15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 134 Kodeksu pracy, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ten ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Za czas przerwy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie liczone tak jak za czas wykonywania pracy.
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, których rozkłady czasu pracy przewidują pracę w niektóre dni w wymiarze 6 godzin lub dłużej, pracodawca ma obowiązek zapewnić na te dni wskazaną 15 minutową przerwę.
Przerwa oznacza możliwość opuszczenia przez pracownika jego stanowiska pracy na okres 15 minut.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Ustawodawca nie określił kiedy przerwa w pracy powinna być wyznaczona podczas dnia pracy pracownika.
Postanowienie dotyczące okresu kiedy można korzystać z przerwy należy zamieścić w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy obowiązujących u pracodawcy, np. w regulaminie pracy. Przerwa nie musi być wyznaczana w tym samym okresie dla wszystkich pracowników.
Możliwe jest również pozostawienie pracownikowi wyboru kiedy podczas dnia pracy, będzie on chciał skorzystać z tego czasu wolnego. W postanowieniach układów zbiorowych pracy, regulaminie pracy, umowie o pracy czy też na podstawie zwyczaju obowiązującego u pracodawcy, można przyjąć, iż opisywana przerwa wliczana do czasu pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za wykonywaną pracę, będzie wyznaczona na okres dłuższy niż 15 minut np. 25 minut.
Można wprowadzić również więcej niż jedną przerwę wliczaną do czasu pracy z tym, że przynajmniej jedna z nich musi obejmować 15 minut. Niedopuszczane w związku z powyższym, byłoby podzielenie 15 minutowej przerwy w dniu wykonywania pracy np. na trzy wyznaczone w ustalonych odstępach po 5 minut. Zasadą jest ciągłe wykorzystanie przerwy przez 15 minut.
Zadaj pytanie na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat