REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Małgorzata Podgórska

REKLAMA

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

W ust. 1 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza podstawowe dane dotyczące pracownika, czyli jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz datę urodzenia.

Autopromocja

Ponadto podawane są informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, tj. nazwa pracodawcy, okres pozostawania w stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy, w którym pracownik był zatrudniony.

Okres zatrudnienia wskazywany przez pracodawcę w świadectwie pracy będzie obejmował cały okres zatrudnienia w ramach jednego stosunku pracy (zarówno ten okres, gdy przejęto pracownika przez nowego pracodawcę na mocy art. 231 k.p., a także wtedy, gdy pracownik nawiązywał kolejne umowy o pracę z tym samym pracodawcą i nie żądał wydania mu świadectwa pracy, po zakończeniu każdej z umów (art. 97 § 11 k.p.). W takich przypadkach uwzględnione powinny być odrębnie wszystkie umowy o pracę.

Przykład

Firma A. 1 stycznia 2009 r. została przejęta przez firmę B. Jan. K. pracował w firmie A. od 15 lutego 2007 r., a po przejściu zakładu jego stosunek pracy z firmą B. rozwiązał się 30 stycznia 2010 r. A zatem ust. 1 świadectwa pracy powinien zawierać informacje, że Jan K. był zatrudniony w firmie A. od 15 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. w wymiarze połowy etatu i w firmie B. od 1stycznia 2009 r. do 30 stycznia 2010 r. w wymiarze połowy etatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustęp 2 świadectwa pracy zawiera stanowiska zajmowane przez pracownika w trakcie zatrudnienia lub określenie rodzaju pracy albo pełnionej funkcji. Jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia zajmował kolejno różne stanowiska, np. w wyniku awansu, to w świadectwie pracy pracodawca zamieszcza wszystkie. Należy podkreślić, że muszą one być zgodne z dokumentacją pracownika i wynikać z umowy o pracę.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych >>

Zajęcie wynagrodzenia

W ust. 5 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym. Konieczne jest wskazanie komornika prowadzącego egzekucję, numer sprawy oraz wysokość potrąconych kwot. Jest to informacja dla kolejnego pracodawcy, który zgodnie z art. 884 § 3 k.p.c. zawiadamia o zatrudnieniu takiego pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego komornika.

Uprawnienia pracownicze oraz z ubezpieczenia społecznego

Pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, oraz liczby dni wykorzystanego urlopu na żądanie (pkt 1 ust. 4 świadectwa). Informacja dotycząca urlopu wypoczynkowego powinna być podana w dniach, jeżeli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a w godzinach – w odniesieniu do niepełnoetatowca. Urlop na żądanie zawsze podaje się w dniach. Jeżeli pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze, to w pkt 1 ust. 4 świadectwa pracy należy zamieścić informację o liczbie dni i godzin wykorzystanego urlopu, za który przysługiwał ekwiwalent pieniężny.


Przykład

Ustęp 4 pkt 1 mógłby brzmieć następująco: „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni, w tym 3 na podstawie art. 1672 k.p.” lub jeżeli pracownik był zatrudniony np. na 1/2 etatu – „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 58 godzin, w tym 2 dni na podstawie art. 1672 k.p.”, a w przypadku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – „Pracownik wykorzystał 15 dni urlopu wypoczynkowego oraz 1 dzień urlopu na podstawie art. 1672 k.p.”.

W pkt 2 ust. 4 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje na temat korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego (zarówno tego udzielonego na podstawie art. 174 § 1, jak i art. 1741 k.p.).

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy >>

Pracodawca w ust. 4 świadectwa pracy wpisuje także informacje o:

 • korzystaniu przez pracownika w okresie zatrudnienia z urlopu wychowawczego i o okresie jego trwania (pkt 3),
 • liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe (pkt 4),
 • korzystaniu przez pracownika ze zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 (pkt 5),
 • zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, okresie, o który nastąpiło skrócenie wypowiedzenia i czy przysługuje pracownikowi odszkodowanie (pkt 6),
 • okresie odbywania służby wojskowej lub jej form zastępczych w czasie zatrudnienia (pkt 7),
 • okresie zatrudnienia pracownika przy wykonywaniu prac wskazanych w rozporządzeniu RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, na niektórych stanowiskach, np. w górnictwie lub chemii (pkt 8).

W tej części świadectwa pracodawca informuje również o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (pkt 9 w ust. 4). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny przysługujące pracownikom na mocy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – w wymiarze do 60 dni w roku kalendarzowym. Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski.

Pracodawca powinien określić przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, np. okresy pobierania: świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego lub chorobowego oraz okres urlopu bezpłatnego lub przerwy w zatrudnieniu małżonka pracownika skierowanego do pracy w placówce dyplomatycznej (pkt 10 w ust. 4), oraz dni, za które pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia, przypadające w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku (pkt 11 w ust. 4).

Informacje uzupełniające

W ust. 6 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje:

 • o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez niego i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych,
 • na żądanie pracownika o:
  – wysokości i składnikach wynagrodzenia,
  – uzyskanych kwalifikacjach,
  – prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, z powodu wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – z naruszeniem przepisów prawa, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA