REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża. / Fot. Fotolia
Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawarty w Kodeksie pracy. To umowa okresowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński). Ile wynosi okres wypowiedzenia umowa na zastępstwo? Czy ciąża na umowie na zastępstwo chroni pracownicę przed zwolnieniem i przedłuża stosunek pracy do dnia porodu?

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest jedną z umów o pracę wymienioną w katalogu umów zawieranych na podstawie Ustawy - Kodeks pracy. Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy okresowej, której okresowość polega na tym, że zawierana jest na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

REKLAMA

Autopromocja

Usprawiedliwioną przyczyną nieobecności może być: niezdolność do pracy spowodowana chorobą, czas przebywania na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym.

Termin rozwiązania

Cechą charakterystyczną umowy na zastępstwo jest sposób wskazania terminu końcowego tej umowy. Terminem rozwiązania umowy na zastępstwo może być konkretna data, jeśli pracodawca wie dokładnie, kiedy zakończy się nieobecność zastępowanego pracownika. Natomiast wskazanie terminu końcowego umowy na zastępstwo może nastąpić poprzez wskazanie konkretnej okoliczności, poprzez zapis w treści umowy: „umowa na zastępstwo rozwiązuje się z ostatnim dniem nieobecności w pracy zastępowanego pracownika.”

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Kolejna umowa na zastępstwo

Jeśli nieobecność pracownika zastępowanego przedłuży się, istnieje możliwość zawarcia kolejnej umowy na zastępstwo. Zawarcie następujących po sobie, kilku umów na zastępstwo nie powoduje skutków prawnych jak w przypadku umów zawartych na czas określony, zgodnie z art. 251 Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła miesiąca.

Zadaj pytanie na FORUM

Warunki umowy

Umowa na zastępstwo nie musi dokładnie odwzorowywać warunków zatrudnienia osoby zastępowanej, jednakże powinna określać ten sam rodzaj pracy, niekoniecznie poprzez wskazanie tego samego stanowiska, które przed powstaniem nieobecności wykonywała osoba zastępowana. Istotny jest rodzaj pracy i tożsamość obowiązków. Inne warunki umowy mogą być kształtowane dowolnie, np. wymiar etatu czy wysokość wynagrodzenia.

Z punktu widzenia przepisów prawa nie ma przeszkód, by w ramach zastępstwa pracownika pracującego na pełen etat zatrudnić w oparciu o umowę na zastępstwo – dwóch osób, każdą na ½ etatu.

Ważnym elementem umowy na zastępstwo jest wskazanie danych osoby zastępowanej, najczęściej jest to imię i nazwisko pracownika zastępowanego.

Tryb rozwiązania umowy na zastępstwo

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia obejmujący zarówno pracownika jak i pracodawcę wynosi 3 dni. Są to 3 dni robocze, nie kalendarzowe. Dni robocze obejmują dni od poniedziałku do soboty, z pominięciem dni ustawowo wolnych od pracy – świąt oraz niedziel.

Umowa o pracę na zastępstwo - jak ją rozwiązać

Umowa na zastępstwo, jak każda inna umowa o pracę, może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika podlega wypowiedzeniu również w sytuacji upadłości i likwidacji pracodawcy lub w przypadku zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, zgodnie z przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych.

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana bez wypowiedzenia na zasadach ogólnych.

Ochrona stosunku pracy

Stosunek pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo podlega takiej samej ochronie jak w przypadku umowy na czas określony. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja zajścia w ciążę osoby zastępującej, z którą w przypadku rozwiązania umowy o pracę po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa o pracę nie zostaje przedłużona do dnia porodu. Jednak stosunek pracy pracownicy w ciąży zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo podlega ochronie przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem, chyba że istnieją przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy, a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę.

Umowa na zastępstwo zawarta z pracownicą będącą w ciąży może być rozwiązana za wypowiedzeniem w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Prawa pracownicze

REKLAMA

Umowa na zastępstwo jest umową o pracę, zatem pracownik zatrudniony na podstawie takiej umowy zachowuje wszystkie prawa jak pracownicy świadczący pracę na podstawie umowy na czas określony. Zastępujący ma prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatków przewidzianych regulaminem pracy lub płacy, np. dodatku stażowego, świadczeń socjalnych itd.

W przypadku powrotu do pracy osoby zastępowanej pracodawca jest zobowiązany wydać osobie zastępującej świadectwo pracy, w którym jako przyczynę ustania zatrudnienia należy wpisać tę okoliczność, czyli rozwiązanie z upływem czasu, na który była zawarta w związku z powrotem do pracy osoby zastępowanej.

Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Podstawa prawna:

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA