Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?
Aktualizacja: 14.01.2019
W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych? »
Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.
Aktualizacja: 03.08.2018
Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów. »
Zwolnienia podatkowe dla pracowników w 2018 r.
Aktualizacja: 31.08.2018
Od 1 stycznia 2018 r. zwiększyły się limity zwolnień podatkowych przyznawanych pracownikom m.in. świadczeń z ZFŚS, kwota wolna od podatku. Ponadto mniejszy podatek zapłacą twórcy. »
Koszty uzyskania przychodu przy dwóch etatach
Aktualizacja: 06.03.2019
Wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy jest ściśle przez ustawodawcę limitowana. Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów z dwóch stosunków pracy? »
Aktualizacja: 06.10.2015
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy, »
Aktualizacja: 06.10.2015
Premia regulaminowa jest składnikiem wynagrodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zleceniobiorców, przyznawane najczęściej w postaci pieniężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości. »
Nagroda dla pracownika a składki ZUS
Aktualizacja: 29.09.2015
Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? »
Definicja hotelu pracowniczego
Aktualizacja: 23.09.2015
Pracodawca, wedle uznania może wynająć miejsca hotelowe pracownikom, którzy pracują daleko od swojego miejsca zamieszkania. Udostępnienie nieodpłatnego świadczenia w formie bezpłatnego zakwaterowania, np. w hotelu pracowniczym, powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy. »
Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS a składki ZUS
Aktualizacja: 21.09.2015
Dofinansowanie wypoczynku jest jedną z form działalności socjalnej świadczonej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To, czy od dofinansowania wypoczynku płatnik składek ma obowiązek naliczyć składki, zależy od formy i źródła tego dofinansowania. »
Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 21.09.2015
Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracownikowi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Jak prawidłowo rozliczać diety? Czy diety z tytułu podróży służbowej stanowią przychód podlegający opodatkowaniu? »
Bilety dla pracowników a składki ZUS
Aktualizacja: 21.09.2015
Pracodawca może dofinansować pracownikom bilety na przejazd środkami lokomocji, do teatru, kina. Czy bilety dla pracowników są opodatkowane podatkiem dochodowym i podlegają oskładkowaniu? »
Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS
Aktualizacja: 17.09.2015
Wynajem mieszkania lub budynku pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć do przychodu tych osób. »
Zapomogi dla pracowników z ZFŚS
Aktualizacja: 16.09.2015
Pracownik znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej może uzyskać doraźną bezzwrotną pomoc finansową. Zapomogi udzielane są przez zakład pracy i w dużej mierze pochodzą ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zapomoga sfinansowana ze środków ZFŚS zwolniona jest z opodatkowania? »
Zasady rozliczania pakietów medycznych po uchwale NSA
Aktualizacja: 16.12.2011
Pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od wykupionych dla pracowników pakietów medycznych i nie posiadali korzystnej dla siebie indywidualnej interpretacji, powinni rozważyć dokonanie korekty podatku. Jest to konsekwencja uchwały Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, która uznała te świadczenia za opodatkowany przychód pracowników. »
Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu
Aktualizacja: 25.11.2011
Pakiety medyczne wykupione przez pracodawcę stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu. Taką uchwałę podjął 24 października 2011 r. pełny skład Izby Finansowej NSA (sygn. II FPS 7/10). »
Wniosek o odroczenie składek za XI