| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

W ust. 1 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza podstawowe dane dotyczące pracownika, czyli jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz datę urodzenia.

Ponadto podawane są informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, tj. nazwa pracodawcy, okres pozostawania w stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy, w którym pracownik był zatrudniony.

Okres zatrudnienia wskazywany przez pracodawcę w świadectwie pracy będzie obejmował cały okres zatrudnienia w ramach jednego stosunku pracy (zarówno ten okres, gdy przejęto pracownika przez nowego pracodawcę na mocy art. 231 k.p., a także wtedy, gdy pracownik nawiązywał kolejne umowy o pracę z tym samym pracodawcą i nie żądał wydania mu świadectwa pracy, po zakończeniu każdej z umów (art. 97 § 11 k.p.). W takich przypadkach uwzględnione powinny być odrębnie wszystkie umowy o pracę.

Przykład

Firma A. 1 stycznia 2009 r. została przejęta przez firmę B. Jan. K. pracował w firmie A. od 15 lutego 2007 r., a po przejściu zakładu jego stosunek pracy z firmą B. rozwiązał się 30 stycznia 2010 r. A zatem ust. 1 świadectwa pracy powinien zawierać informacje, że Jan K. był zatrudniony w firmie A. od 15 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. w wymiarze połowy etatu i w firmie B. od 1stycznia 2009 r. do 30 stycznia 2010 r. w wymiarze połowy etatu.

Ustęp 2 świadectwa pracy zawiera stanowiska zajmowane przez pracownika w trakcie zatrudnienia lub określenie rodzaju pracy albo pełnionej funkcji. Jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia zajmował kolejno różne stanowiska, np. w wyniku awansu, to w świadectwie pracy pracodawca zamieszcza wszystkie. Należy podkreślić, że muszą one być zgodne z dokumentacją pracownika i wynikać z umowy o pracę.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych >>

Zajęcie wynagrodzenia

W ust. 5 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym. Konieczne jest wskazanie komornika prowadzącego egzekucję, numer sprawy oraz wysokość potrąconych kwot. Jest to informacja dla kolejnego pracodawcy, który zgodnie z art. 884 § 3 k.p.c. zawiadamia o zatrudnieniu takiego pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego komornika.

Uprawnienia pracownicze oraz z ubezpieczenia społecznego

Pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, oraz liczby dni wykorzystanego urlopu na żądanie (pkt 1 ust. 4 świadectwa). Informacja dotycząca urlopu wypoczynkowego powinna być podana w dniach, jeżeli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a w godzinach – w odniesieniu do niepełnoetatowca. Urlop na żądanie zawsze podaje się w dniach. Jeżeli pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze, to w pkt 1 ust. 4 świadectwa pracy należy zamieścić informację o liczbie dni i godzin wykorzystanego urlopu, za który przysługiwał ekwiwalent pieniężny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »