reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Czy długoterminowe umowy zawarte przed tym terminem trzeba będzie skrócić do 33 miesięcy?

Czy długoterminowe umowy na czas określony trzeba skrócić do 33 miesięcy

Problem

Mamy zawartą z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, która będzie obowiązywać jeszcze przez 38 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Czy w związku ze zmianami przepisów powinniśmy taką umowę skrócić do 33 miesięcy liczonych od dnia obowiązywania nowych przepisów? Co w sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się na jej skrócenie?

Rada

Nie mają Państwo obowiązku skrócenia umowy na czas określony do 33 miesięcy. Jeśli jednak umowa nie zostanie skrócona, przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku gdy nie chcą Państwo zatrudniać pracownika bezterminowo, można skrócić umowę za porozumieniem stron. Jeżeli nie jest możliwe porozumienie się z pracownikiem w tej kwestii, to pracodawca nie może jednostronnie skrócić umowy w formie wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uzasadnienie

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Przekroczenie tego limitu spowoduje, że pracownik z mocy prawa będzie zatrudniony na czas nieokreślony. Limit 33 miesięcy będzie dotyczyć także umów na czas określony, które zostały zawarte przed wejściem w życie nowelizacji i będą trwać po zmianie przepisów. W przypadku takich umów okres zatrudnienia wliczany do 33-miesięcznego limitu liczony jest od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli od 22 lutego 2016 r. (art. 14 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Jeśli umowa na czas określony Państwa pracownika nie zostanie wcześniej rozwiązana i będzie obowiązywała jeszcze przez okres dłuższy niż 33 miesiące liczone od 22 lutego 2016 r., to od 22 listopada 2018 r. przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Jeżeli nie mają Państwo zamiaru kontynuowania zatrudnienia bezterminowego z pracownikiem, to umowę terminową można modyfikować za porozumieniem stron.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Pracownik nie musi jednak zgadzać się na skrócenie umowy z tego powodu, że zostały znowelizowane przepisy i jego umowa po upływie 33 miesięcy przekształci się w stałe zatrudnienie.

Gdyby pracownik nie zgodził się na porozumienie dotyczące skrócenia umowy na czas określony, to nie mogą Państwo jednostronnie zmienić umowy w zakresie czasu jej trwania przez wypowiedzenie zmieniające. Nie można bowiem uznać, że czas zatrudnienia na podstawie umowy terminowej należy do wynikających z umowy warunków pracy, a tym bardziej płacy. Rodzaj umowy jest pojęciem odrębnym od warunków pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Umowa o pracę powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 20.01.2016

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów
Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama