Wypowiedzenie umowy na zastępstwo 2016
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj Jak zawrzeć umowę na zastępstwo po zmianach
REKLAMA
Mamy zawartą z pracownicą umowę na zastępstwo. Zastępuje ona pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Umowa potrwa pewnie jeszcze rok. Czy po 21 lutego 2016 r., czyli po zmianie przepisów w zakresie umów terminowych, umowa ta nadal będzie mogła zostać rozwiązana za 3-dniowym wypowiedzeniem?
Nie. Od 22 lutego 2016 r. w przypadku tej umowy będzie obowiązywać 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, który będzie się wydłużać wraz z trwaniem okresu zatrudnienia liczonego od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Obecnie okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika wynosi 3 dni robocze, bez względu na długość trwania tej umowy (art. 331 Kodeksu pracy). Taki sam sposób liczenia terminu wypowiedzenia umowy na zastępstwo wskazuje w swoich wyjaśnieniach zarówno PIP (pismo z 1 marca 2010 r., GPP-517-4560-14-1/10/PE/RP), jak i resort pracy (pismo MPiPS z 1 marca 2010 r.). Przez dni robocze należy w tym przypadku rozumieć wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy. W konsekwencji do 3-dniowego okresu wypowiedzenia wskazanej umowy o pracę wliczamy również sobotę (jeżeli nie wypada w święto wolne od pracy), niezależnie od tego, czy jest to dzień pracy tego pracownika, czy nie.
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy uchyla jednak od 22 lutego 2016 r. przepis (art. 331 Kodeksu pracy), który regulował okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo. Nie wprowadzono przy tym jakichkolwiek nowych odrębności w odniesieniu do wypowiadania tych umów. Zatem zastosowanie do nich będą miały przepisy dotyczące umów na czas określony. W stosunku do nich zaś od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosić:
● 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
● 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
● 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Od 22 lutego 2016 r. okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony będą zależne od zakładowego stażu pracy u danego pracodawcy.
Zatem różnica w okresach wypowiadania umów na zastępstwo będzie znacząca.
Przyjmijmy, że firma zatrudniła pracownika na umowę na zastępstwo w marcu 2016 r. Pracownik ten będzie zapewne długo pracował, gdyż zastępuje pracownicę, która jest obecnie w ciąży, a następnie po urlopie macierzyńskim chce także wykorzystać urlop rodzicielski oraz sporą część urlopu wychowawczego. Gdyby nadal obowiązywały obecne przepisy, to przez cały okres zatrudnienia pracownika umowa mogłaby zostać rozwiązana za 3-dniowym wypowiedzeniem. Po zmianie przepisów od początku pracy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, natomiast po pół roku zatrudnienia już 1 miesiąc.
W przepisach przejściowych zawartych w ustawie nowelizującej nie wyodrębniono umowy na zastępstwo. Do umowy wskazanej w pytaniu (czyli trwającej w dniu wejścia w życie nowych przepisów) trzeba więc zastosować te przepisy, które odnoszą się do umów na czas określony. Umowa na zastępstwo jest bowiem rodzajem umowy na czas określony. Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów na czas określony w okresie przejściowym nie bierzemy pod uwagę okresów pracy przypadających przed 22 lutego 2016 r.
Polecamy serwis: Urlopy pracownicze
REKLAMA
Nowelizacja w zakresie umów terminowych różnie reguluje kwestię wypowiadania umów na czas określony trwających w dniu jej wejścia w życie. Do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się obecne przepisy. Zatem takie umowy nie podlegają wypowiedzeniu. Natomiast w przypadku umów zawartych na okres powyżej 6 miesięcy, które zawierają klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu, należy stosować nowe przepisy dotyczące wypowiedzeń (art. 14 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).
Jednak w stosunku do umowy na zastępstwo przeważają opinie ekspertów prawa pracy, zgodnie z którymi mamy tu do czynienia z całościową odrębną regulacją zawartą w Kodeksie pracy. Zatem wypowiedzenie umowy na zastępstwo może zostać dokonane niezależnie od czasu, na jaki została zawarta, oraz niezależnie od zapisów o wypowiedzeniu zawartych w tej umowie.
Wskazana regulacja przejściowa nie wyłącza więc samej możliwości wypowiedzenia zawartej obecnie i trwającej 22 lutego 2016 r. np. umowy na zastępstwo podpisanej na okres 5-miesięcznego urlopu wychowawczego zastępowanej osoby.
Przy ustalaniu zakładowego stażu pracy w przypadku umów trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji będziemy jednak brać pod uwagę nie cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy, lecz tylko okres liczony od 22 lutego 2016 r.
Do ustalenia okresu zatrudnienia, od którego zależny jest okres wypowiedzenia w przypadku umów trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, należy uwzględniać zatrudnienie liczone od 22 lutego 2016 r.
Warto zwrócić uwagę, że w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji (czyli do 22 maja 2016 r.) należy uzupełnić wskazaną przez Państwa umowę na zastępstwo o informacje o celu zawarcia tej umowy (zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy), przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 331 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268),
● art. 1 pkt 5 i pkt 6, art. 14–16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220).
Zadaj pytanie na FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat