reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę

Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Z reguły wynagrodzenie wypłaca się w formie pieniężnej do rąk pracownika. Wypłata może być dokonana w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Zasady dotyczące terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę określone są w art. 85 kodeksu pracy. Zakładają one, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Ponadto wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Istnieje także możliwość, aby strony w umowie o pracę zawarły zapis, że wynagrodzenie będzie wypłacane z góry za każdy miesiąc. Wypłatę wynagrodzenia z góry przewidują również niektóre przepisy prawa regulujące uprawnienia określonych grup zawodowych. 

Kalkulator wynagrodzeń >>

Pracodawcy, którzy wbrew obowiązkowi nie wypłacają pracownikowi wynagrodzenia lub innego świadczenia w ustalonym terminie albo bezpodstawnie obniżają wysokość wynagrodzenia lub innych świadczeń oraz gdy dokonują bezpodstawnych potrąceń, podlegają karze grzywny od 1000 do 30 000 tys. zł. Wypłata wynagrodzenia w kwocie niższej jest karana, natomiast wypłaty pensji w wyższej kwocie nie należy utożsamiać ze zmianą warunków płacy dla pracownika na korzystniejsze.

PIP - kontrola wypłaty wynagrodzeń pracownikom >>

Wynagrodzenie nie przysługuje za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi, jeżeli wadliwość produktu lub usługi została przez niego usunięta. Jednak za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto >>

Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy wypłata pensji następuje w ciągu ostatnich dni miesiąca, za który wynagrodzenie się należy, jak również w przypadku gdy pensja wypłacana jest do 10. dnia miesiąca, następującego po miesiącu uprawniającym do wypłaty. Składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Termin przelewu wynagrodzenia na konto bankowe pracownika >>

Ostatnią zasadą wymienioną w art. 85 k.p. jest ta, która nakazuje pracodawcy, na żądanie pracownika, udostępnić do wglądu dokumenty, na podstawie których zostało obliczone wynagrodzenie pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama