Zmiany w umowach na czas określony od 22 lutego 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Czekają nas zmiany dotyczące terminowych umów o pracę. Maksymalny okres, na jaki będzie można je zawierać z pracownikiem to 33 miesiące plus do 3 miesięcy okresu próbnego.
REKLAMA
22 lutego wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Umowy o pracę na czas określony będą mogły być zawierane z pracownikami co do zasady na okres do 33 miesięcy (plus maksymalnie 3-miesiące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas próbny). Po upływie tego czasu umowy między tym samym pracodawcą i pracownikiem będą mogły być zawierane tylko na czas nieokreślony.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Jak było do tej pory?
Jeśli pracodawca zawierał z pracownikiem dwie kolejne umowy o pracę na czas określony to trzecia, kolejna umowa musiała być już umową bezterminową. Jednak jeśli nastąpiła ponad miesięczna przerwa w zatrudnieniu, wtedy pracodawca nie musiał zawierać umowy na czas nieokreślony.
Jak będzie teraz?
Wprowadzone zmiany mają uchronić pracowników przed nadużyciami jakimi są: zawieranie wielu umów na czas określony lub przedłużanie umów na czas określony w nieskończoność przez pracodawców. Nadal ograniczona będzie liczba umów o pracę na czas określony z jednym pracodawcą. Zmiany przewidują, że co do zasady nie może być ich więcej niż trzy, czwarta będzie stawać się umową na czas nieokreślony.
Co jeszcze się zmieni?
Umowy o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć w każdym momencie, niezależnie od ich długości. Zrównany zostanie okres wypowiedzeń umów o pracę na czas określony i nieokreślony. W przypadku, gdy staż pracy u danego pracodawcy jest krótszy niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia umowy na czas określony (tak jak i umowy na czas nieokreślony) wyniesie dwa tygodnie. Gdy staż wynosi od pół roku do mniej niż trzech lat okres wypowiedzenia to miesiąc, a trzy miesiące przy co najmniej trzyletnim stażu.
Są też wyjątki
Wyjątek stanowi zatrudnienie na zastępstwo, na okres kadencji, przy pracy dorywczej czy sezonowej, a także w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywnie przyczyny leżące po jego stronie. W tych przypadkach nie będzie obowiązywał ani limit 33 miesięcy ani 3 umów o pracę na czas określony.
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą także umów na okres próbny
Co do zasady pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z pracownikiem tylko raz, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości wykonywania określonej pracy. W szczególnych przypadkach będzie można ponownie zatrudnić tego pracownika na okres próbny.
Po zmianach obowiązywać będą 3 rodzaje umów o pracę: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny (oraz nadal umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego – dotyczące tylko zatrudnienia pracowników młodocianych).
Zadaj pytanie na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat