Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów
REKLAMA
REKLAMA
Czy długoterminowe umowy na czas określony trzeba skrócić do 33 miesięcy
REKLAMA
Problem
Mamy zawartą z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, która będzie obowiązywać jeszcze przez 38 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Czy w związku ze zmianami przepisów powinniśmy taką umowę skrócić do 33 miesięcy liczonych od dnia obowiązywania nowych przepisów? Co w sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się na jej skrócenie?
Rada
Nie mają Państwo obowiązku skrócenia umowy na czas określony do 33 miesięcy. Jeśli jednak umowa nie zostanie skrócona, przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku gdy nie chcą Państwo zatrudniać pracownika bezterminowo, można skrócić umowę za porozumieniem stron. Jeżeli nie jest możliwe porozumienie się z pracownikiem w tej kwestii, to pracodawca nie może jednostronnie skrócić umowy w formie wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Uzasadnienie
Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Przekroczenie tego limitu spowoduje, że pracownik z mocy prawa będzie zatrudniony na czas nieokreślony. Limit 33 miesięcy będzie dotyczyć także umów na czas określony, które zostały zawarte przed wejściem w życie nowelizacji i będą trwać po zmianie przepisów. W przypadku takich umów okres zatrudnienia wliczany do 33-miesięcznego limitu liczony jest od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli od 22 lutego 2016 r. (art. 14 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).
Jeśli umowa na czas określony Państwa pracownika nie zostanie wcześniej rozwiązana i będzie obowiązywała jeszcze przez okres dłuższy niż 33 miesiące liczone od 22 lutego 2016 r., to od 22 listopada 2018 r. przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Jeżeli nie mają Państwo zamiaru kontynuowania zatrudnienia bezterminowego z pracownikiem, to umowę terminową można modyfikować za porozumieniem stron.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Pracownik nie musi jednak zgadzać się na skrócenie umowy z tego powodu, że zostały znowelizowane przepisy i jego umowa po upływie 33 miesięcy przekształci się w stałe zatrudnienie.
Gdyby pracownik nie zgodził się na porozumienie dotyczące skrócenia umowy na czas określony, to nie mogą Państwo jednostronnie zmienić umowy w zakresie czasu jej trwania przez wypowiedzenie zmieniające. Nie można bowiem uznać, że czas zatrudnienia na podstawie umowy terminowej należy do wynikających z umowy warunków pracy, a tym bardziej płacy. Rodzaj umowy jest pojęciem odrębnym od warunków pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Umowa o pracę powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy.
Warunki pracy to np. rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, dostęp do szkoleń, warunki bhp i przeciwpożarowe itp.
Dlatego należy przyjąć, że rodzaju umowy o pracę nie można zmienić w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Sprawa jest zupełnie oczywista, gdy chodzi o wypowiedzenie zmieniające z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że w takim trybie jest to niedopuszczalne (uchwała SN z 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169). Tak jak rodzaj umowy o pracę nie jest warunkiem umowy o pracę i nie może być zmieniony wypowiedzeniem zmieniającym, tak należy uznać, że wynikający z rodzaju umowy czas jej trwania także nie może podlegać zmianie w drodze wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Zadaj pytanie na FORUM!
Przykład
REKLAMA
Pracodawca zamierza wypowiedzieć w styczniu 2016 r. umowę na czas określony, która była podpisana na 6 lat, do końca 2018 r. Następnie w marcu 2016 r. planuje ponownie zatrudnić tego samego pracownika na tym samym stanowisku pracy na podstawie krótkiej umowy na czas określony. Pracodawcy chodzi o to, aby tej umowy nie objęły nowe przepisy o automatycznym przekształceniu się umowy terminowej w stałe zatrudnienie po upływie 33 miesięcy. Takie wypowiedzenie definitywne i ponowne zatrudnienie jest obejściem nowych przepisów i nie może być zastosowane przez pracodawcę. Pracownik będzie mógł je zakwestionować przed sądem pracy.
W zakresie dopuszczalności skrócenia umowy do 33 miesięcy za wypowiedzeniem zmieniającym można spotkać się także z odmiennym poglądem. Zgodnie z nim takie wypowiedzenie jest w tym przypadku dopuszczalne. Stanowisko to jest jednak krytykowane przez wielu specjalistów z zakresu prawa pracy.
Podstawa prawna:
● art. 1 pkt 1, art. 14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1220
● art. 29, art. 42 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat