reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dwie umowy w jednym zakładzie pracy

Dwie umowy w jednym zakładzie pracy

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony. Czy możemy podpisać z nim kolejną umowę przed upływem terminu jej zakończenia?

Pracownik może mieć u jednego pracodawcy 2 umowy o pracę. Muszą się one jednak różnić zakresem wykonywanych czynności. Z pracownikiem można również zawrzeć dodatkową umowę cywilnoprawną. W obu przypadkach warunkiem jest jednak, aby umowy różniły się od siebie rodzajowo. Oznacza to, że z pracownikiem zatrudnionym np. na stanowisku księgowego nie można zawrzeć kolejnej umowy (o pracę, cywilnoprawnej) ponownie na stanowisku księgowego. Można natomiast podpisać umowę np. na stanowisku sekretarki.

Niedopuszczalne jest zawarcie 2 umów na wykonywanie tego samego rodzaju pracy. Takie działanie pracodawcy jest łamaniem przepisów prawa pracy, szczególnie tych o czasie pracy (art. 281 pkt 5 k.p.). Nawet jeżeli w czasie obowiązywania 2 jednorodzajowych umów o pracę pracownik świadczy de facto pracę na pełnym etacie, działanie takie w razie kontroli PIP narazi pracodawcę na karę. Ponadto pracodawca będzie zobowiązany do wypłacania 2 wynagrodzeń za jedną pracę.

Dlatego też, jeżeli pracodawca chce zawrzeć umowę tego samego rodzaju przed upływem terminu poprzedniej umowy, powinien najpierw w drodze porozumienia stron rozwiązać pierwszą umowę i zawrzeć kolejną (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama