reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Zwolnienie na dziecko - ile płatne

Zwolnienie na dziecko - ile płatne

Pracownikowi-rodzicowi w razie choroby dziecka przysługuje płatne zwolnienie lekarskie na opiekę. Płatne zwolnienie przysługuje również na zdrowe dziecko. Jaka jest wysokość świadczenia na zwolnieniu na dziecko?

Płatne zwolnienie przysługuje pracującym rodzicom nie tylko w przypadku choroby dziecka. Nie zawsze też zwolnienie na chore dziecko zostanie uznane przez pracodawcę. Sprawdź, jak przepisy zapatrują się na chorobę Twego podopiecznego!

Pracującemu rodzicowi w przypadku choroby dziecka przysługuje płatne zwolnienie lekarskie na opiekę. Zwolnienie przysługuje tylko do ukończenia przez potomka 14. roku życia i tylko w przypadku gdy poza ubezpieczonym nie ma innego członka rodziny, który mógłby zająć się dzieckiem. Mówiąc o innym członku rodziny ustawodawca ma na myśli nie tylko współmałżonka, ale również dziadków.

W przypadku współmałżonka zasiłek przysługuje tylko w sytuacji, gdy Wasze godziny pracy pokrywają się. Jeśli zaś mijacie się z pracą lub jedno z Was prowadzi swoją działalność i może ustalać godziny pracy – zasiłek nie będzie przysługiwał.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Zwolnienie na zdrowe dziecko

Płatne zwolnienie lekarskie przysługuje również na zdrowe dziecko. Jeśli Twoja pociecha nie ukończyła 8. roku życia i w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie masz z kim jej zostawić, możesz skorzystać z płatnej opieki na dziecko. Zasiłek przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko: żłobka, przedszkola, szkoły, choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem lub niani.

Zasiłki przysługują także osobom, które nie pozostają w formalnym związku małżeńskim, a prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Urlop wypoczynkowy rodzica a choroba dziecka

Rodzic, który przebywa na urlopie wypoczynkowym, w razie choroby dziecka nie może skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad chorym potomkiem. Nawet, gdy pediatra wystawi zwolnienie, pracodawca może go nie uznać. Urlop bowiem, zgodnie ze stanowiskiem ZUS-u, pozwala rodzicowi zaopiekować się chorym i w tym przypadku traktowany jest priorytetowo.

Otrzymując zwolnienie lekarskie na chore dziecko w trakcie urlopu nie liczmy na to, że pracodawca przerwie nasz urlop – nie ma takiego obowiązku. Zwolnienie lekarskie przerywa urlop tylko w sytuacji, gdy wystawiane jest w związku z naszą niedyspozycją zdrowotną.

Wysokość świadczenia na zwolnieniu na dziecko stanowi 80 proc. wynagrodzenia.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Zwolnienie na dziecko - wysokość świadczenia/ fot. Fotolia
Zwolnienie na dziecko - wysokość świadczenia/ fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama