Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu niezdolność do pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące niezdolność do pracy.
Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 2016
Aktualizacja: 13.05.2016
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia. W jakiej wysokości pracownikowi przysługuje zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczeń w 2016 roku? »
E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny
Aktualizacja: 04.12.2015
Do końca 2015 r. płatnik powinien założyć profil informacyjny na platformie usług elektronicznych, wówczas uzyska dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich. Jeżeli tego nie zrobi, pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Jak krok po kroku założyć profil informacyjny? »
Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców
Aktualizacja: 14.01.2016
Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby. Oznacza to, że kontrola zwolnień będzie możliwa już pierwszego dnia choroby. W tym celu, pracodawca musi spełnić określone warunki. »
Zasady przyznawania świadczeń rehabilitacyjnych
Aktualizacja: 19.11.2015
Świadczenie rehabilitacyjne jest uprawnieniem ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Ubezpieczony powinien wiedzieć jakie warunki musi spełnić by owe świadczenie zostało mu przyznane. »
Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w I półroczu 2015
Aktualizacja: 02.11.2015
W pierwszym półroczu 2015 r. ZUS przeprowadził ponad 298 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Kwota wstrzymanych świadczeń w tym okresie wyniosła 7,5 mln zł. »
Kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?
Aktualizacja: 21.10.2015
Pracodawca, co do zasady nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki. »
Potwierdzenie zdolności do pracy - orzeczenie lekarskie
Aktualizacja: 02.10.2015
Potwierdzenie zdolności pracownika do pracy następuje na podstawie badań lekarskich zakończonych wydaniem przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy przez pracownika na danym stanowisku. Orzeczenie lekarskie jest również dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby (jego lub w określonych sytuacjach również członka rodziny). »
Niezdolność do pracy a składki ZUS
Aktualizacja: 29.09.2015
Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? »
Renta szkoleniowa dla osób niezdolnych do pracy
Aktualizacja: 07.09.2015
Renta szkoleniowa przysługuje osobom niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Z danych ZUS wynika, że obecnie na rentach z tytułu niezdolności do pracy przebywa ok. miliona Polaków, a ich liczba stopniowo się zmniejsza. »
Bezpłatna rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej
Aktualizacja: 02.09.2015
Z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS korzysta coraz więcej osób. ZUS sukcesywnie rozszerza listę schorzeń. W ciągu 20 lat z programów realizowanych przez ZUS skorzystało ponad milion osób. »
Urlop wypoczynkowy w czasie choroby
Aktualizacja: 20.08.2015
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi będącemu w okresie zwolnienia lekarskiego, nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy. »
Coraz częstsze kontrole zwolnień lekarskich
Aktualizacja: 20.08.2015
Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców i dlatego pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Sam pracodawca – jako płatnik składek – może dokonać takiej kontroli. W I kwartale br. łączna kwota cofniętych bądź pomniejszonych świadczeń sięgnęła 53 mln zł. »
Świadczenia chorobowe a okresy wyczekiwania
Aktualizacja: 18.08.2015
Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie. »
Płaca minimalna w Niemczech także za czas choroby
Aktualizacja: 31.07.2015
Sądy niemieckie stwierdzają, że płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę pracy należy wypłacać także za czas niezdolności do pracy. Czy zasada wypłaty minimalnego wynagrodzenia za czas choroby pracownika rozszerza się także na Polaków pracujących w Niemczech? »
E-zwolnienia lekarskie - plusy i minusy
Aktualizacja: 04.12.2015
E-zwolnienia lekarskie zamiast tradycyjnych zwolnień papierowych mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Od 1 stycznia 2015 r. oprócz e-zwolnień można wystawiać również papierowe. Na jakich zasadach będzie odbywało się wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich? Jakie plusy i minusy niesie za sobą nowa regulacja? »
Wniosek o odroczenie składek za XI