REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki płatnika, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowoczesne narzędzia HR a komunikacja wewnętrzna w firmie

Rola komunikacji jest niezwykle ważna w każdej społeczności. W środowisku pracowniczym tym bardziej, zwłaszcza jeśli mowa o realizacji wspólnie wyznaczonych celów i osiąganiu zamierzonych efektów. W komunikacji wewnętrznej firmy chodzi nie tylko o swobodny przepływ informacji, ale przede wszystkim o budowanie zaangażowania pracowników. Nie można jednak zapomnieć, z jaką społecznością pracowniczą mamy obecnie do czynienia. To społeczność nastawiona na komunikację, przede wszystkim w czasie rzeczywistym, a co się z tym wiąże - nastawiona też na ciągłą interakcję.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem - nowy art. 188 Kp

Zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w związku z wychowywaniem co najmniej jednego dziecka przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin (art. 188 Kp). Nieskorzystanie z omawianego uprawnienia nie powoduje jego przejścia na kolejny rok.

Opieka nad dzieckiem a niepełny wymiar czasu pracy

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Jak ustalić zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawarte na czas określony, niezależnie od długości ich trwania będą mogły być wypowiedziane. Okres wypowiedzenia będzie uzależniony od stażu zakładowego pracownika, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił dokładnie tyle ile wynosi okres wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony.

REKLAMA

Rozliczenie czasu pracy podczas podróży służbowej

Podróż służbowa oznacza wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jak rozliczać podróże służbowe w 2016 r.?

Tymczasowe aresztowanie - konsekwencje dla pracownika

Główną konsekwencją wynikającą z nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania jest możliwość wygaśnięcia jego stosunku pracy. Czy pracodawca w okresie tymczasowego aresztowania może rozwiązać z pracownikiem umowę?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego

Ustawa o związkach zawodowych określa prawo do zwolnienia od pracy zawodowej pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jaki będzie rynek pracy w 2016 r.

Rok 2016 będzie rokiem pracownika. W poprzednim roku dużym zainteresowaniem cieszyły się agencje pracy tymczasowej oraz outsourcing pracowniczy.

REKLAMA

Minimalna temperatura w pracy - obowiązki pracodawcy

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Zimą - na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy.

Nowe obowiązki pracodawców w 2016 r.

Pracodawców czekają nowe obowiązki. Projekt zmian w Kodeksie pracy ma wprowadzić obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego od stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 r. jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu podwoi się i będzie wynosił nie 32, tylko 64 tygodnie.

Brak okresu wypowiedzenia w umowie - jak wypowiedzieć umowę po zmianie przepisów

Pracodawca zawarł z pracownikiem roczną umowę na czas określony, która kończy się w lipcu 2016 r. W umowie nie zawarto klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Jak rozwiązać umowę o pracę po wejściu w życie nowelizacji dotyczącej umów terminowych?

Jak wypełnić i złożyć ZUS IWA za 2015 r.

Do 1 lutego 2016 r. należy złożyć ZUS IWA za 2015 r., czyli informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jak prawidłowo wypełnić i złożyć informację ZUS IWA?

Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. Co się jeszcze zmieniło?

Nowe zasady wypowiadania umów na czas określony

Każda umowa o pracę na czas określony, zawarta od 22 lutego 2016 r., będzie mogła być wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Zmienią się okresy wypowiedzeń takich umów, wciąż jednak pracodawca nie będzie musiał podawać przyczyn swojej decyzji ani konsultować jej z działającymi u niego związkami zawodowymi. Warto wiedzieć, że zmienią się za to zasady obliczania odszkodowań dla pracowników za niezgodne z prawem wypowiedzenie takiej umowy o pracę. Zobacz, co o szczegółach nowych rozwiązań mówi nasz ekspert.

Opieka nad dzieckiem do lat 14 - zmiany 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy - rodzice mogą zdecydować czy chcą skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z opieką nad dzieckiem do lat 14 - w dniach czy w godzinach. Kiedy opłaca się opieka w dniach, a kiedy w godzinach?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2016 roku

Współczynnik urlopowy służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Projekt ustawy o delegowaniu pracowników - opinia eksperta

Resort pracy przygotował projekt ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych regulacji. Zdaniem ekspertów z Pracodawcy RP projekt wymaga dopracowania.

Najnowsze zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

2 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają pracownikom bardziej elastyczne korzystanie z uprawnień rodzicielskich. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach, do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat.

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Czy długoterminowe umowy zawarte przed tym terminem trzeba będzie skrócić do 33 miesięcy?

Sprzeciw od kary porządkowej - termin

Pracownik może wnieść sprzeciw od zastosowanej wobec niego kary porządkowej. Musi jednak zachować przy tym odpowiedni termin. Pracodawca może odrzucić bądź uwzględnić sprzeciw pracownika.

Rok 2016 pozytywny dla pracowników - prognozy na rynku pracy

Prognozy na rynku pracy pracy na 2016 rok są pozytywne dla pracowników. Branże, które będą zatrudniać najwięcej pracowników, to sprzedaż, obsługa klienta i finanse. Nadal będzie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT.

Ocena pracownicza za pomocą narzędzia online

Słowo “ocena” nie zawsze budzi pozytywne emocje. O ile z wystawianiem ocen nie ma raczej większego problemu, o tyle zdecydowanie trudniej jest być ocenianym, tym bardziej w środowisku pracy. Ocena pracownicza może brzmieć groźnie, zwłaszcza jeśli musimy zmierzyć się z nią po raz pierwszy. Jak się okazuje, jedynie wydźwięk jest tu straszny. W praktyce bowiem, ocena taka przynosi bardzo wiele korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

Wymiar czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych 2016

Wymiar czasu pracy w 2016 roku wyniesie 252 dni. Najwięcej pracy czeka nas w marcu, czerwcu, sierpniu i we wrześniu, najmniej w styczniu. Jak wymiar czasu pracy będzie kształtował się w poszczególnych okresach rozliczeniowych?

Urlop wychowawczy po zmianach 2016

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym, przysługującym rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem. 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza pewne zmiany w kwestii korzystania z urlopu wychowawczego przez pracownika – rodzica lub opiekuna dziecka.

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech.

Dane osobowe w procesie rekrutacji

Jeszcze kilka lat temu ludzie bardzo chętnie umieszczali wszelkie informacje o sobie w internecie, na profilach społecznościowych czy zawodowych. Dziś, są już ostrożniejsi i choć wciąż nie brak osób podających w sieci wszystkie swoje dane osobowe, coraz więcej ludzi przywiązuje wagę do swojej prywatności i niechętnie ujawnia na swój temat więcej niż to konieczne, również w procesie rekrutacji. Jakich informacji może wymagać od nas rekruter, a jakie należą do naszej sfery prywatnej?

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2016 roku

Oskładkowanie umów zleceń, minimalne wynagrodzenie, elektroniczne zwolnienia lekarskie - to niektóre ze zmian, które weszły w życie w 2016 roku. Sprawdź, co nowego czeka rodziny, pracowników i pracodawców.

Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę - brutto czy netto?

Określenie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkowym elementem każdej umowy o pracę. W jaki sposób należy określić wynagrodzenie pracownika w umowie – czy powinna być podana kwota brutto czy netto? Czy ochrona wynagrodzenia dotyczy kwoty brutto czy netto?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym 2016

Od 1 stycznia 2016 r. nie ulegają zmianom ogólne zasady ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniom i podstawy wymiaru składek za osoby korzystające z urlopu wychowawczego. Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego?

Pracujący rodzice na urlopie rodzicielskim

Z urlopu rodzicielskiego w listopadzie 2015 roku skorzystało ponad 133 tys. rodziców. Od 2 stycznia 2016 roku wchodzą w życie ważne zmiany w urlopach dla rodziców, m.in. przestaje obowiązywać pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Duże zmiany w Kodeksie pracy w 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzą fundamentalne zmiany w Kodeksie pracy, których głównym celem jest ograniczenie możliwości zawierania przez pracodawców z pracownikami umów o pracę na czas określony.

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł

Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosić 1850 zł. Jaką kwotę pracownik otrzyma do ręki?

Potwierdzanie na piśmie warunków umowy o pracę - zmiany

Projekt zmian w Kodeksie pracy ma wprowadzić obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Obecne przepisy są wykorzystywane do nielegalnego zatrudniania pracowników.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia - zmiany 2016

Od 22 lutego 2016 roku w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia (art. 36 ² Kodeksu pracy).

Elektroniczne zwolnienia od 2016 roku ułatwieniem dla pracowników i pracodawców

Od 2016 roku nowy system elektronicznych zwolnień ma ułatwić życie zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pracownicy nie będą musieli dostarczać do pracodawcy papierowego dokumentu, gdyż trafi ono bezpośrednio do ZUS oraz na profil PUE.

Sejm kończy prace nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji

Sejm kończy prace nad poselskim projektem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Celem ustawy jest łatwiejsze identyfikowanie i porównywanie kwalifikacji zawodowych. Dzięki temu osoba starająca się o pracę, zarówno w kraju, jak i zagranicą, będzie mogła posługiwać się dokumentami, które będą wiarygodne dla potencjalnego pracodawcy. Z kolei pracodawca będzie miał pełną informację o wiedzy i umiejętnościach pracownika.

System nagród motywatorem do efektywnej pracy

System nagród, a więc uznanie dokonań pracowników i gratyfikacja finansowa - to jedne z najważniejszych narzędzi motywacyjnych. Jak motywować pracowników by ich praca była bardziej efektywna?

Składki ZUS od świadczeń przyznanych z ZFŚS

Świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), np. dopłaty do wypoczynku, zapomogi bez względu na ich wartość czy rodzaj są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS. W przypadku tego rodzaju świadczeń istotne znaczenie ma źródło ich finansowania a także okoliczności, w jakich są one wypłacane.

Prognozy zmian na rynku pracy w 2016 roku

Rok 2016 ma przynieść istotne zmiany na rynku pracy, m.in. ozusowanie umów zleceń. Spodziewany jest także wzrost płac w wielu sektorach gospodarki. Jak te zmiany oceniają eksperci?

Świąteczne prezenty dla pracowników a podatek dochodowy

Świąteczne prezenty i upominki od pracodawcy są traktowane jako przychód i pracownik ma obowiązek zapłacić od nich podatek. Jednakże od tej reguły można być zwolnionym w określonych przypadkach.

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o zmiany w kształceniu lekarzy

Według Rzecznika Praw Pacjenta należy wprowadzić zmiany dotyczące kształcenia lekarzy oraz programów kształcenia przed- i podyplomowego. Ponadto zdaniem Rzecznika lekarze po zakończeniu rezydentury powinni być zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas.

Urlop wychowawczy 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mogli dłużej skorzystać z urlopu wychowawczego, tj. do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W obecnym stanie prawnym urlop wychowawczy można wykorzystać do 5 roku życia.

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a składki ZUS i podatek

Pracownik odchodzący na emeryturę, oprócz odprawy emerytalnej otrzyma prezenty rzeczowe od firmy w ramach podziękowania za współpracę. Czy otrzymanie prezentów skutkuje powstaniem przychodu u osób je otrzymujących i czy należy od ich wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę?

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca sporządzając uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia musi być uzasadniona, konkretna i prawdziwa.

Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?

Premia uznaniowa w wynagrodzeniu urlopowym

Elementem decydującym o tym, czy premie uznaniowe (właściwie nagrody) zawarte w regulaminach wynagradzania, układach zbiorowych należy uwzględniać przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu jest przede wszystkim kwestia, czy pracownik ma prawo żądać ich wypłaty, czy zależą one tylko i wyłącznie od uznania pracodawcy.

Ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych od 18 stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma uprościć, tam gdzie jest to możliwe, procedury administracyjne przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych pracowników na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

Dzień wolny za 26 grudnia 2015 r.

Święto 26 grudnia 2015 r. czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Wyznaczenie dnia wolnego powinno przypadać do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.

Co się zmieni w wystawianiu zwolnień lekarskich od 2016 roku?

Od 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. E-zwolnienie zostanie przekazane automatycznie do ZUS, który następnie przekaże elektroniczne zwolnienie pracodawcy na jego profil informacyjny.

REKLAMA