REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne zatrudnienie byłego pracownika w przypadku zwolnień grupowych

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ponowne zatrudnienie byłego pracownika w przypadku zwolnień grupowych/Fot. Fotolia
Ponowne zatrudnienie byłego pracownika w przypadku zwolnień grupowych/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Jakie są zasady ponownego zatrudniania pracowników?

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy pracownik, zwolniony w ramach zwolnień grupowych, może domagać się od pracodawcy ponownego zatrudnienia?

Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma roszczenie o ponowne zatrudnienie, jeżeli zgłosił taki zamiar pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania stosunku pracy, a pracodawca zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady dotyczące procedury zwolnień grupowych zostały określone w przepisach ustawy z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 z późn. zm.), zwana dalej „ustawą o zwolnieniach grupowych”.

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Wśród szczególnych reguł, z jakimi wiążą się grupowe zwolnienie pracowników, jest też obowiązek pracodawcy do ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w jego grupie zawodowej pojawi się wakat.

Wynika to z art. 9 ustawy, w którym ust. 1 stanowi, iż „w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli pracownik zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy”. Zgodnie z ust. 2 art. 9 pracodawca powinien zatrudnić pracownika (poprzednio zwolnionego w ramach zwolnień grupowych)  w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.

Obowiązek ponownego zatrudnienia byłego pracownika jest jednym z uprawnień pracowniczych, jakie gwarantuje w ramach procedury zwolnień grupowych wyżej wymieniona ustawa. Uprawnienie to stanowi jednocześnie jeden z wyjątków co do swobody doboru kadry pracowniczej przez pracodawcę.

Z uprawnieniem pracownika wiąże się określony obowiązek po stronie pracodawcy. Aby jednak taki obowiązek powstał muszą być spełnione określone warunki.

Po pierwsze obowiązek ponownego zatrudnienia dotyczy pracownika zwolnionego w ramach tzw. zwolnień grupowych. Zgodnie z art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych stanowi, iż za „zwolnienie grupowe” następuje, gdy istnieje konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

  2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

  3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Polecamy: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

Przy czym liczby odnoszące się do pracowników, o których mowa w powyżej obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników. Jest to istotne chociażby z uwagi, iż ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje także tryb indywidualny zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników określony w art. 10 (tj. zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika w przypadku zwalniania mniejszej liczby pracowników, niż wskazane powyżej). Zastosowanie tego trybu oznacza, że nie zaistnieje obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika.

Po drugie zgodnie z literalną treścią przepisu pracownik powinien zgłosić pracodawcy zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy. Zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu roku od dnia rozwiązania stosunku pracy.

Powyższe oznacza, że upływ roku od daty rozwiązania umowy (rozwiązania a nie wypowiedzenia) spowoduje, iż roszczenie pracownika wygaśnie. Zgłoszenie zamiaru może nastąpić w dowolnej formie, co oznacza, że zamiar ten może być zakomunikowany pracodawcy w różny sposób. Pracownik może zgłosić zamiar nawet ustnie, niemniej jednak najbardziej odpowiednia wydaje się być forma pisemna. Co więcej, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, ujawnienie zamiaru przez pracownika może nastąpić poprzez doręczenie odpisu pozwu pracownika (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 1998 roku, sygn. akt: I PKN 267/98). Zamiar jako oświadczenie woli powinien być ujawniony pracodawcy. Zgodnie z art. 61 kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone z chwilą gdy dotarło do odbiorcy w taki sposób, iżby mógł on się zapoznać z jego treścią.

Po trzecie warunkiem niezbędnym do powstania po stronie pracodawcy obowiązku ponownego zatrudnienia „w tej samej grupie zawodowej”. Nie każde zwiększenie zatrudnienia przez pracodawcę, który wcześniej przeprowadził zwolnienia grupowe będzie bowiem powodowało aktywację obowiązku ponownego zatrudnienia byłego pracownika.

Roszczenie byłego pracownika może być zasadne jedynie wtedy, gdy wakaty dotyczą jego grupy zawodowej. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, iż pojęcie grupy zawodowej powinno być rozumiane szeroko – tj. nie jako konkretne stanowisko, lecz przez pryzmat kompetencji i kwalifikacji wymaganych od danego pracownika. Ocena grupy zawodowej powinna być zależna od rodzaju wykonywanych zadań oraz wymaganego przygotowania zawodowego. Dlatego przez grupę zawodową należy rozumieć nie tylko krąg osób wykonujących określonych zawód (np. kierowca) lecz także pracowników o zbliżonych kwalifikacjach i rodzajowo podobnych zadaniach (tak wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 1997 roku, sygn. akt: I PKN 26/97). Zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej nie będzie zatem zatrudnienie na stanowisku, które wymaga kwalifikacji i umiejętności, które były pracownik musiałby najpierw zdobyć (tak wyrok Sądu Najwyższego 7 sierpnia 2002 roku, sygn. akt: I PKN 594/01).

Artykuł 9 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych przewiduje, iż pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. Naruszenie tego obowiązku przez pracodawcę będzie rodzić po stronie pracownika określone roszczenia.

Jeżeli bowiem z pracownikiem, mimo spełnienia warunków ponownego zatrudnienia, nie została zawarta umowa o pracę, może on skierować do sądu roszczenie wobec pracodawcy o nawiązanie stosunku pracy albo też roszczenie odszkodowawcze.

Przy tym należy zaznaczyć, iż w przypadku spełnienia warunków ponownego zatrudnienia pracodawca nie może argumentować, iż osoba, którą chce zatrudnić zamiast byłego pracownika posiada większe kwalifikacje.

Podstawa prawna: art. 1, 9, 10, ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r., nr 90, poz. 844 z późn. zm).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA