Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy
REKLAMA
W ust. 1 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza podstawowe dane dotyczące pracownika, czyli jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz datę urodzenia.
REKLAMA
Ponadto podawane są informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, tj. nazwa pracodawcy, okres pozostawania w stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy, w którym pracownik był zatrudniony.
Okres zatrudnienia wskazywany przez pracodawcę w świadectwie pracy będzie obejmował cały okres zatrudnienia w ramach jednego stosunku pracy (zarówno ten okres, gdy przejęto pracownika przez nowego pracodawcę na mocy art. 231 k.p., a także wtedy, gdy pracownik nawiązywał kolejne umowy o pracę z tym samym pracodawcą i nie żądał wydania mu świadectwa pracy, po zakończeniu każdej z umów (art. 97 § 11 k.p.). W takich przypadkach uwzględnione powinny być odrębnie wszystkie umowy o pracę.
Przykład
Firma A. 1 stycznia 2009 r. została przejęta przez firmę B. Jan. K. pracował w firmie A. od 15 lutego 2007 r., a po przejściu zakładu jego stosunek pracy z firmą B. rozwiązał się 30 stycznia 2010 r. A zatem ust. 1 świadectwa pracy powinien zawierać informacje, że Jan K. był zatrudniony w firmie A. od 15 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. w wymiarze połowy etatu i w firmie B. od 1stycznia 2009 r. do 30 stycznia 2010 r. w wymiarze połowy etatu.
Ustęp 2 świadectwa pracy zawiera stanowiska zajmowane przez pracownika w trakcie zatrudnienia lub określenie rodzaju pracy albo pełnionej funkcji. Jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia zajmował kolejno różne stanowiska, np. w wyniku awansu, to w świadectwie pracy pracodawca zamieszcza wszystkie. Należy podkreślić, że muszą one być zgodne z dokumentacją pracownika i wynikać z umowy o pracę.
Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych >>
Zajęcie wynagrodzenia
W ust. 5 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym. Konieczne jest wskazanie komornika prowadzącego egzekucję, numer sprawy oraz wysokość potrąconych kwot. Jest to informacja dla kolejnego pracodawcy, który zgodnie z art. 884 § 3 k.p.c. zawiadamia o zatrudnieniu takiego pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego komornika.
Uprawnienia pracownicze oraz z ubezpieczenia społecznego
Pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, oraz liczby dni wykorzystanego urlopu na żądanie (pkt 1 ust. 4 świadectwa). Informacja dotycząca urlopu wypoczynkowego powinna być podana w dniach, jeżeli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a w godzinach – w odniesieniu do niepełnoetatowca. Urlop na żądanie zawsze podaje się w dniach. Jeżeli pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze, to w pkt 1 ust. 4 świadectwa pracy należy zamieścić informację o liczbie dni i godzin wykorzystanego urlopu, za który przysługiwał ekwiwalent pieniężny.
Przykład
REKLAMA
Ustęp 4 pkt 1 mógłby brzmieć następująco: „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni, w tym 3 na podstawie art. 1672 k.p.” lub jeżeli pracownik był zatrudniony np. na 1/2 etatu – „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 58 godzin, w tym 2 dni na podstawie art. 1672 k.p.”, a w przypadku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – „Pracownik wykorzystał 15 dni urlopu wypoczynkowego oraz 1 dzień urlopu na podstawie art. 1672 k.p.”.
W pkt 2 ust. 4 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje na temat korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego (zarówno tego udzielonego na podstawie art. 174 § 1, jak i art. 1741 k.p.).
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy >>
Pracodawca w ust. 4 świadectwa pracy wpisuje także informacje o:
- korzystaniu przez pracownika w okresie zatrudnienia z urlopu wychowawczego i o okresie jego trwania (pkt 3),
- liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe (pkt 4),
- korzystaniu przez pracownika ze zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 (pkt 5),
- zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, okresie, o który nastąpiło skrócenie wypowiedzenia i czy przysługuje pracownikowi odszkodowanie (pkt 6),
- okresie odbywania służby wojskowej lub jej form zastępczych w czasie zatrudnienia (pkt 7),
- okresie zatrudnienia pracownika przy wykonywaniu prac wskazanych w rozporządzeniu RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, na niektórych stanowiskach, np. w górnictwie lub chemii (pkt 8).
W tej części świadectwa pracodawca informuje również o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (pkt 9 w ust. 4). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny przysługujące pracownikom na mocy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – w wymiarze do 60 dni w roku kalendarzowym. Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski.
Pracodawca powinien określić przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, np. okresy pobierania: świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego lub chorobowego oraz okres urlopu bezpłatnego lub przerwy w zatrudnieniu małżonka pracownika skierowanego do pracy w placówce dyplomatycznej (pkt 10 w ust. 4), oraz dni, za które pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia, przypadające w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku (pkt 11 w ust. 4).
Informacje uzupełniające
W ust. 6 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje:
- o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez niego i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych,
- na żądanie pracownika o:
– wysokości i składnikach wynagrodzenia,
– uzyskanych kwalifikacjach,
– prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, z powodu wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – z naruszeniem przepisów prawa, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.
Podstawa prawna:
- art. 231, art. 97 § 11, art. 1672 Kodeksu pracy,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat