Większa ochrona kobiet w ciąży
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda podpisał 11 lipca 2016 r. nowelizację Kodeksu pracy, która doprecyzowuje zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. Nie będą mogły one wykonywać m.in. prac mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.
REKLAMA
Do tej pory zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno było zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określała wykaz takich prac. Podpisane przez prezydenta w poniedziałek zmiany wynikały z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, której zdaniem dotychczasowy zapis był dyskryminujący, ponieważ wynikało z niego, że odnosi się do wszystkich kobiet, a nie tylko do tych w ciąży i karmiących piersią.
Nowela przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zawęziła stosowanie przepisów jedynie do kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Nowelizacja stanowi, że podczas ciąży i karmienia piersią, pracujące nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
REKLAMA
Zmiana daje Radzie Ministrów prawo do wydania rozporządzenia określającego wykaz takich prac, m.in. związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy sposobem i warunkami ich wykonywania. Daje też rządowi prawo do wydania rozporządzenia dotyczącego uwzględnienia tych zasad przy zatrudnieniu w wojsku.
Podczas prac parlamentarnych Senat zaproponował dwie zaaprobowane później przez Sejm poprawki do nowelizacji. Zgodnie z jedną z nich pracodawca zatrudniający kobietę w ciąży lub karmiącą dziecko, wykonującą prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, jest obowiązany przenieść ją do innej pracy, a jeżeli to niemożliwe, zwolnić ją z obowiązku wykonywania pracy na niezbędny czas. Druga zobowiązała pracodawcę do dostosowania warunków pracy bądź ograniczenia czasu pracy kobiety w ciąży lub karmiącej piersią, by wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub jej bezpieczeństwa.
Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.
Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat