REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Podgórska

REKLAMA

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

W ust. 1 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza podstawowe dane dotyczące pracownika, czyli jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz datę urodzenia.

REKLAMA

Ponadto podawane są informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, tj. nazwa pracodawcy, okres pozostawania w stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy, w którym pracownik był zatrudniony.

Okres zatrudnienia wskazywany przez pracodawcę w świadectwie pracy będzie obejmował cały okres zatrudnienia w ramach jednego stosunku pracy (zarówno ten okres, gdy przejęto pracownika przez nowego pracodawcę na mocy art. 231 k.p., a także wtedy, gdy pracownik nawiązywał kolejne umowy o pracę z tym samym pracodawcą i nie żądał wydania mu świadectwa pracy, po zakończeniu każdej z umów (art. 97 § 11 k.p.). W takich przypadkach uwzględnione powinny być odrębnie wszystkie umowy o pracę.

Przykład

REKLAMA

Firma A. 1 stycznia 2009 r. została przejęta przez firmę B. Jan. K. pracował w firmie A. od 15 lutego 2007 r., a po przejściu zakładu jego stosunek pracy z firmą B. rozwiązał się 30 stycznia 2010 r. A zatem ust. 1 świadectwa pracy powinien zawierać informacje, że Jan K. był zatrudniony w firmie A. od 15 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. w wymiarze połowy etatu i w firmie B. od 1stycznia 2009 r. do 30 stycznia 2010 r. w wymiarze połowy etatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustęp 2 świadectwa pracy zawiera stanowiska zajmowane przez pracownika w trakcie zatrudnienia lub określenie rodzaju pracy albo pełnionej funkcji. Jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia zajmował kolejno różne stanowiska, np. w wyniku awansu, to w świadectwie pracy pracodawca zamieszcza wszystkie. Należy podkreślić, że muszą one być zgodne z dokumentacją pracownika i wynikać z umowy o pracę.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych >>

Zajęcie wynagrodzenia

W ust. 5 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym. Konieczne jest wskazanie komornika prowadzącego egzekucję, numer sprawy oraz wysokość potrąconych kwot. Jest to informacja dla kolejnego pracodawcy, który zgodnie z art. 884 § 3 k.p.c. zawiadamia o zatrudnieniu takiego pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego komornika.

Uprawnienia pracownicze oraz z ubezpieczenia społecznego

Pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, oraz liczby dni wykorzystanego urlopu na żądanie (pkt 1 ust. 4 świadectwa). Informacja dotycząca urlopu wypoczynkowego powinna być podana w dniach, jeżeli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a w godzinach – w odniesieniu do niepełnoetatowca. Urlop na żądanie zawsze podaje się w dniach. Jeżeli pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze, to w pkt 1 ust. 4 świadectwa pracy należy zamieścić informację o liczbie dni i godzin wykorzystanego urlopu, za który przysługiwał ekwiwalent pieniężny.


Przykład

REKLAMA

Ustęp 4 pkt 1 mógłby brzmieć następująco: „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni, w tym 3 na podstawie art. 1672 k.p.” lub jeżeli pracownik był zatrudniony np. na 1/2 etatu – „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 58 godzin, w tym 2 dni na podstawie art. 1672 k.p.”, a w przypadku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – „Pracownik wykorzystał 15 dni urlopu wypoczynkowego oraz 1 dzień urlopu na podstawie art. 1672 k.p.”.

W pkt 2 ust. 4 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje na temat korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego (zarówno tego udzielonego na podstawie art. 174 § 1, jak i art. 1741 k.p.).

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy >>

Pracodawca w ust. 4 świadectwa pracy wpisuje także informacje o:

  • korzystaniu przez pracownika w okresie zatrudnienia z urlopu wychowawczego i o okresie jego trwania (pkt 3),
  • liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe (pkt 4),
  • korzystaniu przez pracownika ze zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 (pkt 5),
  • zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, okresie, o który nastąpiło skrócenie wypowiedzenia i czy przysługuje pracownikowi odszkodowanie (pkt 6),
  • okresie odbywania służby wojskowej lub jej form zastępczych w czasie zatrudnienia (pkt 7),
  • okresie zatrudnienia pracownika przy wykonywaniu prac wskazanych w rozporządzeniu RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, na niektórych stanowiskach, np. w górnictwie lub chemii (pkt 8).

W tej części świadectwa pracodawca informuje również o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (pkt 9 w ust. 4). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny przysługujące pracownikom na mocy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – w wymiarze do 60 dni w roku kalendarzowym. Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski.

Pracodawca powinien określić przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, np. okresy pobierania: świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego lub chorobowego oraz okres urlopu bezpłatnego lub przerwy w zatrudnieniu małżonka pracownika skierowanego do pracy w placówce dyplomatycznej (pkt 10 w ust. 4), oraz dni, za które pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia, przypadające w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku (pkt 11 w ust. 4).

Informacje uzupełniające

W ust. 6 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje:

  • o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez niego i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych,
  • na żądanie pracownika o:
    – wysokości i składnikach wynagrodzenia,
    – uzyskanych kwalifikacjach,
    – prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, z powodu wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – z naruszeniem przepisów prawa, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA