Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Ponadto jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wskazanych w Kodeksie pracy jest właśnie ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Ciążący na pracodawcy obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie oznacza konieczności wyrażania zgody na wszelkie kursy, szkolenia czy konferencje, w których pracownik chciałby uczestniczyć. To pracodawca decyduje w jaki sposób będzie ułatwiał pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
reklama
reklama
Zgodnie z art. 103 (1) Kodeksu pracy, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy lub umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Pracodawca może zobowiązać pracownika do podniesienia kwalifikacji zawodowych niezbędnych do wykonywania pracy na danym stanowisku pracy poprzez skierowanie go na kurs lub szkolenie. Pracownik powinien potraktować takie skierowanie jako polecenie służbowe. Pracownik powinien brać udział w szkoleniach proponowanych czy organizowanych przez pracodawcę.
Oczywiście, podnoszenie kwalifikacji zawodowych może nastąpić bezpośrednio na wniosek pracownika, za zgodą pracodawcy. Jednak w tej sytuacji podnoszenie kwalifikacji zawodowych powinno być ściśle związane z rodzajem wykonywanej przez pracownika pracy i mieć bezpośredni związek z rodzajem zajmowanego stanowiska. W sytuacji, w której pracownik zgłasza chęć udziału w szkoleniu niezwiązanym z wykonywaną przez niego pracą, pracodawca ma prawo nie wyrazić zgody na jego udział w tym szkoleniu.
Zobacz: Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wzór umowy
Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia „za zgodą pracodawcy”, zatem zgodnie z art. 60 Kodeksu Cywilnego, w związku z art. 300 Kodeksu pracy, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnią jego wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli). Niebudzącą wątpliwości formą wyrażenia zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika jest podpisanie przez strony, umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Pracownicy często korzystają z dodatkowych form kształcenia bez zgody pracodawcy lub bez informowania pracodawcy o fakcie rozpoczęcia np. kursu dokształcającego. Nie ma żadnych przeszkód aby pracownicy chcący rozwijać swoje umiejętności poprzez udział w szkoleniach czy kursach poświęcali swój czas wolny od pracy na udział w różnych formach kształcenia. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku, pracownicy nie mogą domagać się od pracodawcy dodatkowych uprawnień z tym związanych. Pracodawca może ale nie musi np. udzielić pracownikom urlopu szkoleniowego.