| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy (art. 61(2))

Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy (art. 61(2))

Sytuacja prawna pracodawcy, z którym pracownik z naruszeniem prawa rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, bez uzasadnionej przyczyny, jest w zakresie wysokości odszkodowania zbliżona do sytuacji pracownika, który dochodzi odszkodowania na podstawie art. 58 Kodeksu pracy.

Prawo do odszkodowania jest uwarunkowane ustaleniem, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika nie miało uzasadnionej przyczyny, bez względu na to, czy decyzja pracownika naraziła pracodawcę na jakakolwiek szkodę. Wysokość odszkodowania jest ściśle określona i odpowiada, w przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony lub na okres próbny, długości okresu wypowiedzenia każdej z tych umów. Odszkodowanie należne pracodawcy w razie rozwiązania przez pracownika umowy na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy odpowiada wynagrodzeniu pracownika za okres dwóch tygodni.

Zobacz także serwis: ZUS

Podstawą roszczenia pracodawcy o odszkodowanie może być tylko brak przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy przez pracownika z winy pracodawcy. Oznacza to, że pracodawcy nie przysługuje roszczenie o odszkodowanie, jeżeli pracownik rozwiązując umowę o pracę naruszył przepisy formalne dotyczące rozwiązywania umowy, takie jak: zachowanie formy pisemnej, złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy z naruszeniem jednomiesięcznego terminu liczonego od chwili powzięcia wiadomości o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy z winy pracodawcy.

Przeczyta również: Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS RCA

W razie ustalenia, że pracownik rozwiązał umowę bez uzasadnionej przyczyny, pracodawcy przysługuje zryczałtowane odszkodowanie. Wysokość odszkodowania jest zdeterminowana długością okresu wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku rozwiązania umowy na okres próbny i na czas nieokreślony, a gdy rozwiązana została umowa na czas określony lub czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za 2 tygodnie. Odszkodowanie oblicza się według zasad ustalonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenie oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawą roszczenia pracodawcy o odszkodowanie może być tylko brak przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy przez pracownika z winy pracodawcy.
Podstawą roszczenia pracodawcy o odszkodowanie może być tylko brak przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy przez pracownika z winy pracodawcy.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »