Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy (art. 61(2))
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do odszkodowania jest uwarunkowane ustaleniem, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika nie miało uzasadnionej przyczyny, bez względu na to, czy decyzja pracownika naraziła pracodawcę na jakakolwiek szkodę. Wysokość odszkodowania jest ściśle określona i odpowiada, w przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony lub na okres próbny, długości okresu wypowiedzenia każdej z tych umów. Odszkodowanie należne pracodawcy w razie rozwiązania przez pracownika umowy na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy odpowiada wynagrodzeniu pracownika za okres dwóch tygodni.
REKLAMA
Zobacz także serwis: ZUS
Podstawą roszczenia pracodawcy o odszkodowanie może być tylko brak przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy przez pracownika z winy pracodawcy. Oznacza to, że pracodawcy nie przysługuje roszczenie o odszkodowanie, jeżeli pracownik rozwiązując umowę o pracę naruszył przepisy formalne dotyczące rozwiązywania umowy, takie jak: zachowanie formy pisemnej, złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy z naruszeniem jednomiesięcznego terminu liczonego od chwili powzięcia wiadomości o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy z winy pracodawcy.
Przeczyta również: Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS RCA
W razie ustalenia, że pracownik rozwiązał umowę bez uzasadnionej przyczyny, pracodawcy przysługuje zryczałtowane odszkodowanie. Wysokość odszkodowania jest zdeterminowana długością okresu wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku rozwiązania umowy na okres próbny i na czas nieokreślony, a gdy rozwiązana została umowa na czas określony lub czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za 2 tygodnie. Odszkodowanie oblicza się według zasad ustalonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenie oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat