| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy trzeba płacić składkę na FP za niepełnoetatowca

Kiedy trzeba płacić składkę na FP za niepełnoetatowca

Zatrudnialiśmy pracownika na 1/2 etatu. Z uwagi na to, że jego wynagrodzenie było niższe od minimalnego, nie opłacaliśmy za niego składek na Fundusz Pracy. W połowie kwietnia 2010 r. pracownik otrzymał nową umowę, a jego miesięczna kwota wynagrodzenia będzie równa minimalnemu wynagrodzeniu. Czy od wynagrodzenia uzyskanego w kwietniu 2010 r. powinniśmy opłacić składkę na Fundusz Pracy?

Powinni Państwo opłacić za pracownika składkę na Fundusz Pracy od wynagrodzenia wypłaconego w kwietniu 2010 r. Począwszy od kwietnia br. pracownik osiąga wynagrodzenie – w przeliczeniu na okres miesiąca – nie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Ustalając obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy (FP) za pracownika należy brać pod uwagę wysokość podstawy wymiaru składki na ten fundusz. Aby powstał obowiązek opłacania składki na FP za pracownika, podstawa wymiaru musi być co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2010 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1317 zł, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – 80% tej kwoty, tj. 1053,60 zł). Podstawą wymiaru składki na FP jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez ograniczenia tej podstawy do kwoty równej 30-krotności prognozowanego wynagrodzenia (art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia...).

Obowiązek opłacenia składki na FP nie zawsze należy ustalać na podstawie faktycznej kwoty wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu. Składka na ten fundusz jest bowiem należna, jeśli pracownik osiąga wynagrodzenie w wysokości minimalnej w przeliczeniu na okres miesiąca. Wysokość wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca należy ustalać, jeśli pracownik nie był zatrudniony przez cały miesiąc lub przez część miesiąca nie osiągał wynagrodzenia np. z powodu niezdolności do pracy. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku Państwa pracownika, który w trakcie miesiąca został zatrudniony na pełny etat i w związku z tym w przeliczeniu na okres miesiąca osiąga wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne.

WAŻNE!

Obowiązek opłacenia składki na FP zależy od wysokości wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca, a nie od wymiaru czasu pracy.

Oznacza to, że począwszy od kwietnia 2010 r. mają Państwo obowiązek opłacać za pracownika składkę na FP. Składkę za kwiecień 2010 r. należy naliczyć od sumy wynagrodzenia za pracę w 1/2 wymiaru czasu pracy i za pracę na pełny etat. Obowiązek opłacenia składki na FP za osobę, która w przeliczeniu na okres miesiąca osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie, dotyczy wszystkich tytułów, z których ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawa prawna

  • art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),
  • obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2009 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r. (M.P. z 2009 r. Nr 48, poz. 709).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »