REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy w związku z likwidacją gospodarstwa pomocniczego zatrudniającego mniej niż 20 osób pracownikom przysługują odprawy

Jesteśmy niewielkim gospodarstwem pomocniczym. Zatrudniamy 13 pracowników. Nasza jednostka podlega likwidacji na mocy zmian w przepisach dotyczących finansów publicznych. Czy w związku z likwidacją naszego gospodarstwa pomocniczego pracownikom przysługują odprawy?

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Dłuższa umowa na okres próbny

Nasza firma zatrudnia pracowników na umowy na okres próbny wynoszący 6 miesięcy. Czy jest to praktyka zgodna z prawem?

Cytologia i mammografia obowiązkowe dla pracownic

Pracujące kobiety będą musiały obowiązkowo wykonywać badania cytologiczne i mammograficzne - przewidują projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej i Kodeksu pracy, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zostały one skierowane do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Nowe zasadnicze wymagania dla maszyn

Rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn, mimo że obowiązuje już kilka miesięcy, wciąż przysparza wielu problemów. Nie stosuje się go w przypadku każdej maszyny.

Każdy pracownik jest ważny

Co kryje się pod stwierdzeniem „pracownik o niskich kwalifikacjach”? Czy chodzi tu o deficyt wykształcenia zawodowego, czy niezbędnych kompetencji? Nie rozstrzygnęły tego dylematu ani prezentacja badań Pentor Research International i Ecorys, ani dyskusja podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 8 marca w Warszawie. Niewątpliwie jednak uczestnicy debaty – haerowcy, szkoleniowcy, trenerzy – uzyskali ciekawe sugestie co do kierunków skutecznego wsparcia pracowników, których kwalifikacje należy podnosić w interesie ich samych i firmy.

Jakie obowiązki ma pracodawca, u którego stosowane są substancje rakotwórcze?

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy, u którego w procesie pracy są stosowane substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy?

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu 2010 roku wyniosło 3.493,42 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 4,8 proc., a mdm wzrosło o 6,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Zwolnienie dyscyplinarne - wysokość odszkodowania

W sytuacji gdy zwolnienie dyscyplinarne okaże się niezgodne z prawem, pracownik może dochodzić wyższego odszkodowania niż wynika to z Kodeksu pracy.

Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Od 31 marca 2010 r. uproszczono zasady zatrudniania pracowników niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na tzw. otwartym rynku pracy. Od tej pory przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej może zatrudnić taką osobę pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, ale bez konieczności uzyskania w tej sprawie opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Co zrobić, gdy w legitymacji nie ma miejsca na potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego

Zgłosił się do mnie pracownik z prośbą o wydanie mu nowej legitymacji ubezpieczeniowej. W legitymacji, którą miał do tej pory, skończyły się miejsca na poświadczanie, że podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu. ZUS nie wydał nam nowych druków legitymacji. Co zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych

Pracodawca lub osoba odpowiedzialna za popełnienie wykroczenia, która działała w jego imieniu, ponoszą za ten czyn odpowiedzialność w postaci kary grzywny wynoszącej od 1000 do 30 000 zł.

Oddani sprawie

Rozmowa z Davidem Zingerem, założycielem firmy David Zinger Employee Engagement Associates i stowarzyszenia The Employee Engagement Network

Nie obowiązują przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników

Nie ma regulacji prawa pracy, które określałyby zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników - przypomina PKPP Lewiatan. Ostatnim dniem obowiązywania dotychczasowych przepisów był 10 kwietnia 2010 r.

Stosunek pracy z wyboru

Wybór jest formą powierzenia pracownikom m.in. funkcji kierowniczych w organizacjach społecznych, związkowych i politycznych oraz w instytucjach samorządowych w drodze decyzji lub uchwały podjętej przez właściwy organ kolektywny. Na takiej podstawie wyboru można dokonać również na stanowiska kierownicze w państwowych instytucjach naukowych.

Temat znany, ale zaniedbany

W masowej wyobraźni rozpowszechniony jest obraz przebiegłej korporacji, która w sposób planowy tworzy kulturę polegającą na wyścigu szczurów, wzajemnym kopaniu dołków, wzmacnianiu rywalizacji kosztem współpracy. Takie przekonania znaleźć można zarówno w wypowiedziach na forach internetowych poświęconych firmom, jak i w wywiadach z ekspertami z polskich uczelni.

Kto może obsługiwać wózek widłowy?

Wózki jezdniowe z napędem silnikowym znajdują szerokie zastosowanie w transporcie wewnątrzzakładowym, budownictwie, handlu wielkopowierzchniowym i wielu innych branżach. Ich eksploatacja wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego bardzo istotna jest znajomość i przestrzeganie obowiązujących przepisów bhp.

Składki od zaległego wynagrodzenia

Nasz były pracownik wystąpił do sądu o wypłacenie mu zaległej pensji. Sprawa została rozstrzygnięta na jego korzyść, a należne wynagrodzenie zostało wyegzekwowane przez komornika i przekazane zainteresowanemu. Czy od tych należności mamy obowiązek opłacić składki?

Pracownicy nie chcą ze sobą rywalizować w pracy

Polacy w pracy nie chcą między sobą rywalizować. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez portal Praca.pl. W ankiecie wzięło udział ponad 2 tys. osób.

Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, który przewozi innych pracowników pojazdem służbowym

Zatrudniamy pracownika na stanowisku inspektora kontroli. Uzyskał on pozwolenie pracodawcy na prowadzenie samochodu służbowego (osobowego) w celu wykonywania swoich czynności służbowych, tj. kontroli. Jednocześnie pracownik w czasie swojej pracy ma wykonywać czynności kierowcy i przewozić osoby trzecie. Czy powinniśmy skierować go na dodatkowe badanie lekarskie, jakie przeprowadza się dla kierowców?

Sprostowanie świadectwa pracy

W jakiej formie powinno być sporządzone sprostowanie do świadectwa pracy?

Wybory do rady pracowników na nowych zasadach

W 2010 r. odbędą się pierwsze wybory do rad pracowników, w których nie będą już brały udziału związki zawodowe. Ważność wyborów będzie zależała od wzięcia w nich udziału co najmniej 50% pracowników zakładu pracy.

Dodatek stażowy

Jestem nauczycielką. Pracę zawodową w szkole podjęłam w 2000 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2001 r. W maju 2001 r. okazało się, że jestem w ciąży i dlatego też umowa została przedłużona do dnia porodu. Następnie przez okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu otrzymywałam zasiłek macierzyński. Po zakończeniu wypłaty zasiłku podjęłam pracę poza oświatą i okres wypłaty zasiłku był mi wliczony do dodatku za wysługę lat. 1 września 2009 r. podjęłam ponownie pracę w szkole. Dyrektor, ustalając mi wysokość dodatku stażowego, nie wliczył okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Czy miał rację?

Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

Pracodawca udzieli dodatkowego urlopu na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli sfinansuje mu naukę, to świadczenie takie nie będzie opodatkowane - zdecydował Sejm.

Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

W firmie zdarzył się śmiertelny wypadek przy pracy. Pracodawca obawia się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbania w zakresie bhp na terenie zakładu pracy, które były przyczyną tego wypadku. Czy pracodawca jest jedyną osobą w firmie, która może ponosić odpowiedzialność za niedopilnowanie przestrzegania zasad bhp? Czy za stan bhp odpowiedzialny jest również pracownik służby bhp oraz sprawujący nadzór kierownik zmiany?

Telepraca – dlaczego warto zatrudniać na odległość?

Telepraca jest jednym ze sposobów na zmniejszenie bezrobocia i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Główną zaletą wynikającą z udostępnienia pracownikom możliwości pracy na odległość są oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na bieżące funkcjonowanie biura. Ocenia się, że zmniejszenie wydatków z tego tytułu może wygenerować oszczędności rzędu 30-40 proc.

Kto jest zobowiązany do dokonywania wpłat na FGŚP

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest instytucją gwarancyjną, mającą chronić roszczenia pracownicze w razie niemożności ich zaspokojenia przez niewypłacalnego pracodawcę.

Udokumentowanie stażu pracy

Pracownik złożył do kadr zaświadczenie (w języku niemieckim) o świadczeniu pracy w Austrii w terminie od 8 maja 2007 r. do 7 sierpnia 2009 r. Czy taki udokumentowany okres pracy powinniśmy włączyć do ogólnego stażu pracy przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego tego pracownika?

Jakie czynności powinien wykonać przełożony w celu zabezpieczenia miejsca wypadku?

Pracownik, który pracował przy taśmie produkcyjnej, uległ wypadkowi w zakładzie pracy. Po zabraniu poszkodowanego przez karetkę, kierownik uruchomił ponownie linię produkcyjną. Jakie czynności powinien podjąć kierownik po wypadku?

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za czas nieprowadzenia pojazdu podczas przejazdu „w załodze”

Zatrudniani przeze mnie kierowcy zaczną jeździć w trasy „w załodze” (po dwie lub więcej osób). Pracownicy ci – poza stałym wynagrodzeniem miesięcznym – otrzymują premie kwartalne uzależnione od wyników finansowych firmy oraz premie miesięczne związane z liczbą przejechanych w danym miesiącu kilometrów. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za czas spędzony w kabinie pojazdu przez kierowcę, który w danym okresie nie prowadzi samochodu (jest pasażerem)? Czy jest to zwykłe wynagrodzenie za pracę czy niższe?

Ustalanie reprezentatywności organizacji związkowych

O reprezentatywności zakładowej organizacji związkowej decyduje sąd rejonowy. Zastrzeżenia co do reprezentatywności tej organizacji mogą zgłaszać m.in. inne zakładowe organizacje związkowe, które uczestniczą w rokowaniach dotyczących zawarcia układu zakładowego.

Skutki tymczasowego aresztowania dla pracodawcy i pracownika

Tymczasowe aresztowanie może pociągać za sobą różne skutki zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to m.in., że stosunki pracy zawarte przez pracowników z dotychczasowym pracodawcą nie rozwiązują się, lecz trwają nadal. Zmienia się jedynie osoba pracodawcy.

Czy pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, obejmuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP

Jeden z pracowników naszej firmy wrócił z urlopu ojcowskiego, a pracownica z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy za tych pracowników przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Skutki dla pracodawcy dyskryminującego pracownice

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wyciągać konsekwencje w stosunku do współpracowników szykanowanej kobiety, którzy naruszają te zasady. Osoby winne można nawet zwolnić z pracy.

Niedopłata wynagrodzenia

Bezsprzeczne jest, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, które z reguły jest określane w umowie o pracę. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca wypłaci za małą kwotę?

Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika

Wręczenie wypowiedzenia nie jest rzeczą prostą i przyjemną. Co więcej, samo wręczenie wypowiedzenia nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów, bowiem na pracodawcy ciąży kilka obowiązków, których musi dopełnić w związku z dokonanym zwolnieniem.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Co do zasady, pracownicy nieobecni w pracy z powodu choroby podlegają ochronie przed zwolnieniem, jak zresztą wszyscy pracownicy nieobecni w danym czasie, również ci przebywający na urlopie. Kodeks pracy dopuszcza jednak sytuację, kiedy zwolnienie chorego pracownika jest możliwe.

Szkolenie wstępne w formie instruktażu ogólnego

Szkolenie wstępne przeprowadzane jest według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk (zawodów). Ramowe programy stanowiące podstawę do opracowania przez pracodawców własnych programów są umieszczone w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodatek stażowy w urzędzie gminy

Jestem od 25 lat nauczycielem wychowania fizycznego w gminnej szkole podstawowej. Jednocześnie w 2003 r. podjąłem pracę w urzędzie gminy w wydziale kultury w niepełnym wymiarze czasu pracy. W szkole mam wypłacany dodatek stażowy za 20 lat pracy, natomiast w gminie tylko 6%. Uważam, że nieprawidłowo wyliczono mi dodatki, gdyż pracodawcą w obu przypadkach jest gmina. Mój pracodawca twierdzi, że dodatek stażowy w urzędzie może uwzględniać jedynie pracę w urzędzie gminy. Czy ma racje?

Przywrócenie pracownika do pracy

Przywrócenie pracownika do pracy jest jedną z konsekwencji złożenia przez niego odwołania od wypowiedzenia mu umowy o pracę (termin do wniesienia takiego odwołania to 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę).

Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny

Niektórzy pracownicy naszego zakładu pracują w podstawowym systemie czasu pracy przez 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Poniedziałki i niedziele mają wolne. Czy powinniśmy oddać tym pracownikom dodatkowy dzień wolny za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek 5 kwietnia br.? Jak w takim przypadku postąpić z niepełnoetatowcami, którzy mają wolne niedziele, poniedziałki, wtorki i środy, a pracują w pozostałe dni?

Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez kilka osób?

W trakcie kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy zwrócił uwagę, że środki ochrony indywidualnej w postaci ochrony słuchu powinny być wydawane pracownikom indywidualnie, nie zaś jeden ochronnik na stanowisko, na którym pracuje kilka osób. Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez wiele osób, czy każdy pracownik musi mieć swoje środki ochrony?

Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony powinno zawierać przyczynę jego złożenia pracownikowi. Taki obowiązek nakłada na pracodawcę art. 30 § 4 kodeksu pracy.

Czy składkę na FEP należy opłacać za pracownika, który nie uzyska emerytury pomostowej

Nasz pracownik, zatrudniony na stanowisku kierowcy karetki pogotowia, urodził się w 1951 r. Praca kierowcy karetki została przez nas umieszczona na liście prac o szczególnym charakterze (praca kierowców uprzywilejowanych pojazdów). Pracownik ten nie wykonywał jednak pracy w szczególnych warunkach ani w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r., dlatego nie uzyska prawa do emerytury pomostowej. Czy mimo to musimy za niego opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie o pracę?

Podstawowym sposobem na wręczenie wypowiedzenie jest jego przekazanie osobiście do rąk pracownika. Może się jednak zdarzyć tak, że pracownik nie będzie chciał do przyjąć. Jak w takim wypadku skutecznie zwolnić pracownika?

Jak pracodawca powinien obliczać okresy wypowiedzenia?

Prawo pracy w niektórych kwestiach posiada szczególne, inne niż określone w prawie cywilnym zasady liczenia upływu terminów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wypowiadania umów o pracę.

Umowa o właściwość miejscową sądu pracy

Przygotowujemy się do otwarcia oddziału spółki w Złotoryi. Czy w umowach o pracę z osobami, które zostaną zatrudnione w tym oddziale, możemy wpisać, że ewentualne spory, jakie mogą wyniknąć z łączącego strony stosunku pracy, będzie rozstrzygać sąd właściwy dla siedziby pracodawcy, czyli sąd w Kielcach?

Kiedy odprawa pośmiertna przysługuje od kilku pracodawców

Nasza firma zawarła porozumienie z innym pracodawcą dotyczące „wypożyczenia” na okres 3 miesięcy jednego z techników produkcji. Pracownik wyraził zgodę na udzielenie mu w naszym zakładzie urlopu bezpłatnego i wykonywanie w tym czasie pracy u innego pracodawcy. Zatrudniony wykonywał pracę u drugiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony (na 3 miesiące) zgodnie z zawartym porozumieniem. Po 2 miesiącach pracy pracownik z powodu ciężkiej choroby zmarł. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłacenia uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej, czy powinien to zrobić pracodawca, u którego pracownik wykonywał pracę w chwili śmierci?

REKLAMA