Jak wypowiedzieć umowę na czas określony – nowelizacja z 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowe okresy wypowiedzenia
Uchylony zostanie art. 33 Kodeksu pracy, który przewidywał przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Po uchyleniu tego przepisu do umów zawartych na czas określony zastosowanie znajdą przepisy dot. wypowiadania umów na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia umowy o pracę, zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, wynosi:
- 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Jak widać, nowelizacja przewiduje dłuższe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony, czyli dąży się do uzależnienia długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej od stażu pracy danego pracownika. Co więcej, nie będzie obowiązku zastrzegania w umowie o pracę na czas określony możliwości rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, ponieważ art. 32 § 1 Kodeksu pracy daje możliwość swobodnego wypowiadania umowy o pracę na czas określony.
Zgodnie z art. 36 1 kodeksu pracy jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Przepisy przejściowe
W dniu wejścia w życie nowelizacji będzie funkcjonować spora liczba umów na czas określony zawartych na podstawie dotychczasowych przepisów. Przepisy przejściowe mówią, iż do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, ale wypowiedzianych przed tym dniem, stosuje się przepisy dotychczasowe. Umowy takie zakończą się zatem po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.
Dotychczasowe przepisy znajdą również zastosowanie do umów o pracę na czas określony zawartych na czas dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie zawarto klauzuli o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji. Jeżeli jednak umowa na czas określony zawierała taką klauzulę przed zmianą przepisów, to wypowiedzenie będzie odbywać się według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem okresów wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.
Co pozostanie bez zmian
Podobnie jak do tej pory, pracodawca i pracownik przy wypowiadaniu umowy na czas określony zwolnieni będą z podawania uzasadnienia wypowiedzenia. Nie ulegnie zmianie również forma wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony - obowiązkowe będzie dokonanie wypowiedzenia w formie pisemnej i doręczenie go drugiej stronie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141).
Zadaj pytanie na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat