Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mimo, iż obowiązek uzasadniania wypowiedzeń umowy o pracę składanych pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony wydaje się być powszechnie znanym obowiązkiem, wielu pracodawców nie dopełnia go. W przypadku natomiast próby dopełnienia tego obowiązku uzasadnienia nie są sporządzone w sposób prawidłowy.
Przede wszystkim należy pamiętać o tezie orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 13 października 1999 roku, sygn. akt I PKN 304/99 „Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 § 4 KP” oraz „Jeżeli wskazana w wypowiedzeniu przyczyna jest pozorna, to równocześnie jest ono bezzasadne (art. 45 § 1 KP), chyba że pracodawca wskazuje ponadto jakieś inne przyczyny wypowiedzenia usprawiedliwiające odmienne twierdzenie”.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik gratis
Powyższe wyraźnie wskazuje, iż w przypadku dokonywania wypowiedzeń zarówno zmieniających, jak i definitywnych w oparciu o pozorną przyczynę może skutkować skutecznym odwołaniem pracownika.
Powyższy skutek będzie miało także wskazanie nierzeczywistej przyczyny lezącej po stronie pracodawcy. Pamiętać należy, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem m.in. postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2013 roku sygn. akt II PK 209/13 „Sądy pracy na podstawie art. 45 § 1 KP sprawują kontrolę prawidłowości i zasadności wypowiedzeń umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być konkretna i rzeczywista”.
Za właściwe można uznać wyłącznie wypowiedzenia, które przedstawiają prawdziwą przyczynę wypowiedzenia w sposób umożliwiających pracownikowi rzeczywiste zapoznanie się z przyczynami zwolnienia, które to będą przedstawione w sposób zrozumiały dla tego pracownika.
Dołącz do nas na Facebooku!
Podstawa prawna: Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat