REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy/ Fot. Fotolia
Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszech­nie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące.

Definicja podstawowa

Czasowe powstrzymanie się od stosowania prze­pisów prawa pracy.

REKLAMA

Autopromocja

W prawie pracy

Zawieszone mogą być tylko przepisy prawa pracy dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy, jednak nie­dopuszczalne jest zawieszenie przepisów bez­względnie obowiązujących, np. nakładających na pracodawcę obowiązki w zakresie bhp. W okre­sie zawieszenia przepisów pracownicy nie naby­wają prawa do świadczeń lub zawieszonych uprawnień. Stosowanie przepisów może być zawieszone w całości lub częściowo. Powodem zawieszenia stosowania przepisów może być zła sytuacja finansowa pracodawcy, np. utrata płynności finansowej i nieregulowanie zobowiązań finansowych.

Zawieszenie stosowania przepisów następuje na mocy porozumienia ze związkami zawodowy­mi, a gdy w zakładzie pracy związki nie działają - porozumienia z przedstawicielstwem pracowni­ków. Porozumienie pracodawca musi przekazać inspektorowi pracy.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Maksymalny okres zawieszenia stosowania przepi­sów wynosi 3 lata (nie można go przedłużyć powy­żej tego okresu). Można go przedłużyć jedynie do 3 lat, jeżeli zawarto porozumienie na okres krót­szy niż 3 lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po wejściu w życie zawieszenia stosowania przepi­sów pracodawca nie musi wręczać pracownikom porozumień zmieniających, gdyż zmiany następu­ją z mocy prawa. Zawieszenie stosowania przepi­sów dotyczy również pracowników chronionych, np. kobiet w ciąży czy pracowników w wieku przed­emerytalnym.

Możliwe jest również zawieszenie niektórych zapi­sów umów o pracę (czasowe pogorszenie warun­ków) z powodu trudnej sytuacji finansowej praco­dawcy. Dotyczy to jednak pracodawców zatrud­niających mniej niż 20 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy. Zasady wprowadzania czasowego pogorszenia warunków umów są analogiczne jak przy zawie­szaniu przepisów.

W wynagrodzeniach

Pracodawca znajdujący się w trudnej sytuacji finan­sowej może zawiesić te postanowienia regulami­nu wynagradzania, które przewidują korzystniej­sze rozwiązania dla pracowników niż wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów, np. w zakre­sie prawa do nagród czy premii. Możliwe jest również zawieszenie regulaminu ZFŚS. Zawieszenie takie nie powoduje zmniejszenia obcią­żeń finansowych pracodawcy związanych z koniecz­nością przekazywania odpisów na fundusz, gdyż ten obowiązek wynika z ustawy. W takim przypadku mniej kosztowna byłaby rezygnacja z funduszu, co jest moż­liwe również w trakcie roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA