Czy powołanie może być poprzedzone konkursem? (art. 68(1))

REKLAMA
REKLAMA
Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach. Stosunek pracy na podstawie powołania, dotyczy przede wszystkim osób na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich i jest z natury swojej najbardziej nietrwałą formą stosunku pracy.
REKLAMA
Decydujące znaczenie dla jego bytu ma organ powołujący, który może w każdej chwili, przez odwołanie ze stanowiska doprowadzić do rozwiązania tego stosunku bez możliwości roszczenia o przywrócenie do pracy.
Porównaj: Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Do nawiązania stosunku pracy w drodze powołania dochodzi, gdy właściwy organ, zwany organem powołującym, powoła pracownika na określone stanowisko, a pracownik powołanie to przyjmie.
Art. 68 (1) Kodeksu pracy daje możliwość zorganizowania konkursu w celu wyłonienia kandydata do powołania na określone stanowisko, należy jednak podkreślić, że taki konkurs nie wymaga szczególnej podstawy prawnej. Ta możliwość wynika z ogólnej zasady swobody doboru pracowników przez pracodawcę. Konkurs może być zorganizowany również w celu wyłonienia kandydata do zatrudnienia na określonym stanowisku na podstawie umowy o pracę.
Porównaj: Forma zawarcia umowy o pracę
Niektóre przepisy, które ustanawiają nawiązanie stosunku pracy na określonym stanowisku, nakładają jednocześnie obowiązek przeprowadzenia konkursu na to stanowisko.
Postępowanie konkursowe jest obowiązkowe chociażby przy powoływaniu dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA