reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podwyżki wynagrodzeń dla służby zdrowia

Podwyżki wynagrodzeń dla służby zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest już zobowiązany do wydzielania środków na podwyżki dla pracowników zoz, mimo to obowiązek taki spoczywa wciąż na pracodawcach. Zakłady opieki zdrowotnej muszą przeznaczyć co najmniej 40% kwoty zwiększenia kontraktu na wynagrodzenia.

Od 2009 r. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma już obowiązku wydzielania środków finansowych na wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w zoz i przekazywania ich świadczeniodawcom zgodnie z przepisami ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie ma obowiązku podwyższania wynagrodzeń tym pracownikom w 2009 r. i w latach następnych. Obowiązek ten wynika z art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Przewidziany wzrost wynagrodzeń dotyczy tylko pracowników publicznych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej. Natomiast nie ma zastosowania do zakładów niepublicznych nawet wówczas, gdy mają one podpisane umowy na świadczenie usług medycznych z Funduszem.

Ustalenie kwoty wzrostu wynagrodzeń

Podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej jest umowa o świadczenie opieki zdrowotnej zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zawieranie tych umów odbywa się po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert albo rokowań. Umowa określa m.in. kwotę zobowiązania funduszu wobec zakładu. Kwota określona w umowie stanowi podstawę do przeznaczenia nie mniej niż 40% kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w danym zakładzie. Zgodnie z tym przepisem w każdym przypadku wzrostu kwoty zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy pracodawca ma obowiązek przeznaczyć „nie mniej niż 40%” kwoty zwiększenia kontraktu na wynagrodzenia. Pracodawcy muszą również uwzględnić wszelkie nowelizacje w podpisanej umowie dokonane za pomocą aneksu do umowy, który wprowadza zmianę poszczególnych postanowień umowy. Oznacza to, że jeżeli wprowadzono w drodze aneksu zmianę kwoty zobowiązania przy ustalaniu wzrostu wynagrodzeń, to należy uwzględnić zmienioną kwotę. Wzrost wynagrodzeń ma dotyczyć wszystkich osób zatrudnionych w zakładzie, co wskazuje, że nie dotyczy to wyłącznie pracowników świadczących pracę na podstawie stosunku pracy, ale również osób wykonujących pracę na innej podstawie, np. umowy-zlecenia, kontrakcie. Ustawodawca zagwarantował, że podwyżki obejmują nie tylko pracowników wykonujących zawód medyczny, ale również pracowników administracji i obsługi pracujących w zakładach opieki zdrowotnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama