Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Czasowe powstrzymanie się od stosowania przepisów prawa pracy.
REKLAMA
W prawie pracy
Zawieszone mogą być tylko przepisy prawa pracy dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy, jednak niedopuszczalne jest zawieszenie przepisów bezwzględnie obowiązujących, np. nakładających na pracodawcę obowiązki w zakresie bhp. W okresie zawieszenia przepisów pracownicy nie nabywają prawa do świadczeń lub zawieszonych uprawnień. Stosowanie przepisów może być zawieszone w całości lub częściowo. Powodem zawieszenia stosowania przepisów może być zła sytuacja finansowa pracodawcy, np. utrata płynności finansowej i nieregulowanie zobowiązań finansowych.
Zawieszenie stosowania przepisów następuje na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi, a gdy w zakładzie pracy związki nie działają - porozumienia z przedstawicielstwem pracowników. Porozumienie pracodawca musi przekazać inspektorowi pracy.
Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)
Maksymalny okres zawieszenia stosowania przepisów wynosi 3 lata (nie można go przedłużyć powyżej tego okresu). Można go przedłużyć jedynie do 3 lat, jeżeli zawarto porozumienie na okres krótszy niż 3 lata.
REKLAMA
Po wejściu w życie zawieszenia stosowania przepisów pracodawca nie musi wręczać pracownikom porozumień zmieniających, gdyż zmiany następują z mocy prawa. Zawieszenie stosowania przepisów dotyczy również pracowników chronionych, np. kobiet w ciąży czy pracowników w wieku przedemerytalnym.
Możliwe jest również zawieszenie niektórych zapisów umów o pracę (czasowe pogorszenie warunków) z powodu trudnej sytuacji finansowej pracodawcy. Dotyczy to jednak pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy. Zasady wprowadzania czasowego pogorszenia warunków umów są analogiczne jak przy zawieszaniu przepisów.
W wynagrodzeniach
Pracodawca znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej może zawiesić te postanowienia regulaminu wynagradzania, które przewidują korzystniejsze rozwiązania dla pracowników niż wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów, np. w zakresie prawa do nagród czy premii. Możliwe jest również zawieszenie regulaminu ZFŚS. Zawieszenie takie nie powoduje zmniejszenia obciążeń finansowych pracodawcy związanych z koniecznością przekazywania odpisów na fundusz, gdyż ten obowiązek wynika z ustawy. W takim przypadku mniej kosztowna byłaby rezygnacja z funduszu, co jest możliwe również w trakcie roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat