Kategorie

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za 1 dzień pracy w miesiącu, w którym chorował przez 30 dni

Mariusz Pigulski
Prowadzę salon fryzjerski, w którym zatrudniam dwie pracownice wynagradzane stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto. Jedna z nich zaszła w ciążę i od 2 marca 2010 r. do końca miesiąca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Czy należy wypłacić jej pensję za dzień przepracowany 1 marca, skoro z obliczeń wynika, że po potrąceniu wynagrodzenia za 30 dni choroby jej płaca zasadnicza wynosi 0 zł? Nie zapłaciliśmy za ten dzień wynagrodzenia, a pracownica upomniała się o nie.

W związku z tym, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, pracownicy należy wypłacić wynagrodzenie za 1 marca 2010 r. z należnymi odsetkami. Taki sposób postępowania potwierdzają wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy.

UZASADNIENIE

Pracownik, który dostarczy zaświadczenie lekarskie stwierdzające jego niezdolność do pracy wskutek choroby, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze tylko za czas przepracowany. Natomiast za czas niezdolności do pracy wskutek choroby otrzymuje wynagrodzenie chorobowe (lub zasiłek chorobowy).

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego określonego stałą stawką miesięczną należy zmniejszać o czas absencji chorobowej przez:

 • podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30 (bez względu na liczbę dni danego miesiąca kalendarzowego),
 • pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej chorobą,
 • odjęcie wyliczonego iloczynu od wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej stawce.
Reklama

Tak stanowi § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia...

Takie same wyliczenia wykonujemy m.in. przy absencjach spowodowanych wypadkami przy pracy, w drodze do i z pracy, w związku z urlopem macierzyńskim czy opieką nad chorym członkiem rodziny, z tytułu której pracownik ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Zastosowanie wyżej przywołanego przepisu oznaczałoby, że gdy pracownik w 31-dniowym miesiącu przepracuje tylko 1 dzień, a przez resztę czasu będzie chory, to nie otrzyma wynagrodzenia za wykonaną pracę. Byłoby to jednak sprzeczne z zasadą wyrażoną w art. 80 Kodeksu pracy, nakazującą zapłatę zatrudnionemu wynagrodzenia za jego pracę. Ponadto prowadziłoby to do nieuzasadnionego zrównania sytuacji finansowej pracownika, który w danym miesiącu, z uwagi na swą chorobę, nie przepracował ani jednego dnia, z pracownikiem, który przez jeden dzień w tym miesiącu świadczył pracę.


W związku z tym w analizowanym przypadku pracownikowi należy naliczyć pensję za 1 dzień. W tym celu jego stałe wynagrodzenie zasadnicze należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu. Słuszność tego poglądu potwierdził w 2009 r. Główny Inspektorat Pracy w piśmie GPP-87-4560-64/09/PE/RP.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) i wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto, chorował od 2 do 31 marca 2010 r. Pracę świadczył 1 marca przez 8 godzin. Mimo że po pomniejszeniu jego wynagrodzenia zasadniczego za czas choroby otrzymujemy wartość 0 zł (3000 zł : 30 dni = 100 zł; 100 zł x 30 dni choroby = 3000 zł; 3000 zł – 3000 zł = 0 zł), to za 1 marca pracownik powinien otrzymać 130,40 zł, co wynika z następującego wyliczenia:

3000 zł : 184 godzin do przepracowania w marcu 2010 r. = 16,30 zł;

16,30 zł x 8 godzin pracy (1 marca br.) = 130,40 zł.

Podobna sytuacja będzie dotyczyła każdego z miesięcy, w których jest 31 dni, tj. również stycznia, maja, lipca, sierpnia, października, grudnia. W obliczeniach należy uwzględnić odpowiednio nominalny wymiar czasu pracy w danym miesiącu.

Podstawa prawna

 • art. 80 Kodeksu pracy,
 • § 4 ust. 2 pkt 1, § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?