Odwołanie ze stanowiska (art. 70)

REKLAMA
REKLAMA
Odwołanie może nastąpić w każdym czasie. Organ powołujący nie jest związany przy dokonywaniu odwołania, tak jak to ma miejsce przy wypowiadaniu umów o pracę, zakazem dokonania odwołania w okresie urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.
REKLAMA
Oznacza to, że pracownik może zostać skutecznie odwołany w okresie każdej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed powołaniem nawet wówczas, gdy przestał pełnić funkcję.
Wynagrodzenie to przysługuje pracownikom powołanym na czas nie określony i na czas określony bez względu na to, czy w okresie wypowiedzenia pracownik świadczy pracę.
Odwołanie powinno być dokonane na piśmie.
Do organu, który powołał pracownika, należy decyzja, czy odwołanie powoduje zaprzestanie pełnienia funkcji niezwłocznie, czy też w terminie w nim podanym. Decyzja w tej mierze jest pozostawiona swobodnemu uznaniu tego organu i nie podlega ocenie sądu pracy.
Przeczytaj koniecznie: Skracanie długości okresów wypowiedzenia
Odwołanie nie wymaga uzasadnienia, jeżeli jest dokonane z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Przyczynę odwołania należy podać tylko wtedy, gdy następuje ono bez zachowania okresu wypowiedzenia, i to zarówno bez winy, jak i z winy pracownika.
Porównaj: Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
Pracownik odwołany bez zachowania okresu wypowiedzenia ma prawo wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o uznanie, że rozwiązanie nastąpiło niezgodnie z prawem, i domagać się przyznania wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Nie przysługuje mu natomiast roszczenie o przywrócenie do pracy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA