REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona kobiet w ciąży, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Większa ochrona kobiet w ciąży

Zmiana przepisu 176 Kodeksu pracy polega na doprecyzowaniu zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. Kobiety te nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka.

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Jak wypełnić wniosek o urlop rodzicielski 2016 – wzór

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka, tj. urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). W celu skorzystania z urlopu rodzicielskiego należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami. Poniżej wzór takiego wniosku.

Prawa i przywileje matek w prawie pracy

Wśród przysługujących praw i przywilejów dla mam, Kodeks pracy wymienia m.in. urlop macierzyński, wychowawczy, dni lub godziny wolne na opiekę nad dzieckiem oraz daje szczególną ochronę ze względu na spodziewane macierzyństwo.

Wynagrodzenie za czas przerwy na karmienie i zwolnienia od pracy 2016

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy (tj. 22 lutego 2016 r.), doprecyzowano sposób ustalania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy przez kobiety w ciąży i karmiących dziecko piersią. Jak obliczyć wynagrodzenie za przerwy na karmienie oraz wynagrodzenie pracownicy karmiącej zwolnionej ze świadczenia pracy?

Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego

Pracownik może połączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części.

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Obecnie nie każde urodzenie martwego dziecka upoważnia pracownicę do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu pracy o ujednolicenie przepisów w tym zakresie poprzez umożliwienie rodzicom dzieci martwo urodzonym skorzystania ze świadczeń, które im się należą.

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca

Od 2 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która rozszerzyła uprawnienia urlopowe w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla pracowników – ojców wychowujących dziecko. Jak przekazać urlop macierzyński ojcu dziecka?

Zmiany w Kodeksie pracy - art. 176

Kolejna zmiana w Kodeksie pracy polega na doprecyzowaniu artykułu 176 Kp, który obecnie odnosi się on do wszystkich kobiet, a nie tylko do kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zmiana ma na celu wprowadzenie w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony kobiet w ciąży i matek karmiących

Nowy projekt Kodeksu pracy doprecyzowuje przepisy dotyczące pracy kobiet w ciąży i matek karmiących. Zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa z przepisami Unii Europejskiej. Na czym polegają?

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 roku jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że można łączyć pracę z urlopem macierzyńskim maksymalnie przez 64 lub 68 tygodni.

Wymiar urlopu rodzicielskiego - zmiany 2016

Od dnia 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony. Jego długość jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Uprawnienia kobiet w prawie pracy

Kobietom przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy, m.in. zakaz dyskryminacji, urlopy rodzicielskie, przerwy na karmienie piersią czy dni wolne na opiekę nad dziećmi.

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński 2016

Dnia 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego. Jak zmieniły się dotychczasowe regulacje?

Wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży - zmiany

15 listopada 2015 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. Zmiany dotyczą kobiet w ciąży pracujących w narażeniu na czynniki biologiczne oraz substancje chemiczne.

Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę

Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Wypowiedzenie umowy o pracę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Ochrona pracownicy przed zwolnieniem trwa tylko w okresie korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Nie oznacza to jednak, że pracownica w ogóle nie jest objęta ochroną po powrocie do pracy z tych urlopów, bowiem przed natychmiastowym zwolnieniem chroni ją Kodeks pracy oraz sądy.

Urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 2 stycznia 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe, korzystniejsze dla zatrudnionych zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zawodową. Trudności jednak może przysporzyć urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasy pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie?

Uprawnienia dla pracownika-ojca

Ojciec dziecka niezależnie od tego czy jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, czy też ubezpieczonym w myśl Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka.

Wniosek o urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika-rodzica. Jak prawidłowo napisać i złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski w grudniu 2015 r.

Urlopy rodzicielskie cieszą się dużą popularnością. W grudniu 2015 r. skorzystało z nich ponad 135 tys. rodziców. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2 stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 roku z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Urlop rodzicielski można wykorzystać do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Urlop rodzicielski zostaje wydłużony o 6 tygodni, jednak całkowity czas trwania urlopów związanych z macierzyństwem nie ulega zmianie. Od 2 stycznia 2016 r. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jakie zmiany przygotował ustawodawca dla ubezpieczonych rodziców?

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym

Rodzic, który posiada co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia może przebywać nawet przez 3 lata na urlopie wychowawczym, celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jaki będzie jego wymiar urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego?

Urlop rodzicielski 2016

Od 2 stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów rodzicielskich. Co się zmieni?

Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane z posiadaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi lub przyjmie dziecko na wychowanie.

Świadczenie rodzicielskie 2016

Świadczenie rodzicielskie to nowe wsparcie dla rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego, czyli studenci, osoby bezrobotne czy osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych. Świadczenie będzie wynosiło 1 tys. zł miesięcznie na rękę i będzie przysługiwać od 1 stycznia 2016 r.

ZUS sprawdza zatrudnianie na etat w czasie ciąży

ZUS coraz częściej kwestionuje zatrudnianie na etat kobiet w ciąży, które wcześniej pracowały na umowy cywilno-prawne. Sprawa najczęściej kończy się w sądzie, którą jednak ZUS zazwyczaj przegrywa.

Urlopy rodzicielskie w liczbach 2015

Z urlopów rodzicielskich mogą korzystać jedynie osoby zatrudnione na umowach o pracę oraz na zleceniach (o ile opłacają dobrowolne składki). W 2015 roku do września z urlopów dla rodziców skorzystało już 565 tys. osób.

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Ponadto urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

Co do zasady pracownicom w ciąży przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem oraz rozwiązaniem umowy o pracę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Jednakże przepisy Kodeksu pracy nie chronią jej w sposób absolutny, bowiem pracodawca będzie mógł zwolnić kobietę w ciąży w określonych sytuacjach.

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem

Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Z kolei po zakończeniu urlopu wychowawczego musi zagwarantować takiemu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Senat poparł ustawę ws. zasiłków dla przedsiębiorczych matek

W czwartek, 1 października 2015 r. Senat poparł ustawę, która opóźni wejście w życie nowych zasad opłacania składek i wypłacania zasiłków macierzyńskich kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. W myśl nowych przepisów, jeśli przedsiębiorca opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe krócej niż rok, opłaca je od podstawy wyższej niż zasadnicza (wynosząca 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia), to dostanie zasiłek naliczany od podstawy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Nowe przepisy będą obowiązywać od 2016 r.

Ochrona kobiet w ciąży

Ochrona pracy kobiet może przejawiać się w kilku aspektach: w ochronie kobiet w ciąży, pracownic korzystających z uprawnień związanych z rodziciel­stwem czy zakazie zatrudniania na stanowiskach wzbronionych kobietom pracownicom w ciąży. Pracownicy w ciąży nie można wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę. Dopuszczalne jest to tylko wówczas, gdy następuje z przyczyn przez nią zawinionych i zakładowa organizacja związko­wa wyraziła na to zgodę oraz jeżeli pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym może być jej udzielony bezpośrednio, jeśli pracownica złoży stosowny wniosek. Należy zatem zastanowić się na ile złożony wniosek jest wiążący dla pracodawcy. Istotne jest także czy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego, pracownica winna poddać się badaniom lekarskim.

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2 stycznia 2016 r.

Przepisy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa z 24 lipca 2015 r.) wprowadzają od 2 stycznia 2016 r. istotne zmiany w uprawnieniach pracowniczych związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich. Celem tej ustawy jest stworzenie rozwiązań ułatwiających godzenie życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi. Przyjęte rozwiązania dotyczą głównie zmian systemu urlopów związanych z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej przez pracowników.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługujące pracownikowi-ojcu

Podstawowym uprawnieniem związanym z urodzeniem dziecka jest urlop okolicznościowy przysługujący pracownikowi – ojcu w wymiarze dwóch dni. Do wniosku o urlop okolicznościowy należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka. Oprócz tego, po spełnieniu odpowiednich warunków pracownikowi będzie przysługiwał urlop rodzicielski, wychowawczy oraz 2 dni na opiekę nad dzieckiem.

Uprawnienia kobiet w ciąży w czasie upałów

Podczas upałów pracodawca powinien szczególnie zadbać o odpowiednie warunki pracy kobietom w ciąży. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, pracownik może powstrzymać się od pracy i powiadomić o tym pracodawcę.

Urlop macierzyński dla samotnych ojców

Samotni ojcowie, na których spada nie tylko obowiązek utrzymania rodziny, ale również objęcia samodzielnej opieki nad dziećmi, będą mogli w końcu skorzystać z urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego - przewiduje znowelizowana ustawa o świadczeniach pieniężnych, która weszła w życie 14 sierpnia.

Umowy terminowe a ochrona przed zwolnieniem pracownicy w ciąży

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przez wypowiadaniem i rozwiązywaniem umów o pracę z pracownicami będącymi w ciąży. Czy ta wyjątkowa ochrona dotyczy także umów terminowych? Kiedy umowa na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu?

Ułatwienia dla pracujących rodziców od 2 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 24 lipca 2015 r., która ma na celu ułatwienie pracującym rodzicom łączenia życia zawodowego z prywatnym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.

Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem

Pracownica pod koniec ciąży z powodu choroby przebywała na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, w trakcie którego urodziła dziecko. Obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego. Termin badań okresowych upływa w czasie urlopu macierzyńskiego. Na jakie badania profilaktyczne (okresowe czy kontrolne) powinien ją skierować pracodawca po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem? – pyta Czytelnik z Konina.

Ustawa rodzinna poparta przez Senat

Ustawa rodzinna ułatwiająca godzenie życia zawodowego z prywatnym została we wtorek 4 sierpnia 2015 r. poparta przez Senat. Izba nie wniosła żadnych poprawek.

Urlopy dla rodziców - zmiany 2016

Urlopy dla rodziców w 2016 r. czekają poważne zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. ujednolica urlopy na dziecko, wprowadza możliwość późniejszego wykorzystania urlopu rodzicielskiego, zmienia zasady udzielania urlopu wychowawczego, ojcowskiego oraz terminy składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy, wydłuża możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu, umożliwia dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców od 2016 r.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców mogą zacząć obowiązywać od początku 2016 r. Senackie komisje nie zaproponowały żadnych poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, która pomaga pracującym rodzicom łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawarty w Kodeksie pracy. To umowa okresowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński). Ile wynosi okres wypowiedzenia umowa na zastępstwo? Czy ciąża na umowie na zastępstwo chroni pracownicę przed zwolnieniem i przedłuża stosunek pracy do dnia porodu?

REKLAMA