| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > 15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Na podstawie art. 134 Kodeksu pracy, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ten ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Za czas przerwy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie liczone tak jak za czas wykonywania pracy.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, których rozkłady czasu pracy przewidują pracę w niektóre dni w wymiarze 6 godzin lub dłużej, pracodawca ma obowiązek zapewnić na te dni wskazaną 15 minutową przerwę.

Przerwa oznacza możliwość opuszczenia przez pracownika jego stanowiska pracy na okres 15 minut.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Ustawodawca nie określił kiedy przerwa w pracy powinna być wyznaczona podczas dnia pracy pracownika.

Postanowienie dotyczące okresu kiedy można korzystać z przerwy należy zamieścić w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy obowiązujących u pracodawcy, np. w regulaminie pracy. Przerwa nie musi być wyznaczana w tym samym okresie dla wszystkich pracowników.

Możliwe jest również pozostawienie pracownikowi wyboru kiedy podczas dnia pracy, będzie on chciał skorzystać z tego czasu wolnego. W postanowieniach układów zbiorowych pracy, regulaminie pracy, umowie o pracy czy też na podstawie zwyczaju obowiązującego u pracodawcy, można przyjąć, iż opisywana przerwa wliczana do czasu pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za wykonywaną pracę, będzie wyznaczona na okres dłuższy niż 15 minut np. 25 minut.

Można wprowadzić również więcej niż jedną przerwę wliczaną do czasu pracy z tym, że przynajmniej jedna z nich musi obejmować 15 minut. Niedopuszczane w związku z powyższym, byłoby podzielenie 15 minutowej przerwy w dniu wykonywania pracy np. na trzy wyznaczone w ustalonych odstępach po 5 minut. Zasadą jest ciągłe wykorzystanie przerwy przez 15 minut.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »