Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony kobiet w ciąży i matek karmiących
REKLAMA
REKLAMA
Kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie - przewiduje projekt noweli Kodeksu pracy, którym zajmie się rząd.
REKLAMA
Zmiany przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą one harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.
Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia; rząd w rozporządzeniu określa wykaz tych prac.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Projekt nowelizacji zakłada określenie, że kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Projektowana nowela proponuje również doprecyzowanie upoważnienia dla rządu do określenia, w rozporządzeniu, wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Wiążą się one - według propozycji MRPiPS - z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów. Mają także brać pod uwagę sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.
Autorzy projektu podkreślają, że przy określaniu wykazu powinna być wykorzystana aktualna wiedza na temat wpływu warunków wykonywania pracy i czynników środowiska pracy na zdrowie kobiet, przebieg ciąży i karmienie dziecka piersią.
Porozmawiaj o tym na FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat