Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2017 roku
REKLAMA
Nowelizacja Kodeksu pracy i nowe okresy wypowiedzenia
Według nowelizacji Kodeksu pracy, umowy na czas określony będą zawierane z pracownikami na okres 3 lat (tj. 3 miesiące umowy na okres próbny i 33 miesiące umowy na czas określony) a łączna liczba takich umów z tym samym pracownikiem nie będzie mogła być większa niż trzy. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia tych limitów, następna umowa o pracę (czyli czwarta) z mocy prawa przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.
Od 22 lutego 2016 roku umowę na czas określony można zawrzeć maksymalnie na 33 miesiące a łączna liczba takich umów nie może przekroczyć trzech umów.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Po zmianach okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 § 1 Kodeksu pracy):
- 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Pracodawcy mogą jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Przeczytaj o tym w artykule Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany od 2016 r.
Wypowiadanie umów na czas określony do 22 lutego 2016 roku
Do 22 lutego 2016 roku, jeżeli pracodawca zawarł z pracownikiem dwie kolejne umowy o pracę na czas określony, to trzecia umowa stawała się z mocy prawa umową na czas nieokreślony. Jeżeli jednak między tymi umowami nastąpiła dłuższa niż miesięczna przerwa, wówczas pracodawca nie miał obowiązku kolejnej umowy zawierać na czas nieokreślony.
Do 22 lutego 2016 roku możliwość wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależała od spełnienia dwóch warunków. Pierwszy to taki, że umowa o pracę musiała być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a drugi – w treści umowy o pracę strony musiały przewidzieć możliwość jej wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy). Te dwa warunki musiały być spełnione łącznie, a okres wypowiedzenia wynosił 2 tygodnie.
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny
Zaznaczyć należy, że po nowelizacji Kodeksu pracy nie zmienił się okres wypowiedzenia umów zawartych na okres próbny. W dalszym ciągu wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Dołącz do nas na Facebooku!
Więcej na temat wypowiadania umów na okres próbny przeczytasz w artykule Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?
Jak wypowiedzieć umowę na zastępstwo?
Przed zmianą przepisów okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika wynosił 3 dni robocze, bez względu na długość trwania tej umowy (art. 331 Kodeksu pracy).
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
W związku z nowelizacją Kodeksu pracy uchylono powyższy przepis i wprowadzono nowe okresy wypowiedzenia umowy na zastępstwo, które są uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i od 22 lutego 2016 r. wynoszą:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Powyższe oznacza, że do umów na zastępstwo będą miały zastosowanie przepisy dotyczące umów na czas określony.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Wypowiedzenie umowy na zastępstwo 2016
Przepisy przejściowe
Nowe przepisy Kodeksu pracy weszły w życie 22 lutego 2016 r. Co się dzieje z umowami, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy i jakie przepisy do nich stosować?
Przepisy przejściowe określają, że umowy, w których nie dopuszczono możliwości wypowiedzenia, zawarte przed 22 lutego 2016 r. i trwające w tym dniu, będą podlegały „starym” regulacjom.
Dla umowy trwającej w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 22.02 br. staż pracy liczony jest od dnia zmian.
W przypadku wypowiadania trwających w dniu 22 lutego 2016 roku umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy i w których przewidziano możliwość wypowiedzenia – zastosowanie będą miały nowe przepisy. Oznacza to, że w zależności od stażu pracy u danego pracodawcy stosowane będą okresy wypowiedzenia: 2-tygodniowe, 1-miesięczne oraz 3-miesięczne.
Pisaliśmy o tym w artykule Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat