| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy normy PN mają moc przepisów prawa?

Czy normy PN mają moc przepisów prawa?

Polskie Normy nie są przepisami bhp, tj. przepisami prawa pracy. Nie można jednak organom administracji stawiać zarzutu naruszenia prawa przez odwołanie się do Polskiej Normy, która w sposób optymalny zapewnia realizację spoczywającego na pracodawcy obowiązku stworzenia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 maja 2008 r., sygn. akt I OSK 785/07)

Stan faktyczny

W wyniku kontroli przeprowadzonej w zakładzie produkcyjnym spółki T. inspektor pracy stwierdził, że w szatni odzieży własnej pracowników tymczasowych zapewniono każdemu pracownikowi szafkę ubraniową przeznaczoną do indywidualnego użytku, ale o małych rozmiarach, takich samych jak w szatni odzieży roboczej dla pracowników zatrudnionych na stałe. Natomiast w szatni odzieży roboczej pracownicy tymczasowi przechowują odzież roboczą na wieszakach. Inspektor pracy podczas prowadzonej kontroli stwierdził także, że w szatniach odzieży własnej dla pracowników tymczasowych nie zapewniono odpowiedniej szerokości przejścia komunikacyjnego.

Inspektor pracy wydał więc decyzję nakazującą spółce zamontowanie w szatni na stałe szafek spełniających wymagania Polskich Norm, a także usunięcie uchybienia polegającego na niezapewnieniu co najmniej 1,5 m szerokości przejść pomiędzy szafkami w szatni odzieży własnej pracowników tymczasowych.

Rozstrzygnięcia urzędów i sądów

Spółka od tej decyzji odwołała się do Okręgowego Inspektoratu Pracy w W. Odwołanie zostało częściowo uwzględnione, jednak tylko w zakresie przesunięcia terminu, w jakim spółka miała zamontować wspomniane szafki na odzież roboczą oraz przebudowę przejść w szatni. W pozostałym zakresie Okręgowy Inspektor Pracy podtrzymał decyzje pokontrolne. Ponieważ umieszczone w szatniach szafki w znaczny sposób odbiegają od wymiarów przewidzianych w Polskiej Normie, konieczna jest ich wymiana. Zdaniem OIP względy ekonomiczne i finansowe utrudniające wykonanie decyzji nie mogą być uznane za przesłankę niewykonalności decyzji.

W tej sytuacji spółka T. zaskarżyła decyzję OIP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. Skarga została oddalona. Spółka złożyła więc ostatecznie skargę kasacyjną do NSA.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »