Motywacja 3.0, czyli jak skutecznie zmotywować pracownika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmotywowany pracownik, wierzący we własne możliwości i szczerze oddany projektowi to niewątpliwie klucz do sukcesu każdej firmy. Niewielu pracodawców jednak wie, jak skutecznie rozbudzić w swoim zespole zaangażowanie. Wyższa pensja lub zagrożenie odebraniem przywilejów w przypadku niewywiązania się z zadania to czynniki, które dostarczają motywację jedynie na krótką metę. Po zaspokojeniu finansowego aspektu lub wprowadzeniu w czyn nieprzyjemnej kary znika aspekt motywujący, a pracownik z powrotem czuje się zniechęcony i automatycznie, instynktownie poszukuje nowej zachęty, bez której nie jest tak skory do podejmowania wyzwań, a nawet zwykłe czynności w pracy sprawiają mu czasami trudność.
Motywacja 3.0
Brak zaangażowania zatrudnionej osoby związany jest zazwyczaj z tym, że czynniki zewnętrzne stanowią jedynie krótkotrwałe motywatory do działania. Pracownikowi brakuje przekonania co do tego, czy praca, którą wykonuje jest ważna i przynosi zadowalające efekty. Aby rozbudzić w nim taką pewność, konieczne jest stymulowanie jego wewnętrznej motywacji, a proces ten nazywany jest obecnie motywacją 3.0.
INFORAKADEMIA poleca: Efektywne systemy wynagrodzeń
Mimo iż z pozoru wydawać się może, że tzw. “automotywacja”, wypływająca przecież bezpośrednio z wnętrza pracownika, zależna jest tylko i wyłącznie od niego samego, niezwykle ważne w jej budowaniu jest również czynny udział działu personalnego. To on odpowiedzialny jest za stworzenie odpowiednich warunków, sprzyjających naturalnemu rozwojowi zaangażowania. Warto już podczas procesu rekrutacji zorientować się, jakie są personalne cele kandydata, na czym mu zależy, co chce w życiu osiągnąć i jaki styl komunikacji z przełożonym preferuje. Zwrócenie uwagi na te aspekty i stymulowanie ich z pewnością sprawi, że pracownik poczuje się bardziej komfortowo i będzie miał świadomość przynależności do zespołu, od którego pracy zależy jego powodzenie.
Informacja zwrotna
Szalenie ważne jest również to, by uczyć menadżerów odpowiedniego przekazywania informacji zwrotnej. Nie powinien być on jedynie kierownikiem projektu, który wytyka błędy, ale coachem, osobą budującą zaangażowanie i samoocenę swojego zespołu. Każda dobrze wykonana praca powinna być odpowiednio skomentowana i pochwalona. Warto pytać o postępy, czy udzielone porady i instrukcje były czytelne, co sprawiało trudności, a jakie zadania okazały się być proste. Podniesie to z pewnością samoocenę pracownika, a tym samym jego zaangażowanie w dany projekt.
Polecamy serwis: HRM
Zaufanie do pracownika
Istotne jest również to, by obdarzać pracownika zaufaniem i zostawiać mu pewną dowolność w podejmowaniu decyzji dotyczących np. priorytetu powierzonych zadań, czy też czasu, w jakim postanowi je wykonać. Wytworzenie pracowniczej autonomii sprawi, iż poczuje on większą odpowiedzialność za swoją pracę i pozwoli mu to wdrożyć własne pomysły, odkrywać nowe, innowacyjne rozwiązania i pobudzi kreatywność. Takie działanie prowadzić może do tego, iż zechce on się doskonalić w danej dziedzinie, aby osiągnąć w niej mistrzostwo i stać się jeszcze bardziej wartościowym członkiem zespołu, skoro jego dotychczasowe działania spotykają się z aprobatą, wsparciem zwierzchników i pochwałą z ich strony. Ostatecznie będzie on w stanie identyfikować własne cele z celami firmy, przez co praca zacznie sprawiać mu tym większą radość i satysfakcję.
Wewnętrzna motywacja
Motywacja 3.0 opiera się więc na podstawowej potrzebie człowieka, jaką jest dążenie do doskonalenia się i chęci zdobywania wiedzy. Motywacja powinna rodzić się we wnętrzu pracownika i być skoncentrowana na jego własnej chęci osiągania celów. Nie bez znaczenia w jej kształtowaniu są czynniki zewnętrzne. Służą one stymulowaniu i zapewnianiu odpowiednich warunków do jej rozwoju. Odpowiednio przeszkoleni menadżerowie oraz skoncentrowana na pracowniku kadra działu personalnego mogą sprawić, iż pracownicy w pełni zaangażują się w swoją pracę i stanowić będą zgrany, oparty na wzajemnym zaufaniu, zespół.
Źródła:
http://superconsciousness.com/topics/society/motivation-30-interview-daniel-pink
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/01/08/AR2011010800379.html
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat