REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

P. Kuźniar Aleksander
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Pracują od poniedziałku do piątku. Kilku z nich jest zatrudnionych na niepełny etat. Niepełnoetatowcy również pracują codziennie przez 5 dni w tygodniu. Czy pracownikom pełnoetatowym i niepełnoetatowym muszę oddać dzień wolny za święto 1 maja, które przypada w tym roku w sobotę? Co w sytuacji, gdy niektórzy pracownicy będą przebywali 1 maja br. na zwolnieniach lekarskich? Czy jeżeli nie oddam pracownikom dnia wolnego, będę musiał zapłacić im dodatek w wysokości 100%?

Zarówno pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i pracującym na część etatu, w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja br. należy udzielić innego dnia wolnego od pracy. Przebywanie pracownika 1 maja na zwolnieniu lekarskim nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wyznaczenia mu innego dnia wolnego od pracy za ten dzień. W przypadku nieoddania pracownikom pełnoetatowym dnia wolnego dojdzie do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za co będzie im przysługiwać wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze trzeba będzie wypłacić wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową i ewentualnie, jeżeli wynika to z umowy o pracę, dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika o 8 godzin następuje z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym znaczenia wymiar etatu, na jaki jest zatrudniony pracownik. Oznacza to, że każdemu pracownikowi wykonującemu pracę od poniedziałku do piątku przez stałą liczbę godzin (niezależnie od wymiaru zatrudnienia) za święto 1 maja będzie przysługiwał dzień wolny od pracy w tygodniu. Pracownicy będą mieli sobotę 1 maja 2010 r. wolną z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem trzeba będzie oddać im dodatkowy dzień wolny, który będzie dla pracowników dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Obliczenie wymiaru czasu pracy w maju 2010 r.:

Krok 1. Obliczamy godziny wynikające z liczby pełnych tygodni w miesiącu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

40 godzin mnożymy przez liczbę pełnych tygodni, jakie są do przepracowania w maju br., czyli 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2. Dodajemy godziny z tytułu dni roboczych wykraczających poza pełne tygodnie

Do otrzymanej liczby godzin dodajemy 8 godzin z tytułu dni wykraczających poza pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku. W maju jest jeden taki dzień, tj. 31 maja, czyli 160 godzin + 8 godzin (za 31 maja) = 168 godzin.

Krok 3. Odejmujemy święta

Od otrzymanej liczby godzin odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela. W maju br. są dwa takie święta  1 maja i 3 maja, czyli 168 godzin  16 godzin = 152 godziny.

Krok 4. Obliczamy wymiar czasu pracy dla niepełnoetatowca

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. 1/2 etatu)  ostatnim działaniem będzie pomnożenie obliczonego wymiaru czasu pracy przez wymiar etatu pracownika. Zatem 152 godziny x 1/2 etatu = 76 godzin.

Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim 1 maja nie ma znaczenia, jeśli chodzi o obowiązek udzielenia mu innego dnia wolnego w zamian za to święto. Wynika to z tego, że przy obliczaniu obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym należy go obniżyć o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. zwolnienia lekarskiego), które przypadają do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca jako dzień wolny od pracy za 1 maja (sobota) wyznaczył 31 maja. Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin. W maju br. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 do 9 maja 2010 r. włącznie. Zatem jego wymiar czasu pracy ulegnie w związku z chorobą obniżeniu jedynie o 32 godziny (za 4, 5, 6, 7 maja), tj. o dni, w których zgodnie z rozkładem czasu pracy wykonywałby pracę, gdyby był zdrowy. 31 maja br. będzie zatem dla niego tak samo dniem wolnym od pracy, jak dla pozostałych pracowników, którzy nie chorowali w tym miesiącu. Nakazanie pracownikowi pracy 31 maja spowodowałoby przekroczenie przez niego średniotygodniowej normy czasu pracy i konieczność wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Pracownik bowiem (przy założeniu, że w pozostałe dni robocze do końca maja br. będzie pracował) przepracuje w maju 120 godzin (152 godziny  32 godziny z tytułu choroby = 120 godzin). Gdyby pracownikowi nie udzielono dnia wolnego 31 maja, wypracowałby w tym miesiącu 128 godzin.


Niejednokrotnie pracodawcy mają problem z podobną sytuacją, kiedy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniu, który został mu udzielony za święto przypadające w sobotę. Powstaje bowiem pytanie, czy należy pracownikowi udzielić w związku z tym innego dnia wolnego. Kwestia ta przedstawia się identycznie jak w powyższym przypadku i wynika również z przyjętego przez Kodeks pracy sposobu obliczania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. Choroba pracownika w dniu wolnym, udzielonym za 1 maja, nie upoważnia go do otrzymania dodatkowo innego dnia wolnego.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił dla pracowników 31 maja 2010 r. dniem wolnym w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja br. Jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim od 24 maja do 6 czerwca 2010 r. Pracodawca nie będzie musiał wyznaczać dla tego pracownika innego dnia wolnego od pracy za 1 maja. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy nie ulegnie zmniejszeniu za 31 maja br., ponieważ pracownik nie miał obowiązku wykonywania pracy w tym dniu zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W przypadku nieoddania pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę, dojdzie do przekroczenia obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Pracownik ten będzie zatem wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za taką pracę przysługuje wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy).

Natomiast nieoddanie pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy dnia wolnego za święto spowoduje pracę ponadwymiarową, za którą pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania. Jeżeli pracodawca ustalił z pracownikiem niepełnoetatowym, że przysługuje mu dodatek taki jak za godziny nadliczbowe już po przekroczeniu wymiaru etatu, jaki go obowiązuje, to również trzeba mu będzie oprócz normalnego wynagrodzenia taki dodatek wypłacić za nieoddanie dnia wolnego z tytułu święta (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Będzie on przysługiwał w wysokości 50% wynagrodzenia. Dodatek w wysokości 100% należy się bowiem niepełnoetatowcom tylko wówczas, gdy pracują ponad swój wymiar etatu:

 • w niedzielę i święto,
 • w nocy,
 • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w święto lub w niedzielę.

Podstawa prawna:

 • art. 130, art. 1511 § 2, art. 151 § 5 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA