reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?

Prawo wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jakie są okresy wypowiedzenia i jak prawidłowo rozwiązać taką umowę?

Umowa na okres próbny jest umową terminową. Może poprzedzać zawarcie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Celem tej umowy jest sprawdzenie przez pracodawcę kwalifikacji i umiejętności pracownika przed nawiązaniem z nim właściwego zatrudnienia.

Czas trwania umowy na okres próbny

Kodeks pracy wprowadza maksymalny czas trwania umowy na okres próbny, który nie może przekroczyć 3 miesięcy.  

Ponowne zawarcie umowy - zmiany 2016

Co do zasady umowa na okres próbny jest jednorazowa. Poniższy przepis dopuszcza jednak ponowne zawarcie umowy na okres próbny, o ile praca określona w umowie na okres próbny jest innego rodzaju niż praca poprzednio wykonywana. Natomiast jeśli chodzi o ten sam rodzaj pracy, możliwe jest nawet kilkukrotne zawarcie umowy na okres próbny, ale dopiero po upływie 3 lat od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Podsumowując, od 22 lutego 2016 r. ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:

1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;

2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy - w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Rozwiązanie umowy na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu na jaki została zawarta. Oznacza to, że jeżeli umowa na okres próbny została podpisana na miesiąc, rozwiązuje się z upływem miesiąca.

Umowa na okres próbny może być również rozwiązana za porozumieniem stron.

Ponadto przepisy dopuszczają rozwiązanie umowy na okres próbny za wypowiedzeniem przez każdą ze stron poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli oraz bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 Kp) albo z winy pracodawcy (art. 55 Kp).

Prawo wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny zależy od czasu, na jaki została umowa i wynosi:

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

3-dniowy okres wypowiedzenia mija z upływem trzeciego dnia roboczego, z tym że nie liczy się dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Natomiast tygodniowy i dwutygodniowy okres wypowiedzenia musi zakończyć się w sobotę (art. 30 par 21 Kp).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama