reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Zawieranie umów na zastępstwo od 22 lutego 2016 r.

Zawieranie umów na zastępstwo od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy nie występuje już umowa na zastępstwo. Nie oznacza to jednak, że nie można zawierać takich umów. Jakie są zasady zawierania umów na czas zastępstwa po zmianie przepisów?

Sprawdź: Jak wypowiedzieć umowę na zastępstwo po 22 lutego 2016 r.

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 roku w Kodeksie nie występuje już umowa na zastępstwo. Czy strony nie mogą zawierać już takiej umowy?

Umowa na zastępstwo może być jak najbardziej zawarta. Pomimo wykreślenia z Kodeksu pracy takiej umowy jako odrębnej, została ona wprost włączona do umów zawieranych na czas określony. Do tej umowy nie stosuje się jednak limitów art. 25Kodeksu pracy tzw. 33 + 3, co oznacza, że może przekraczać 33 miesiące i może być zawarta więcej niż 3 razy z tym samym pracownikiem. Istotną kwestią jest konieczność wpisania w umowie informacji, że została zawarta właśnie w celu zastępstwa określonego pracownika, co wynika wprost z art. 29§ 1KP. 

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Jeżeli do umowy nie zostanie wprowadzone postanowienie dotyczące informacji, że jest to umowa na zastępstwo, po upływie 33 miesięcy lub po zawarciu 4 umowy, automatycznie przekształci się ona w umowę na czas nieokreślony. W takim przypadku istnienie obiektywnej przyczyny uzasadniającej zawarcie tej umowy (np. konieczność zastępowania pracownika na urlopie wychowawczym), nie będzie istotne z uwagi na niedopełnienie obowiązku z art. 29 § 1KP

Jako termin rozwiązania takiej umowy warto wpisać termin powrotu zastępowanego pracownika. Co prawda można wpisać konkretną datę, jeśli jest znana stronom, ale z uwagi na specyfikę umowy i możliwe przedłużenie albo skrócenie terminu nieobecności pracownika, umowa o pracę musiałaby być modyfikowana. Tych komplikacji można uniknąć poprzez wskazanie jako końcowy termin umowy powrót zastępowanego pracownika.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 roku wprowadziła możliwość wypowiedzenia każdej umowy terminowej ujednolicając okresy wypowiedzenia.

Dotyczy to także umowy terminowej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika, chociaż w odniesieniu do tego rodzaju umowy możliwość taka istniała już wcześniej – poprzednio jednak okres wypowiedzenia wynosił 3 dni robocze. Oświadczenie pracodawcy w dalszym ciągu nie wymaga wskazywania przyczyny takiego wypowiedzenia ani jego wcześniejszego konsultowania z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Polecamy serwis: Czas pracy

Obecnie każda umowa terminowa, bez względu na długość okresu na jaki została zawarta może zostać przez każdą ze stron wypowiedziana z zachowaniem okresu, który jest uzależniony od długości zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy albo 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata, co wynika z art. 36 Kodeksu pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 13.04.2016

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Zawieranie umów na zastępstwo od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia
Zawieranie umów na zastępstwo od 22 lutego 2016 r./fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama