reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługujące pracownikowi-ojcu

Uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługujące pracownikowi-ojcu

Podstawowym uprawnieniem związanym z urodzeniem dziecka jest urlop okolicznościowy przysługujący pracownikowi – ojcu w wymiarze dwóch dni. Do wniosku o urlop okolicznościowy należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka. Oprócz tego, po spełnieniu odpowiednich warunków pracownikowi będzie przysługiwał urlop rodzicielski, wychowawczy oraz 2 dni na opiekę nad dzieckiem.

2 dni na opiekę nad dzieckiem

Pracownikowi będzie przysługiwało prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem na podstawie art. 188 k.p. do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Do korzystania z tych dwóch dni zwolnienia na podstawie uprawnione jest tylko jedno z rodziców. Należy w tym celu złożyć odpowiedni dokument o zamiarze korzystania z tych dni oraz oświadczenie, że drugie z rodziców nie będzie korzystać z owego uprawnienia.

Urlop ojcowski a tacierzyński

Bardzo często pracownicy mylą pojęcie urlopu ojcowskiego z urlopem tacierzyńskim. Dlatego też należy rozróżnić oba te pojęcia.

Urlop ojcowski to urlop, jaki przysługuje pracownikowi-ojcu w wymiarze 2 tygodni kalendarzowych (wliczając w ten okres weekendy oraz ewentualne święta, jak np. 3 maja).

Aby móc skorzystać z takiej przerwy, należy złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, który stanowi dowód posiadania dziecka przez pracownika oraz potwierdzający wiek dziecka, gdyż urlop ojcowski przysługuje tylko na dziecko do 12 miesiąca życia. Urlop taki przysługuje również do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Jeżeli zaś chodzi o urlop tacierzyński przysługuje on ojcu, ale dopiero po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 k.p.). Matka dziecka winna jest wówczas złożyć wniosek do swojego pracodawcy o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy ojca dziecka potwierdzającego termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego. Termin ten powinien przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu przez pracownicę.

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Pracownikowi-ojcu przysługuje także dodatkowy urlop macierzyński, pod warunkiem korzystania wcześniej przez jedno z rodziców z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Taki warunek nie musi być spełniony przy udzielaniu urlopu ojcowskiego, który przysługuje pracownikowi ojcu bez względu na to czy matce przysługiwał urlop macierzyński. Dodatkowy urlop macierzyński może zostać podzielony na części między rodziców, np. matka wykorzysta 2 tygodnie, a ojciec 4 tygodnie, jednak obie te części muszą przypadać bezpośrednio po sobie i nie mogą być wykorzystywane jednocześnie. Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przez rozpoczęciem korzystania z urlopu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama