reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacjach określonych przepisami kodeksu pracy. Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną z minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną jeśli zarabiam minimalne wynagrodzenie za pracę?

Odpowiedź: Tak, co do zasady pracodawca może potrącić karę pieniężną z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kodeks pracy zawiera w Dziele trzecim Rozdziale drugim przepisy mające na celu ochronę wynagrodzenia za pracę. Intencją ustawodawcy było zapewnienie pracownikowi uzyskiwanie dochodu także w sytuacjach umożliwiających potrącenie niektórych należności pracodawcy jak i osób trzecich. Przepisem, który wskazuje jakie należności podlegają potrąceniu bez zgody pracownika jest art. 87 K.p., według którego z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu obciążeń publicznoprawnych, tzn. składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy, można potrącić we wskazanej kolejności jedynie należności takie jak:

1)  sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

2)  sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

3)  zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

4)  kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik gratis

Ponadto jeśli chodzi o egzekucję świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi można potrącić kwotę do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Natomiast w przypadku egzekucji innych należności lub zaliczek pieniężnych, pracownikowi powinna pozostać co najmniej połowa wynagrodzenia. Przy czym, jeżeli dojdzie do kumulacji tytułów, na podstawie których dokonuje się potraceń to potrącenia, o których mowa w pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 87 § 4 K.p. kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108 K.p. niezależnie od ograniczeń, o których mowa powyżej.

Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.

Kwota wolna od potrąceń

Jednocześnie ustawodawca w art. 871 K.p. przewidział kwotę wolną od potrąceń. W świetle rzeczonego przepisu wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego netto w przypadku potrącania sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, 75 % takiego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi oraz 90 % takiego wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 K.p.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę/ Fot. Fotolia
Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama