REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Jadwiga Krukowska
Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym/fot.Fotolia
Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Dodatkowy urlop ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Problem

Zatrudniliśmy 21 grudnia 2015 r. pracownika, który wcześniej pracował u nas od 1 lutego do 31 marca 2014 r. Pracownik od 1 lutego 2014 r. posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przed ponownym podjęciem u nas pracy pracownik przepracował rok z niepełnosprawnością w innej firmie. Ma zatem prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Za pierwszy okres zatrudnienia wypłaciliśmy mu ekwiwalent jedynie za podstawowy urlop wypoczynkowy. Pracownik nie miał bowiem wówczas prawa do urlopu dodatkowego. Ile urlopu wypoczynkowego (także dodatkowego) przysługuje pracownikowi za okres pracy w 2015 r. w naszej firmie?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

Za pracę w grudniu 2015 r. Państwa pracownikowi przysługują w sumie 4 dni urlopu wypoczynkowego (3 dni podstawowego i 1 dzień dodatkowego). Urlop ten należy rozliczać oddzielnie, tj. odrębnie urlop kodeksowy oraz oddzielnie urlop dodatkowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uzasadnienie

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych (art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Urlop ten podlega przepisom Kodeksu pracy w zakresie udzielania urlopu wypoczynkowego. Udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lub znacznym należy pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy. Tyle wynosi bowiem ich norma czasu pracy.

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego, tak jak zwykły urlop, ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu, jeśli pracownik nie przepracował całego roku kalendarzowego. Proporcję należy obliczyć oddzielnie dla urlopu kodeksowego i oddzielnie dla urlopu dodatkowego, a następnie otrzymane wymiary urlopów zsumować. Taki sposób obliczania urlopu kodeksowego oraz dodatkowego urlopu dla pracowników niepełnosprawnych wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy na swoje stronie internetowej www.pip.gov.pl w zakładce „Porady prawne”. Można też spotkać się z innym poglądem w tej kwestii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nim, obliczając wymiar urlopu proporcjonalnego dla pracownika niepełnosprawnego, należy zsumować wymiar urlopu podstawowego i dodatkowego oraz obliczyć z niego proporcję. Jednak to stanowisko jest mniej korzystne dla pracowników, ponieważ w niektórych przypadkach może powodować zaniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Dlatego bezpieczniej jest rozliczać urlop wypoczynkowy, oddzielnie obliczając urlop proporcjonalny z wymiaru urlopu podstawowego oraz odrębnie z wymiaru urlopu dodatkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego Państwa pracownika obliczamy zatem w następujący sposób:

● 1/12 x 26 dni = 2,16 = 3 dni urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu,

● 1/12 x 10 dni = 0,83 = 1 dzień urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu.

Łącznie pracownik ma prawo do 4 dni urlopu wypoczynkowego za pracę w grudniu 2015 r.

Gdybyśmy zastosowali mniej korzystny sposób liczenia urlopu proporcjonalnego dla pracownika niepełnosprawnego, nabyłby on jedynie 3 dni urlopu wypoczynkowego:

26 dni (urlop podstawowy) + 10 dni (urlop dodatkowy) = 36 dni; 36 dni x 1/12 = 3 dni.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

REKLAMA

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba posiadająca znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nabywa po przepracowaniu jednego roku następującego po dniu zaliczenia jej do któregoś z wymienionych stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, na którym zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności, a nie dzień dostarczenia pracodawcy orzeczenia. Od 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do kolejnego dodatkowego urlopu.

Pracownik został zatrudniony 1 września 2015 r., najpierw na 3-miesięczny okres próbny, następnie na czas nieokreślony. 20 stycznia 2016 r. przedstawił pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go od 18 czerwca 2014 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Pierwszy dodatkowy urlop wykorzystał w poprzednim miejscu pracy. U dotychczasowego pracodawcy należy mu się dodatkowy urlop za 4 miesiące 2015 r., tj. 4 dni, a od 1 stycznia 2016 r. nabył prawo do pełnych 10 dni dodatkowego urlopu. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik poinformował pracodawcę o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dopiero po kilku miesiącach pracy.

Polecamy serwis: Urlop wypoczynkowy

W przypadku pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na niepełny etat wymiar urlopu wypoczynkowego (podstawowego oraz dodatkowego) ustalamy proporcjonalnie do etatu.

Niepełnosprawny pracownik został zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu. Po upływie roku od zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności kadrowa udzieliła pracownikowi przysługujących mu 3 dni urlopu dodatkowego (1/4 z 10 dni = 2,5, po zaokrągleniu 3 dni). Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

● art. 154, art. 1551 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 15, art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1886.

Zadaj pytanie na FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP i min. edukacji Barbara Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o szeregu zmian w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR z Forvis Mazars w Polsce Katarzyna Mikołajewska.

21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

REKLAMA

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

REKLAMA

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

REKLAMA