reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > W jaki sposób oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

W jaki sposób oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Pracują od poniedziałku do piątku. Kilku z nich jest zatrudnionych na niepełny etat. Niepełnoetatowcy również pracują codziennie przez 5 dni w tygodniu. Czy pracownikom pełnoetatowym i niepełnoetatowym muszę oddać dzień wolny za święto 1 maja, które przypada w tym roku w sobotę? Co w sytuacji, gdy niektórzy pracownicy będą przebywali 1 maja br. na zwolnieniach lekarskich? Czy jeżeli nie oddam pracownikom dnia wolnego, będę musiał zapłacić im dodatek w wysokości 100%?

Zarówno pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i pracującym na część etatu, w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja br. należy udzielić innego dnia wolnego od pracy. Przebywanie pracownika 1 maja na zwolnieniu lekarskim nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wyznaczenia mu innego dnia wolnego od pracy za ten dzień. W przypadku nieoddania pracownikom pełnoetatowym dnia wolnego dojdzie do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za co będzie im przysługiwać wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze trzeba będzie wypłacić wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową i ewentualnie, jeżeli wynika to z umowy o pracę, dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika o 8 godzin następuje z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym znaczenia wymiar etatu, na jaki jest zatrudniony pracownik. Oznacza to, że każdemu pracownikowi wykonującemu pracę od poniedziałku do piątku przez stałą liczbę godzin (niezależnie od wymiaru zatrudnienia) za święto 1 maja będzie przysługiwał dzień wolny od pracy w tygodniu. Pracownicy będą mieli sobotę 1 maja 2010 r. wolną z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem trzeba będzie oddać im dodatkowy dzień wolny, który będzie dla pracowników dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Badowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama