REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motywacja 3.0, czyli jak skutecznie zmotywować pracownika

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Motywacja 3.0, czyli jak skutecznie zmotywować pracownika
Motywacja 3.0, czyli jak skutecznie zmotywować pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Motywacja 2.0, opierająca się na systemie nagród i kar, czyli dobrze wszystkim znanej metodzie kija i marchewki jest najbardziej popularną formą motywacji pracowników do efektywniejszego działania. Coraz częściej dostrzega się jednak, że sposób ten jest niestety dość krótkotrwały i nie przynosi pożądanych efektów. Jak więc skutecznie zachęcić zespół do większego zaangażowania w pracę? Z pomocą przychodzi tzw. motywacja 3.0, polegająca na pobudzaniu wewnętrznej motywacji człowieka.

REKLAMA

Autopromocja

Zmotywowany pracownik, wierzący we własne możliwości i szczerze oddany projektowi to niewątpliwie klucz do sukcesu każdej firmy. Niewielu pracodawców jednak wie, jak skutecznie rozbudzić w swoim zespole zaangażowanie. Wyższa pensja lub zagrożenie odebraniem przywilejów w przypadku niewywiązania się z zadania to czynniki, które dostarczają motywację jedynie na krótką metę. Po zaspokojeniu finansowego aspektu lub wprowadzeniu w czyn nieprzyjemnej kary znika aspekt motywujący, a pracownik z powrotem czuje się zniechęcony i automatycznie, instynktownie poszukuje nowej zachęty, bez której nie jest tak skory do podejmowania wyzwań, a nawet zwykłe czynności w pracy sprawiają mu czasami trudność.  

Motywacja 3.0

Brak zaangażowania zatrudnionej osoby związany jest zazwyczaj z tym, że czynniki zewnętrzne stanowią jedynie krótkotrwałe motywatory do działania. Pracownikowi brakuje przekonania co do tego, czy praca, którą wykonuje jest ważna i przynosi zadowalające efekty. Aby rozbudzić w nim taką pewność, konieczne jest stymulowanie jego wewnętrznej motywacji, a proces ten nazywany jest obecnie motywacją 3.0.

INFORAKADEMIA poleca: Efektywne systemy wynagrodzeń

Mimo iż z pozoru wydawać się może, że tzw. “automotywacja”, wypływająca przecież bezpośrednio z wnętrza pracownika, zależna jest tylko i wyłącznie od niego samego, niezwykle ważne w jej budowaniu jest również czynny udział działu personalnego. To on odpowiedzialny jest za stworzenie odpowiednich warunków, sprzyjających naturalnemu rozwojowi zaangażowania. Warto już podczas procesu rekrutacji zorientować się, jakie są personalne cele kandydata, na czym mu zależy, co chce w życiu osiągnąć i jaki styl komunikacji z przełożonym preferuje. Zwrócenie uwagi na te aspekty i stymulowanie ich z pewnością sprawi, że pracownik poczuje się bardziej komfortowo i będzie miał świadomość przynależności do zespołu, od którego pracy zależy jego powodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja zwrotna

Szalenie ważne jest również to, by uczyć menadżerów odpowiedniego przekazywania informacji zwrotnej. Nie powinien być on jedynie kierownikiem projektu, który wytyka błędy, ale coachem, osobą budującą zaangażowanie i samoocenę swojego zespołu. Każda dobrze wykonana praca powinna być odpowiednio skomentowana i pochwalona. Warto pytać o postępy, czy udzielone porady i instrukcje były czytelne, co sprawiało trudności, a jakie zadania okazały się być proste. Podniesie to z pewnością samoocenę pracownika, a tym samym jego zaangażowanie w dany projekt.

Polecamy serwis: HRM

Zaufanie do pracownika

Istotne jest również to, by obdarzać pracownika zaufaniem i zostawiać mu pewną dowolność w podejmowaniu decyzji dotyczących np. priorytetu powierzonych zadań, czy też czasu, w jakim postanowi je wykonać. Wytworzenie pracowniczej autonomii sprawi, iż poczuje on większą odpowiedzialność za swoją pracę i pozwoli mu to wdrożyć własne pomysły, odkrywać nowe, innowacyjne rozwiązania i pobudzi kreatywność. Takie działanie prowadzić może do tego, iż zechce on się doskonalić w danej dziedzinie, aby osiągnąć w niej mistrzostwo i stać się jeszcze bardziej wartościowym członkiem zespołu, skoro jego dotychczasowe działania spotykają się z aprobatą, wsparciem zwierzchników i pochwałą z ich strony. Ostatecznie będzie on w stanie identyfikować własne cele z celami firmy, przez co praca zacznie sprawiać mu tym większą radość i satysfakcję.

Wewnętrzna motywacja

Motywacja 3.0 opiera się więc na podstawowej potrzebie człowieka, jaką jest dążenie do doskonalenia się i chęci zdobywania wiedzy. Motywacja powinna rodzić się we wnętrzu pracownika i być skoncentrowana na jego własnej chęci osiągania celów. Nie bez znaczenia w jej kształtowaniu są czynniki zewnętrzne. Służą one stymulowaniu i zapewnianiu odpowiednich warunków do jej rozwoju. Odpowiednio przeszkoleni menadżerowie oraz skoncentrowana na pracowniku kadra działu personalnego mogą sprawić, iż pracownicy w pełni zaangażują się w swoją pracę i stanowić będą zgrany, oparty na wzajemnym zaufaniu, zespół.

Źródła:

http://superconsciousness.com/topics/society/motivation-30-interview-daniel-pink

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/01/08/AR2011010800379.html

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA