reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy na zastępstwo 2016

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo 2016

Od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę na zastępstwo po zmianie przepisów?

Przeczytaj Jak zawrzeć umowę na zastępstwo po zmianach

Mamy zawartą z pracownicą umowę na zastępstwo. Zastępuje ona pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Umowa potrwa pewnie jeszcze rok. Czy po 21 lutego 2016 r., czyli po zmianie przepisów w zakresie umów terminowych, umowa ta nadal będzie mogła zostać rozwiązana za 3-dniowym wypowiedzeniem?

Nie. Od 22 lutego 2016 r. w przypadku tej umowy będzie obowiązywać 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, który będzie się wydłużać wraz z trwaniem okresu zatrudnienia liczonego od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Obecnie okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika wynosi 3 dni robocze, bez względu na długość trwania tej umowy (art. 331 Kodeksu pracy). Taki sam sposób liczenia terminu wypowiedzenia umowy na zastępstwo wskazuje w swoich wyjaśnieniach zarówno PIP (pismo z 1 marca 2010 r., GPP-517-4560-14-1/10/PE/RP), jak i resort pracy (pismo MPiPS z 1 marca 2010 r.). Przez dni robocze należy w tym przypadku rozumieć wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy. W konsekwencji do 3-dniowego okresu wypowiedzenia wskazanej umowy o pracę wliczamy również sobotę (jeżeli nie wypada w święto wolne od pracy), niezależnie od tego, czy jest to dzień pracy tego pracownika, czy nie.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Ustawa nowelizująca Kodeks pracy uchyla jednak od 22 lutego 2016 r. przepis (art. 331 Kodeksu pracy), który regulował okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo. Nie wprowadzono przy tym jakichkolwiek nowych odrębności w odniesieniu do wypowiadania tych umów. Zatem zastosowanie do nich będą miały przepisy dotyczące umów na czas określony. W stosunku do nich zaś od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosić:

● 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
● 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
● 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Od 22 lutego 2016 r. okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony będą zależne od zakładowego stażu pracy u danego pracodawcy.

Zatem różnica w okresach wypowiadania umów na zastępstwo będzie znacząca.

Przyjmijmy, że firma zatrudniła pracownika na umowę na zastępstwo w marcu 2016 r. Pracownik ten będzie zapewne długo pracował, gdyż zastępuje pracownicę, która jest obecnie w ciąży, a następnie po urlopie macierzyńskim chce także wykorzystać urlop rodzicielski oraz sporą część urlopu wychowawczego. Gdyby nadal obowiązywały obecne przepisy, to przez cały okres zatrudnienia pracownika umowa mogłaby zostać rozwiązana za 3-dniowym wypowiedzeniem. Po zmianie przepisów od początku pracy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, natomiast po pół roku zatrudnienia już 1 miesiąc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama