na czas określony maksymalnie na okres 9 miesięcy. Zawarcie umowy na okres dłuższy bądź zawarcie w trakcie trwania trzeciej umowy aneksu wydłużającego czas jej trwania spowoduje, że po tym okresie umowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Zmiany w umowach terminowych od 22 lutego 2016 r. – jakie obowiązki mają pracodawcy” >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA