REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzeciw od kary porządkowej - termin

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Trejgel Grzegorz
Sprzeciw od kary porządkowej - termin/Fot. Fotolia
Sprzeciw od kary porządkowej - termin/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może wnieść sprzeciw od zastosowanej wobec niego kary porządkowej. Musi jednak zachować przy tym odpowiedni termin. Pracodawca może odrzucić bądź uwzględnić sprzeciw pracownika.

Autopromocja

Pytanie

Czy pracodawca musi się ustosunkować do sprzeciwu pracownika? Jeśli tak to w jakim terminie?

Odpowiedź

Pracodawca musi się ustosunkować na piśmie do sprzeciwu pracownika, jedynie w przypadku jego odrzucenia w całości lub w części (np. poprzez zmianę kary z nagany na upomnienie) w terminie 14 dni od jego złożenia. Wymaganie to spełnia sporządzenie i doręczenie lub wysłanie pisma drogą pocztową w powyższym terminie. Brak reakcji pracodawcy traktowane jest przez przepisy Kodeksu pracy jako uwzględnienie sprzeciwu i uchylenie kary porządkowej.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks pracy w przepisach dotyczących odpowiedzialności porządkowej pracowników, przewiduje tryb odwoławczy, z którego może skorzystać pracownik. Tryb ten ma na celu weryfikację decyzji pracodawcy o zastosowanej karze porządkowej. Postępowanie reklamacyjne składa się z dwóch etapów: złożenia sprzeciwu do pracodawcy, który sam może zweryfikować swoją pierwotną decyzje co do ukarania oraz odwołania się do Sądu pracy z roszczeniem o uchylenie kary porządkowej. W świetle art. 112 § 1 K.p.jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Jednakże nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. Ponadto zgodnie z paragrafem 2 tego przepisu pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o jego odrzuceniu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Z powyższego wynika, iż pracodawca rozpatrując sprzeciw pracownika, może utrzymać zastosowaną karę w mocy lub ją zmienić (np. z kary nagany na upomnienie) i w tym przypadku musi poinformować pracownika o tym fakcie. Może także uwzględnić zarzuty podwładnego i w terminie wskazanym powyżej zmienić decyzję o ukaraniu, ale może także sprzeciw pracownika uwzględnić poprzez przemilczenie. Więc jeśli w terminie 14 dni od wniesienia sprzeciwu pracodawca nie podejmie żadnej decyzji, należy uznać i reklamacja pracownika została przez niego uwzględniona.

 Istotne z punktu widzenia pracownika, biorąc pod uwagę fakt, iż przemilczenie pracodawcy co do złożonego sprzeciwu wobec zastosowanej kary skutkuje jej uchyleniem, jest określenie sposobu obliczenia 14 dniowego terminu. Termin ten należy liczyć zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 K.p. W świetle tego przepisu termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Natomiast jeżeli koniec terminu do dokonania określonej  czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy (niedziela i inne święta), termin upływa dnia następnego (art. 115 K.c).

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Ponadto zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 1999 r., (sygn. akt: I PKN 586/98) ażeby utrzymać w mocy nałożoną karę porządkową pracodawca musi w terminie 14 dni od daty złożenia sprzeciwu wykazać, iż go odrzucił. Wymaganie to spełnia sporządzenie i wysłanie w tym terminie pisma odrzucającego sprzeciw lub wręczenie go pracownikowi. Podsumowując należy stwierdzić, iż pracodawca musi się ustosunkować do sprzeciwu pracownika od udzielonej kary porządkowej jedynie w przypadku zamiaru utrzymania swojej decyzji w mocy, w ciągu 14 dni. W tym czasie powinien sporządzić pismo w tym zakresie i doręczyć lub wysłać je pracownikowi drogą pocztową. Odrzucenie sprzeciwu w całości lub uwzględnienie jedynie w części otwiera drogę pracownikowi do wystąpienia z powództwem o uchylenie kary przez Sąd pracy. W każdym innym przypadku przepisy Kodeksu pracy nie wymagają ustosunkowania się pracodawcy do reklamacji pracownika, jednakże milczenie w tym zakresie uznawane jest za uwzględnienie w całości sprzeciwu od zastosowanej kary porządkowej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny,

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA