Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika
Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika
fot. Fotolia
W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 23 czerwca 2005 r. II PK 265/2004, Monitor Prawniczy 2005/14 str. 668, OSNP 2006/5-6 poz. 76, OSP 2005/11 poz. 137, czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w tej miejscowości) nie jest pozostawaniem w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy w rozumieniu art. 128 § 1 Kodeksu pracy. Jednak  w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy, podlega wliczeniu do jego normy (nie może być od niej „odliczony”), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.

Polecamy produkt: Samochód w firmie (książka)

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w rozkładach czasu pracy od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Miejscem wykonywania pracy pracownika jest Kraków a do jego zadań należy dokonywanie serwisu urządzeń alarmowych na terenie tego miasta. Pracownik dostaje polecenie wyjazdu służbowego w poniedziałek do Wrocławia w celu realizacji zamówienia. W Wrocławiu, w miejscu gdzie ma wykonać zadanie musi stawić się o godzinie 9.30., jako środek podróży służbowej został przez pracodawcę wskazany pociąg. Pracodawca nie zapewnia pracownikowi wyżywienia podczas podróży służbowej. Pracownik o godzinie 5.50 rozpoczyna podróż służbową pociągiem do Wrocławia. Pracę stanowiącą cel podróży służbowej, rozpoczyna o 9.30 i wykonuje ją do godziny 16.00. Do Krakowa pracownik wraca o godzinie 19.00. W przedstawionym stanie faktycznym, do czasu pracy pracownika należy zaliczyć okres podróży służbowej podczas, której pracownik nie wykonywał pracy, t.j. od 7.00 do 9.30 gdyż to są jego godziny pracy wynikające z rozkładu czasu pracy oraz czas wykonywania pracy t.j. od godziny 9.31 do 16.00. Pracodawca nie wliczy pracownikowi do jego czasu pracy, okresu od godziny 5.50 do 6.59 oraz od 16.01 do 19.00.

Z uwagi na to, że pracodawca nie zapewnił pracownikowi wyżywienia podczas podróży służbowej a podróż ta trwała ponad 12 godzin (od 5.50 do 19.00), pracownikowi będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży (koszt zakupu biletów na pociąg), niezależnie od tego czy w postanowieniach wewnątrzzakładowych (zawartych w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub umowie o pracę) pracodawca uregulował kwestie związane z warunkami wypłacania należności pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Dieta będzie wypłacona w kwocie co najmniej 30 zł.

Wysokość diety została określona podstawie § 7 ust.1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).

Na podstawie § 9 ust.1 wskazanego wyżej rozporządzenia pracownikowi będzie przysługiwał również ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości co najmniej 20% diety,  t.j. 6 zł. W związku z tym , że pracownik w czasie podróży służbowej wykonywał pracę przez jedną godzinę nadliczbową, to oprócz wynagrodzenia za pracę w tym dniu, t.j 9 godzin (praca od 7.00 do 16.00) powinien na podstawie art. 1511 § 1 Kodeksu pracy otrzymać dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za godzinę pracy. Dodatek za pracę w godzinie nadliczbowej nie będzie przysługiwał pracownikowi, gdy pracodawca na podstawie art. 1512 § 1 lub 2 Kodeksu pracy, zrekompensuje pracownikowi pracę w godzinie nadliczbowej czasem wolnym od pracy.

Jak rozliczyć podróż służbową pracownika (nie zatrudnionego na stanowisku kierowcy), który prowadzi podczas tej delegacji samochód służbowy ale w poleceniu podróży służbowej pracodawca nie nałożył na niego obowiązku wykonywania czynności kierowcy?

Rozliczenie czasu pracy pracownika, który nie jest zatrudniony jako kierowca, ale podczas delegacji pełni taką funkcję, zależy od zleconych mu zadań. Pracownik, który odbywa podróż służbową samochodem pracodawcy lub swoim (kieruje nim), co do zasady, nie będzie miał z tego tytułu dodatkowych świadczeń.

Podobnie jest, gdy delegację odbywa kilku pracowników, z których jeden jest kierowcą samochodu podczas podróży służbowej. W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika jak już wyżej wskazano do miejsca oddelegowania i z powrotem nie jest czasem pracy i dlatego z tego tytułu pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, chyba że podróż służbowa odbywa się w godzinach wynikających z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy w tym dniu. Czas dojazdów i przyjazdów w godzinach pracy jest bowiem czasem pracy pracownika, za który ma on prawo do wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podsumowując, czas pracy pracownika, który podczas delegacji wprawdzie prowadzi samochód służbowy, ale zlecone mu zadania nie obejmują takiej czynności, będzie rozliczany na ogólnych zasadach, czyli ten okres podróży służbowej wykraczający poza rozkładowy czas pracy pracownika nie zostanie potraktowany jako czas pracy. W takim przypadku wykorzystanie samochodu służbowego do odbycia podróży służbowej należy rozpatrywać jedynie w kategorii środka transportu, gdyż samochód jest jedynie środkiem transportu, a nie narzędziem wykonywania pracy przez pracownika.

Jak rozliczyć podróż służbową pracownika (nie zatrudnionego na stanowisku  kierowcy), który prowadzi podczas tej delegacji samochód służbowy i w  poleceniu podróży służbowej pracodawca nałożył na tego pracownika obowiązek wykonywania czynności kierowcy?

Inaczej będzie w przypadku, gdy pracownik (niezatrudniony na stanowisku kierowcy), dostał od pracodawcy polecenie wykonywania obowiązków kierowcy podczas delegacji. Gdy np. celem podróży służbowej jest również przewóz pracowników i danemu pracownikowi zlecono dodatkowo obowiązek prowadzenia samochodu, to czas przejazdów stanowi w tej sytuacji jednocześnie czas pracy tego pracownika (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1979 r., sygn. akt I PRN 30/79). Taką pracę, czyli czas kierowania samochodem zalicza się do czasu pracy tego pracownika. 

Podsumowując, zasadniczym elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy. W związku z tym, gdy pracownik miał za zadanie prowadzić samochód, to czas przejazdów tego pracownika, czyli czas prowadzenia samochodu, będzie jego czasem pracy w świetle art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

Pracownik zatrudniony w Krakowie, do którego obowiązków należy serwis urządzeń alarmowych, otrzymuje polecenie służbowe udania się do Wrocławia w celu wykonania swoich obowiązków służbowych, jako środek transportu pracodawca wskazał samochód służbowy. W poleceniu wyjazdu służbowego pracodawca określił, iż ten pracownik ma być kierowcą tego samochodu służbowego i do miejsca wykonania zadania ma z nim podróżować jeszcze dwóch pracowników zajmujących się serwisem urządzeń. W takim przypadku, czas pracy pracownika, który został wyznaczony do roli kierowcy samochodu służbowego rozpoczyna się od momentu wyjazdu z Krakowa i trwa do czasu przyjazdu z Wrocławia. W przypadku dwóch pozostałych pracowników, którzy podróżują tym samochodem, czas dojazdu do Wrocławia oraz wyjazdu z Wrocławia do Krakowa nie będzie wliczany do czasu pracy za wyjątkiem okresu pokrywającego się z obowiązującym ich rozkładem czasu pracy w tym dniu.

Odmienna sytuacja będzie miała miejsce gdy w poleceniu podróży służbowej dla opisanych wyżej pracowników, jako środek transportu został wskazany samochód służbowy ale pracodawca nie polecił wykonywania czynności kierowcy, żadnemu z podróżujący pracowników. W tym przypadku czas dojazdu i czas powrotu z miejsca wykonywania czynności służbowych w przypadku pracownika kierującego samochodem służbowym, nie będzie zaliczony do jego czasu pracy, gdyż  samochód w tym przypadku był jedynie środkiem transportu, a nie narzędziem wykonywania pracy przez pracownika, który nim jechał. 

Zadaj pytanie na FORUM!

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

    Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

    E-ZLA dostępne na PUE ZUS

    W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

    Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

    Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

    98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

    98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

    Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

    W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

    Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

    Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

    e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

    Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

    Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

    Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.

    Nowy kalkulator wyliczy seniorom emerytury

    Nowy kalkulator emerytalny pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Na platformie internetowej PUE ZUS można porównać, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową.

    Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium!

    Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej – o tym musisz wiedzieć!” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku. Polecamy!

    Kontrole firm transportowych z rosyjskim i białoruskim kapitałem

    Inspektorzy pracy oraz przedstawiciele innych służb rozpoczęli kontrole ponad 60 firm transportowych na terenie całego kraju. Sprawdzane są głównie firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego. Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy, wziął udział w spotkaniu inaugurującym tę akcję.

    Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

    Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

    Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny

    Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

    Real-time CSR, czyli nadążyć za konsumentami

    Specjaliści o aktualnych trendach w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

    Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

    W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?

    Wyzwania związane z funduszami europejskimi, cyfryzacją i rynkiem pracy

    - Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.

    ZUS ZSWA termin na złożenie

    31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

    Jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej

    Ewidencja czasu pracy zdalnej. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej przez pracownika, zatem pracodawca samodzielnie określa zasady w tym zakresie. Rejestracja może się odbywać poprzez wysłanie e-maila o rozpoczęciu (zakończeniu) pracy czy telefoniczne zawiadomienie o tym przełożonego. Można też założyć, że potwierdzeniem wykonywania pracy zdalnej jest np. korespondencja e-mailowa lub wykaz zadań zrealizowanych danego dnia.

    Zmiana czasu a wynagrodzenie

    Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

    Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

    Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  

    Polacy nadal zainteresowani emigracją zarobkową

    Zainteresowanie emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ciągu najbliższego roku wyjazd rozważa blisko 17% Polaków, co czwarty nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku - wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Gi Group.

    Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością i możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów

    Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.

    17 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową

    Niemal 17% osób rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. 93% planujących wyjazd odczuwa skutki pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Gi Group na podstawie badań SW Research.

    Eksport rośnie szybciej niż import

    W styczniu 2023 r. wartość eksportu towarów wyniosła 125,9 mld zł, co oznacza wzrost o 14,3% w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r. Wartość importu towarów w porównaniu do stycznia 2022 r. zwiększyła się o 7,1 mld zł, tj. o 6,3% i osiągnęła 120,2 mld zł – podał NBP.

    Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.