| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy szkolenie bhp przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

Czy szkolenie bhp przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

Czy szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

Każdy pracownik, który rozpoczyna pracę w zakładzie pracy, powinien odbyć szkolenia wstępne: instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy w dziedzinie bhp, ponieważ szkolenia te są specyficzne dla danego przedsiębiorstwa i stanowiska pracy. Gdy pracownik nie ma żadnego zaświadczenia o wcześniejszym ukończeniu szkolenia okresowego bhp, pracodawca kieruje go na pierwsze szkolenie okresowe w terminie przewidzianym dla jego stanowiska pracy. Jeżeli pracownik przedstawi nowemu pracodawcy oryginał aktualnego zaświadczenia o ukończeniu u poprzedniego pracodawcy szkolenia uwzględniającego program szkolenia okresowego wymagany dla obecnego stanowiska pracy, zaświadczenie to zachowuje ważność, a jego kopia powinna zostać włączona do akt osobowych pracownika. Pracodawca kieruje tego pracownika na pierwsze szkolenie okresowe przed upływem okresu przewidzianego dla stanowiska, na którym pracownik jest zatrudniony.

UZASADNIENIE

Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp, zakres tych szkoleń, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, sposób dokumentowania szkoleń, ich częstotliwość i przypadki, w których pracodawca lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniony pracownik, który:

  • przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu u innego pracodawcy w okresie przewidzianym w rozporządzeniu wymaganego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp lub
  • odbył w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli program tego szkolenia uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Jeżeli w trakcie trwania stosunku pracy pracownik ukończy szkolenie, dokształcanie lub doskonalenie zawodowe związane z nauką zawodu, przyuczeniem do zawodu albo podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uwzględniające program szkolenia okresowego bhp wymagany dla stanowiska, na którym pracownik jest zatrudniony, uważa się to za równoznaczne z odbyciem szkolenia okresowego w dziedzinie bhp.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »