REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Jadwiga Krukowska
Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym/fot.Fotolia
Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Dodatkowy urlop ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Problem

Zatrudniliśmy 21 grudnia 2015 r. pracownika, który wcześniej pracował u nas od 1 lutego do 31 marca 2014 r. Pracownik od 1 lutego 2014 r. posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przed ponownym podjęciem u nas pracy pracownik przepracował rok z niepełnosprawnością w innej firmie. Ma zatem prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Za pierwszy okres zatrudnienia wypłaciliśmy mu ekwiwalent jedynie za podstawowy urlop wypoczynkowy. Pracownik nie miał bowiem wówczas prawa do urlopu dodatkowego. Ile urlopu wypoczynkowego (także dodatkowego) przysługuje pracownikowi za okres pracy w 2015 r. w naszej firmie?

Autopromocja

Rada

Za pracę w grudniu 2015 r. Państwa pracownikowi przysługują w sumie 4 dni urlopu wypoczynkowego (3 dni podstawowego i 1 dzień dodatkowego). Urlop ten należy rozliczać oddzielnie, tj. odrębnie urlop kodeksowy oraz oddzielnie urlop dodatkowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uzasadnienie

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych (art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Urlop ten podlega przepisom Kodeksu pracy w zakresie udzielania urlopu wypoczynkowego. Udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lub znacznym należy pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy. Tyle wynosi bowiem ich norma czasu pracy.

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego, tak jak zwykły urlop, ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu, jeśli pracownik nie przepracował całego roku kalendarzowego. Proporcję należy obliczyć oddzielnie dla urlopu kodeksowego i oddzielnie dla urlopu dodatkowego, a następnie otrzymane wymiary urlopów zsumować. Taki sposób obliczania urlopu kodeksowego oraz dodatkowego urlopu dla pracowników niepełnosprawnych wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy na swoje stronie internetowej www.pip.gov.pl w zakładce „Porady prawne”. Można też spotkać się z innym poglądem w tej kwestii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nim, obliczając wymiar urlopu proporcjonalnego dla pracownika niepełnosprawnego, należy zsumować wymiar urlopu podstawowego i dodatkowego oraz obliczyć z niego proporcję. Jednak to stanowisko jest mniej korzystne dla pracowników, ponieważ w niektórych przypadkach może powodować zaniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Dlatego bezpieczniej jest rozliczać urlop wypoczynkowy, oddzielnie obliczając urlop proporcjonalny z wymiaru urlopu podstawowego oraz odrębnie z wymiaru urlopu dodatkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego Państwa pracownika obliczamy zatem w następujący sposób:

● 1/12 x 26 dni = 2,16 = 3 dni urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu,

● 1/12 x 10 dni = 0,83 = 1 dzień urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu.

Łącznie pracownik ma prawo do 4 dni urlopu wypoczynkowego za pracę w grudniu 2015 r.

Gdybyśmy zastosowali mniej korzystny sposób liczenia urlopu proporcjonalnego dla pracownika niepełnosprawnego, nabyłby on jedynie 3 dni urlopu wypoczynkowego:

26 dni (urlop podstawowy) + 10 dni (urlop dodatkowy) = 36 dni; 36 dni x 1/12 = 3 dni.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba posiadająca znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nabywa po przepracowaniu jednego roku następującego po dniu zaliczenia jej do któregoś z wymienionych stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, na którym zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności, a nie dzień dostarczenia pracodawcy orzeczenia. Od 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do kolejnego dodatkowego urlopu.

Pracownik został zatrudniony 1 września 2015 r., najpierw na 3-miesięczny okres próbny, następnie na czas nieokreślony. 20 stycznia 2016 r. przedstawił pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go od 18 czerwca 2014 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Pierwszy dodatkowy urlop wykorzystał w poprzednim miejscu pracy. U dotychczasowego pracodawcy należy mu się dodatkowy urlop za 4 miesiące 2015 r., tj. 4 dni, a od 1 stycznia 2016 r. nabył prawo do pełnych 10 dni dodatkowego urlopu. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik poinformował pracodawcę o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dopiero po kilku miesiącach pracy.

Polecamy serwis: Urlop wypoczynkowy

W przypadku pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na niepełny etat wymiar urlopu wypoczynkowego (podstawowego oraz dodatkowego) ustalamy proporcjonalnie do etatu.

Niepełnosprawny pracownik został zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu. Po upływie roku od zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności kadrowa udzieliła pracownikowi przysługujących mu 3 dni urlopu dodatkowego (1/4 z 10 dni = 2,5, po zaokrągleniu 3 dni). Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

● art. 154, art. 1551 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 15, art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1886.

Zadaj pytanie na FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • księgowa
    2023-10-06 13:31:24
    3 dni po 7 godzin?
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

REKLAMA

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA